>
MODERN KAYAĞIN ATASI İPLİ KAYAK

MODERN KAYAĞIN ATASI İPLİ KAYAK

Tokat’ın en yoğun kar yağışı alan ilçesi Başçiftlik’te yüzyıllardır kullanılan ipli kayak tasarımı ile dikkat çekiyor. Bölge halkı tarafından modern kayağın atası olarak görülen ipli kayak yüzyıllardır hem ulaşım hem de eğlence aracı olarak kullanılıyor.

23 Şubat 2021 - 10:13

Tokat’ın Başçiftlik İlçesinde bulunan Kayak Merkezi hafta sonlarını yoğun geçiriyor. Kayak severlerin akın ettiği merkezde, bölge halkının kullandığı ilçeye özgü ipli kayak, tasarımı ile dikkat çekiyor. Yoğun kar yağışı alması ile bilinen Başçiftlikli vatandaşlar yüzyıllardır yaşadıkları ilçelerinde kar ile birlikte yaşamayı öğrenmiş. Kimi zaman bir ulaşım aracı kimi zaman ise bir eğlence aracı olarak kullandıkları ipli  kayaklarıyla hünerlerini gösteren yerel halk, profesyonel kayakçılara taş çıkartıyor.

 

Kayın(gürgen) ağacından yapılan kayağın ayağa sabitlenebilmesi için kara lastik kullanılıyor. Kayakta denge ve yön verme de baton yerine kayakların ucuna bağlanılan iple sağlanıyor. İpli Kayak adını da buradan alıyor.

 

BAŞKAN TUNCEL: İPLİ KAYAK BİR GELENEK

Başçiftlik Belediye Başkanı Murat Tunçel: İpli kayak Başçiftlik tarihinin kuruluşundan itibaren tüm hemşerilerimizin kullandığı, ama bunları eğlence amaçlı, ama bunları ulaşım amaçlı olarak kullandıkları bir gelenek. Modern kayağı kullananların ipli kayağa alışması biraz uzun sürüyor. Ancak ipli kayağı kullananların ipli kayağı kullanmaları daha kolay. Hemen adapte olabiliyorlar. Çünkü buradaki denge unsuru ipte daha zor. Batonlarda daha kolay. O yüzden ipli kayağı kullananlar modern kayağı daha rahat kullanabiliyorlar.

ÖZEL HABER / Dursun Ekrem Er

2021/02/2021-02-23-10-16-01.jpg
2021/02/2021-02-23-10-16-04.jpg
2021/02/2021-02-23-10-16-07.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MÜFTÜNÜN VAAZİNE İYİ PARTİ’DEN KINAMA!
MÜFTÜNÜN VAAZİNE İYİ PARTİ’DEN KINAMA!
ARSLAN VE İÇMEZ AİLELERİNİN ACI GÜNÜ
ARSLAN VE İÇMEZ AİLELERİNİN ACI GÜNÜ