Mutfak enflasyonu emekliyi bitirdi!

Mutfak enflasyonu emekliyi bitirdi!

CHP Tokat Milletvekili TBMM İdare Amiri Kadim Durmaz enflasyon karşısında emekli maaşlarının eridiği ve emekliye verilen zam oranlarının düşük olması nedeniyle yazılı bir araştırma önergesini TBMM gündemine taşıdı.

07 Şubat 2019 - 16:13

Durmaz, önergesinde Aralık ayı enflasyonunda düşüş sebebiyle emeklinin zam oranın da düştüğünü ve emekli maaşlarının pazar enflasyonu karşısında eridiğini dile getirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu yılın son enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜİK Aralık ayı enflasyon oranını %20,30 olarak belirledi. Açıklanan bu veriye göre enflasyon kasım ayına göre %0,40 düşmüş oldu.

Durmaz açıklamasında; “Enflasyonu düşürme çalışmaları ile yüzde 15 zam bekleyen emeklinin zam oranı yüzde 10’ lara geriledi.  Enflasyon düştü, ülke ekonomisi büyüdü, ama bu büyüme emekli maaşına yansımadı, aksine zamlar emekli maaşlarını daha da eritti.  Emekli maaşının enflasyon rakamına göre belirlenmesi emekliye büyük mağduriyet yaşatmıştır” dedi.

Durmaz, önergesinde Aralık ayı enflasyonunda düşüş gözlemlenmesi sebebiyle zam oranlarında düşüş olan emeklilerin mağduriyetinin giderilmesi; zamların ve enflasyon rakamlarının emekli maaşlarına etkisi; emeklilerin yaşam standartları,  aldıkları maaşın açlık ve yoksulluk sınırının araştırılmasını; Emeklilerin yaşam koşullarının gelişmiş ülkelerin standartlarına kavuşturabilmek ve büyüme rakamlarından emekliye pay vermek için hangi çalışmaların yapılması gerektiği, nerelerde eksikliğin olduğunun tespiti için araştırma açılmasını önerdi.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x