Niksar’da 300 dekar arazi bağ olacak

Niksar’da 300 dekar arazi bağ olacak

DOKAP, Tokat Valiliği, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ortaklığında yürütülen “Tokat İli Bağ Vatanına Dönüyor, Bağcılığı Geliştirme Projesi” kapsamında Niksar’da çalışmalar sürüyor. Projenin uygulanacağı alan 300 dekar olup, bugün itibariyle yüklenici firma tarafından arazi üzerinde 140 dekar alanda yüksek telli terbiye sisteminin direk kurulumu tamamlandı.

05 Şubat 2020 - 11:07

Tokat’ın Niksar İlçesinde bağcılık geliştirme projeleri hızla devam ediyor. DOKAP, Tokat Valiliği, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ortaklığında yürütülen projenin amacı; ilçede eskiden bağcılığın yoğun olarak yapıldığı köylerde boş olan eski bağ alanlarını yeniden bağcılığa kazandırmak, modern bağ tesisleri kurularak bağ alanlarının arttırılması, köyde yaşayan çiftçilerimizin gelir düzeyini arttırmak, köyden göçün önüne geçmek ve köye dönüşü sağlamak.

NİKSAR VE ERBAA’DA TOPLAN 600 DEKAR ALAN

 Niksar Kaymakamlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:“Niksar-Erbaa ilçemizde proje toplam alanı yaklaşık 600 dekardır, projenin maliyeti 3.162.000 ₺  olup bunun DOKAP katkısı 2.200.000 ₺, Çiftçi Katkısı 962.000 ₺’dir. Niksar ilçemizde uygulanacak toplam proje alanı 300 dekardır. Proje için çiftçi müracaatları 2019 yılı içerisinde Niksar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce alınmış olup bu gün itibariyle yüklenici firma tarafından arazi üzerinde 140 dekar alanda yüksek telli terbiye sisteminin direk kurulumu tamamlanmış olup İlçe Kaymakamımız Sayın İlhami Doğan tarafından çalışmalar yerinde incelenmiştir. İlçemizde bu proje Gökçeli, Gürçeşme ve Serenli Beldeleri ile Beyçayırı, Dönekse, Çiçekli, Çimenözü, Direkli, Kümbetli, Kiracı, Günlüce, Örenler, Sarıyazı, Sorhun köylerini kapsamakta olup çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir. Proje toplam alanında (300 da) yüklenici firma tarafından destek sistemlerinin kurulumuna müteakip proje dâhilinde fidan dağıtımı ve dikimi gerçekleştirilecektir. Projenin hayata geçmesiyle tarla ziraatı yapılan veya boş olan eski bağ alanlarında gelir düzeyi yüksek olan bağ tesisi yapılarak çiftçilerimizin gelir düzeyi artmış olacaktır. Ortalama 5 bağ tesisi olan bir üretici 3. yılda başlayarak 8. yıldan itibaren bu tesisin geliri ile asgari geçim ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilmektedir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat’ta 3 adet jeotermal kaynak alan sahası ihale edilecek
Tokat’ta 3 adet jeotermal kaynak alan sahası ihale edilecek
Reşadiye'de bir köye daha karantina
Reşadiye'de bir köye daha karantina