Nakille Gelen Mutluluk Yarım Kaldı

Nakille Gelen Mutluluk Yarım Kaldı

Tokat'ta yaşayan 3 çocuk annesi Hafize Tanrıverdi, 28 yıldır çektiği karaciğer yetmezliği hastalığını, kızının karaciğerinden alınan parça ile gerçekleşen nakil ameliyatı sonrası mutluluğa dönüştürecekti. Ancak nakil sonrası düzenli olarak kullandığı bazı ilaçları, eş değer uygulaması nedeniyle ücretinde fark çıktığı için alamayınca mağdur oldu

13 Ocak 2018 - 12:11

Tokat kent merkezinde yaşayan evli ve 3 çocuk annesi Hafize Tanrıverdi (68), 28 yıl önce yakalandığı karaciğer yetmezliği sonucu üç yıl önce nakil için İstanbul'a gitti. Burada kızı Ayla Ergüzer'inkaraciğerinden alınan parçanın nakledilmesiyle Hafize Tanverdi hayata tutundu. Başarılı geçen ameliyat sonrası Tanrıverdi, Tokat'a gelerek doktorların verdiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanmaya başladı.
Ancak bir süre önce Tanrıverdi, ilaçlarını almak için gittiği eczanede Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan ilaçlarda eş değer farkı uygulamasından dolayı,  kullandığı ilacın fiyatının farkı çıkmasından dolayı maddi imkânı olmadığı için ilaçlarını alamadı. İşçi emeklisi eşi İbrahim Tanrıverdi ve en küçük oğlu ile birlikte yaşayan Hafize Tanrıverdi, "Eşim emekli, oğlum var askeri ücretle çalışıyor. Çocuğum il dışına gitti çalışmak için.Nakil hastasıyım eczaneyeilaç almaya geldim. Ben 28 yıldır hastayım rahatsızım karaciğerden. Mayıs ayında üç sene olacak nakil oldum. Nakil olduktan sonra şimdiye kadar ilacımı aldım. Raporlu ilaçlarım vardı alıyordum. Şimdi geldim ilaç farkı çıktı. 180 lira, ilaçlarımı almazsam karaciğerin atma ihtimali var. Ben karaciğerim atacak diye ilaçlarımı hiç ihmal etmiyorum. Şimdiye kadar ihmal etmedim. Şimdide ihmal etmek istemiyorum. Şimdi mağdurum. Parayı verecek halim yok.Karaciğeri büyük kızımdan aldım. Devletimizden Allah razı olsun benim ameliyatıma katkıda bulundu ve ameliyat ettirdi. Ama şimdi şu durumda ilaç parasını verecek halim yok. Ben emekli eşiyim. İlaçları alamazsam karaciğer atacak, bende mağdur olup hastalanıp yatacağım, öleceğim. Cumhurbaşkanımızdan, Başbakanımızdan da rica ediyorum, ben mağdurum şu durumda ilaç parasını veremiyorum" dedi.

'VATANDAŞLAR MAĞDUR OLUYOR'
Hafize Tanrıverdi'nin eczacısı Mahmut Sönmez,  bu şekilde mağduriyetlerin yaşandığını ifade ederek, ''Biz bu mağduriyetin olacağını biliyorduk bir aydır. Ben 10 yıllık eczacıyım, 10 yıldır hastamdır kendisi. Bu nakil ilaçlarını da 3-4 yıldır düzenli bir şekilde veriyoruz. Herhangi bir ücret talep edilmiyordu. Emekli olduğu için ve ilaçların tamamını devlet ödediği için. Ama bugün reçeteyi girdiğimizde çıktıda da görüleceği üzere 186 lira iki kalem ilaçtan fark çıkıyor ve hasta mağdur olduğu için bu ilaçları alamayacağını söyledi. Bizde ilacını birkaç günlük alabilmesi, bu süreçte düzelebileceğini söylediğimiz için ilaçlarını birer kutuya düşürdük ama yine 30 lira sadece birer kutu aldığında fark ödemek zorunda. Şimdi böyle bir durumla karşı karşıyayız. Devlet politikası olarak ilaçlarda fiyatları Sağlık Bakanlığı belirliyor. 'Eşdeğer Uygulaması' diye bir uygulamamız var. Ama 'eşdeğer uygulamasında' fiyat farkı çıkartmayan ilaçlar oluyor. Yalnız teyzenin kullandığı ilaçta herhangi bir eşdeğer olmamasına rağmen ilaçta fiyat farkı çıkıyor" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x