Minklerden atık malzemeli defile

Minklerden atık malzemeli defile

Tokat Valiliğince başlatılan çevre Tokat projesi içerisinde yer alan “Sıfır Atık Projesi” farkındalık etkinliği 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayında gerçekleştirildi. Etkinlikte Rukiye Sarıer Bumin Anaokulu’nun minik öğrencilerinin atık malzemelerle yaptıkları kıyafetlerle sergiledikleri defile beğeni toplarken defile sonrası yaptıkları asker selamı ise büyük alkış aldı.

18 Kasım 2019 - 09:56

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yürütülen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himaye ve öncülüğünü yaptığı aynı zamanda Tokat Valiliğince başlatılan çevre Tokat projesi içerisinde yer alan “Sıfır Atık Projesi” farkındalık etkinliği 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayında gerçekleştirildi. Etkinliğe Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, AK Parti Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan, Tokat Belediye başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sebahattin Dökmeci,  Ak Parti İl Başkanı Metin Polat, Milli Eğitim İl Müdürü Murat Küçükali, ilçe belediye başkanları, STK temsilcilerinin yanı sıra birçok vatandaş katıldı.

Tokat Valiliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nün ortaklaşa yaptığı farkındalık projesinde Rukiye Sarıer Bumin Anaokulu’nun minik öğrencileri tarafından atık malzemelerle yaptıkları kıyafetleri sergiledikleri defile beğeni topladı.

EROĞLU: ÇEVRECİ BİR BELEDİYEYİZ

Tokat Belediyesi olarak çevreye ve insana ne kadar duyarlı olduklarını ve sıfır atık konusunda yaptıkları çalışmaları anlatan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “Biz çevreci bir belediyeyiz, zira bugün baktığımızda Tokat’ta çöplerimiz katı atık düzenli depolama sahalarına götürülüyor. Bizim bu projemiz 4 belediyeyle yaptığımız bir proje. Buradan elektrik dahi üretmekteyiz. Biz Tokat Belediyesi olarak her gün 170 tona yakın evsel çöpleri toplayıp bu alana götürüyoruz. Diğer konu ise atık su, biz belediye olarak atık su tesisine sahipsiz. Daha öncen evlerde ki kullanılan suların Yeşilırmak’a döküldüğünde çevreye doğaya ne kadar zarar verdiğini biliyorsunuz. Ama bugün atık su tesisimizde sularımız arındırılıyor. Tıbbi atık tesisimiz var yine 4 belediyemizle birlikte. 40 yıl boyunca Tokat’ın kullandığı vahşi çöp toplama alanımız vardığı bildiğiniz gibi Allah’a şükür 2,5 yıl önce başlattığımız proje sonrası orası şuanda tamamen çevreye duyarlı bir hale getirildi. Buradan şunu da ifade etmek isterim lütfen parklarda, bahçelerde çevremizi temiz tutalım çekirdek yiyip yerlere atmayalım. Tabiki belediyenin görevi temizlemek ama bizlerinde biraz bilinçli olmamız gerekir. Evimiz kentimiz, kentimiz evimiz diyoruz evimizde yerlere nasıl çöp atmıyorsak kentimiz içinde bunu yapmalıyız” dedi.

BALCI: SIFIR ATIK ÇOCUKLARA MİRAS

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı ise Tokat’ın Kültür ve Medeniyet şehri olduğunu ve bu şehri gelecek nesillere en iyi şekilde kirletilmeden bırakılması gerektiğini vurgulayarak, “Tokat’ta sıfır atık konusunda çok güzel işler oluyor. Bu projede emeği geçen tüm kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Tokat’ta özellikle belediyelerin çalışmaları okulların çok güzel çalışmalarını gördüm. Beni asıl sıfır atıkta asıl ilgilendiren mesele şu; Tokat bir saklı cennet, insanlar saklı cennetini kirletirler mi? kirletmezler. Bunun dışında Tokat bir tarım memleketi, Tokat kültür turizm memleketi. Şimdi biz bunları diyorsak Tokat’ımıza sahip çıkmamız kirletmemiz lazım. Bir ilin valisi olarak söylüyorum Tokat’ta bu duyarlılık yüksek. Sıfır atık bizim geleceğimizi ilgilendiren bir şey, sıfır atık bizim ekmeğimizi ilgilendiren bir şey. Bu duyarlılık memleketin aş ve iş sorununu ilgilendiren bir mesele. Burası kadim bir Türk İslam şehri, biz bunlara sahip çıkıp temiz tutup korumazsak burası nasıl kültür turizm şehri olacak. İşin özü şu bu proje çok önemli. Bu projelere çok daha fazla vereceğiz. Sıfır atık sorunu bu güzel şehri çocuklarımıza miras bırakma sorunudur ben öyle bakıyorum” ifadelerini kullandı.

Program sonrası atık malzemelerle yaptıkları kıyafetleri giyerek defile sergileyen minik öğrenciler protokolü ve izleyenleri asker selamı vererek selamladı.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti Tokat Teşkilatı Türkiye’de 2. sırada
AK Parti Tokat Teşkilatı Türkiye’de 2. sırada
FETÖ OPERASYONUNDA 15 GÖZALTI
FETÖ OPERASYONUNDA 15 GÖZALTI