MİNİK KİTAPKURDUNDAN KÜTÜPHANEYE DEV BAĞIŞ

MİNİK KİTAPKURDUNDAN KÜTÜPHANEYE DEV BAĞIŞ

Ada Umuzdaş… İlkokul 2. Sınıfa geçen Ada, henüz 7 yaşında olmasına rağmen yüzlerce kitap okudu. Okuduğu kitaplardan 500 tanesini bağışlama kararı alan Minik Ada, tam 500 kitabı Üniversite Kütüphanesine teslim etti.

14 Temmuz 2021 - 20:57

Tokat’ta ilkokul 2. sınıfa geçen Ada Umuzdaş küçük yaşına rağmen okuduğu çok sayıda kitap ile dikkatleri çekiyor. Gününü çoğu zamanını kitap okumaya ayıran Umuzdaş, yemek yerken hatta tuvaletteyken bile kitap okuyor. Her ikisi de profesör olan Serkan Umuzdaş ve Serpil Umuzdaş çiftinin tek çocuğu olan Ada, okuduğu kitapların 500 tanesini başkalarının da faydalanması için kütüphaneye bağışladı. Dev bağışı Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof Dr İbrahim Öbay kabul etti. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Özbay, küçük çocuğu örnek davranışından dolayı tebrik etti. Minik Ada’nın teslim ettiği kitaplarından özlediklerini ödünç alarak tekrar okuyup okuyamayacağını sorduğu anlar da kameralara yansıdı.

 

MİNİK ADA’YA ÖVGÜLER YAĞDIRDI

Kitapların teslimini üniversite adına alan Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof Dr İbrahim Öbay: “500 civarında kitabı okudun ve bizim üniversitemizin merkezi kütüphanesine bağışlama kararı aldın. Çok teşekkür ediyoruz bu gerçekten güzel bir davranış. Bütün arkadaşlarına, yaşıtlarına ve diğer öğrencilere örnek olacak güzel bir davranış. Tebrik ediyorum gerçekten. Böyle bir evlat yetiştirdikleri için anne-babayı da kutluyorum” diyerek Minik Ada’ya övgüler yağdırırken, devir teslim sonrasında Tokat Güneş Haber Gazetesine verdiği demecinde: “Belki de bunun örneği çok fazla yok sanıyorum. Ada Umuzdaş çocuğumuz, evladımız hakikaten hakikaten güzel bir örnek davranış sergiledi. Tüm arkadaşlara örnek bir davranışla 500 civarı kitabı üniversitemiz merkezi kütüphaneye bağışladı. Bu davranışın diğer arkadaşlara örnek olacağını düşünüyorum ifadelerini kullandı.

 

HER YERDE KİTAP OKUYORUM

1 buçuk yaşından okuma yazmayı öğrendiği belirtilen Ada Umuzdaş ise “Valla yüzlerce kitap okumuşumdur. Evimdeki kitapların sayısını bilmiyorum. Ama çoğunu bağışladım diyebiliriz. Yaklaşık 500 tane filan. Bence annem ve babam da çok iyi yaptığımı düşünüyorlar. Kitap okumayı çok sevdiğimden herkesin faydalanmasını istedim. Mesela ben kaç saat kitap okuyorsun sorusuna belli bir saatim olmadığını söyleyerek cevap veriyorum. Her yerde bir kitabım var. Her yerde kitap okuyorum, tuvalette, yemekte, her yerde” diye konuştu.

Eşi de kendisi gibi profesör olan Anne Serpil Umuzdaş, çocukları Ada için kitabı iyi bir yatırım olarak gördüklerini söyledi. Anne Serpil Umuzdaş: “Her gün kitaplar okuyorduk, hikayeler anlatıyorduk. Bir gün ben bazı yazarların bazı hikayelerinin bazı kısımlarını, kelimelerini değiştirerek okuyordum. İşte 1 buçuk yaş civarlarında o kelimeyi değiştirdiğimi fark edip bana kızmıştı. Neden değiştirdin? Oradaki gibi neden okumadın diye. Ben o zaman fark ettim. Sonra burada ne yazıyor diye kontrol ederek anlamış oldum okuduğunu. Ben daha önce de biliyordum zaten dedi. Şuan bağışladıkları hariç bu kadar daha kitabı vardır. Bir de başka yazlığımızda da diğer evlerimizde de kitaplar mevcut. Arabada her yerde var. Oyuncakları da var ama kitaptan daha çok zevk aldığını kendisi de söylüyor. Bu şekilde bir yatırım olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Dursun Ekrem Er / Özel Haber

2021/07/2021-07-14-20-59-22.jpg
2021/07/2021-07-14-20-59-26.jpg
2021/07/2021-07-14-20-59-29.jpg
2021/07/2021-07-14-20-59-33.jpg
2021/07/2021-07-14-20-59-37.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat'ta 4.3 büyüklüğünde deprem
Tokat'ta 4.3 büyüklüğünde deprem
CK Enerji Çamlıbel Elektrik’in yeni Genel Müdürü Fahrettin Tunç oldu
CK Enerji Çamlıbel Elektrik’in yeni Genel Müdürü Fahrettin...