Mursi’nin ölümünde Sisi’ye tepki

Mursi’nin ölümünde Sisi’ye tepki

Demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda hayatını kaybetti. Mursi’nin ölümü Tokat’ta da üzüntüyle karşılanırken dün gıyabi cenaze namazı kılınarak basın açıklaması ile Sisi’ye tepki yağdı

19 Haziran 2019 - 11:23

Mısır’ın Eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'i istifaya zorlayan 2011 yılındaki halk devriminin ardından 2012'de ülke tarihinde demokratik yollarla göreve gelen ilk Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi,  3 Temmuz 2013'te dönemin Savunma Bakanı ve ardından Cumhurbaşkanı olan Abdulfettah es-Sisi tarafından gerçekleştirilen askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılarak idama mahkum edilmiş,  bir buçuk yıl sonra Yüksek Mahkeme’nin kararı bozarak Mursi’nin yeniden yargılanmasına karar vermişti. ‘Casusluk’  suçuyla yargılanan Muhammed Mursi önceki gün mahkeme salonunda vefat etti. Muhammed Mursi’nin ölümü Türkiye’de olduğu gibi Tokat’ta da üzüntüyle karşılandı. Tokat’ta dün Ali Paşa Camiinde öğle namazına müteakip Mursi için gıyabi cenaze namazı kılındı. Siyasi parti temsilcileri, stk’lar başta olmak üzere birçok vatandaş Mursi için dua etti.

“TEDAVİSİ KEYFİ BİÇİMDE ENGELLENDİ”

Anadolu Gençlik Derneği Tokat İl Temsilcisi Bekir Durupunar, Tokat Sivil Toplum Platformu adına burada basın açıklaması yaptı. Bekir Durupınar, “Mısır'ın ilk ve tek meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin kendisine yapılan sistematik işkence ve ihmaller ardından dün şehit olmuştur. Aslında Mursi, 17 Haziran'daki duruşmada haksız suçlamalara karşı hem kendini hem de davasını savunurken şehit edilmiştir. Mursi'nin şehadet haberini dünyaya büyük bir neşeyle bildiren cuntanın dikkatlerden kaçırmaya çalıştığı gerçekler, cinayet ardından daha net ortaya çıkmıştır. Şehit Mursi, yıllardır böbrek, karaciğer ve şeker hastalıklarından muzdarip olduğu halde, tedavileri keyfi biçimde engellenmiş, olumsuz hapishane koşullarında durumunun kötüleşmesi beklenmiştir. Günün 23 saatini tek başına hücre hapsinde geçiren Mursi, hayatının ciddi tehdit altında olduğunu daha bir kaç ay önce bizzat kendisi mahkemede açıklamıştı. Şehit Mursi'yi idam cezasıyla yargılayan Mısır cuntası, karar çıksa bile bir cumhurbaşkanını idam etmenin siyasi sonuçlarına katlanamayacağını bildiği için onu yavaş bir süreçte öldürmeyi tercih etmiştir” ifadelerini kullandı.

“SİSİ CUNTASI YARGILANMALI”

Mursi'nin ölümünün sadece ailesini ve dava arkadaşlarını değil, tüm İslam dünyasını yasa boğduğunu söyleyen Bekir Durupunar,  “Mursi, Mısır'da Hasan el-Benna'dan itibaren devam eden lider kadrolarının hayatını ve mücadelesini şehadetle taçlandırma geleneğinin son halkası olmuştur” dedi. Açıklamada; “Mursi'nin bu şahadeti Siyonistlerin Filistin ve bölge planlarından bağımsız değildir. Eş zamanlı olarak verilmesi bir yanda Kudüs ve Filistin'de saldırganlık artarken, aynı anda Mısır'da operasyonlara hız ABD'nin yeni Ortadoğu planıyla ilgili görünmektedir. Mısır'daki siyasi tutuklular derhal serbest bırakılmalıdır. Sisi cuntasının uluslararası mahkemelerde yargılanması için çalışma başlatılmalıdır” ifadelerine yer verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x