Niksar, dünya miras listesine aday

Niksar, dünya miras listesine aday

Niksar, Anadolu Türk Medeniyetinin erken dönemine tanıklık eden kültürel mirası ile ülkemizin UNESCO Dünya Mirası Tentative (Ön) Listesine adını yazdırdı. Niksar'ın UNESCO Dünya Miras Listesine girmesi için gerekli olan dosya hazırlığı sürüyor

06 Haziran 2018 - 00:20


Anadolu Türk devletlerinin en önemlilerinden biri olan ve Anadolu'nun Türk yurdu olmasında büyük görevler üstlenen Danişmend'lilerin başkenti olan Tokat'ın Niksar ilçesi, 12 ve 13 üncü yüzyıllara tanıklık eden medreseler, zaviyeler, camiler, idari yapılar, hamamlar ve anıt mezarlara sahip.
UNESCO Dünya Mirası Tentative (Ön) Listesine adını yazdıran Niksar'ın Belediye Başkanı Özdilek Özcan, Niksar'ın Unesco sürecini anlatarak gelişmeler hakkında bilgi verdi.

ANADOLU'NUN İLK MEDRESESİ NİKSAR'DA
İlçenin tarihi güzelliklerinden bahseden Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, ilçenin Unesco ön listesine neden girdiğini ise İlk'lere ev sahipliği yapan özellikleriyle anlattı: “Niksar ve çevresinin sahip olduğu bu miras Anadolu-Türk Medeniyetinin ve daha geniş çerçevede İslam Medeniyetinin bilimsel, toplumsal ve ekonomik yönden elde ettiği gelişmelerin de tanıklığını taşımaktadırlar. Kentteki Yağıbasan Medresesi Anadolu'nun ilk medresesi olması yanında burada verilen eğitim, yüzyıllar boyunca etkisini Anadolu topraklarında sürdürmüş, Osmanlıların son dönemlerine kadar bu medresede araştırma yapan veya eğitim veren müderrislerin yazmaları kullanılmış ve bu medresede eğitim almış müderrislerin öğrencileri tüm Anadolu'da bilim eğitimi vermiştir. Niksar'ın sahip olduğu zaviyeler, camiler, saray yapıları Oğuz Boylarının Anadolu'ya yerleşmesi esnasında toplumsal ve kentsel yapılanmanın nasıl idare edildiği, iskânların nasıl yürütüldüğü hakkında bilgiler vermektedir. Niksar'ın sahip olduğu bu miras, Danişmend'lilerin yeni iskân edilen ailelerin toplumsal ihtiyaçlarının karşılanmasını ve bu yeni ailelerin toplumun birer parçası olarak sosyal hayata katılmasını sağlayan tüm yapılara sahip olduğunu göstermesi ve bu idari ve sosyal yapıların nasıl da hızlı işlediğini ortaya koyması açısından da önemlidir.”

ANADOLU TÜRKÇESİ OĞUZ DİLİNİN MERKEZİ
Niksar'ın ayrıca Anadolu Türkçesi (Oğuz Dili) açısından da başlı başına bir merkez olduğuna dikkat çeken Başkan Özcan, “Oğuz Dilinde anlatılan ve daha sonra yine Niksar ve çevresinde derlenerek yazıya aktarılan, ''Danişmendname'' Destanı Danişmend'li Beylerin mücadelelerini ve başarılarını anlatırken, Türkçe'nin günümüze kadar erişmesine ve korunmasına da vesile olmuştur” dedi.

NİKSAR ARTIK DÜNYA MİRAS LİSTESİ ADAYI
Niksar sahip olduğu kültürel mirasın, yoğunluğu ve önemine istinaden UNESCO Dünya Miras Listesine girmesi yönündeki çalışmaların Niksar Belediyesi bünyesinde uzun zamandır yürütüldüğünü söyleyen Başkan Özdilek Özcan, “Niksar Belediyesinde şu anda Niksar'ın UNESCO Adaylık sürecinin yönetilmesi ve ayrıca Niksar'daki mirasın daha da iyi korunması çalışmalarının yürütülmesi için Alan Yönetimi birimi bulunmaktadır. Bu birimin çalışmaları, Tokat Valiliği'nin ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın destekleri ile Niksar, UNESCO'nun Tentative Listesine girmiştir. Yani artık bir Dünya Miras Listesi adayıdır. Şimdi bir taraftan Niksar'ın sahip olduğu kültürel mirasın korunması, bu mirasın daha görünür kılınması, halk ve tüm kurumları ile toplumumuz tarafından bilinmesi için farkındalık yaratma çalışmaları diğer taraftan ise Niksar'ın UNESCO Dünya Miras Listesine girmesi için gerekli olan dosya hazırlığı Niksar Belediyesi Bünyesinde ki Alan Başkanlığı tarafından yürütülecektir” diye konuştu.

EN FAZLA DÜNYA MİRAS LİSTESİ ADAYINA SAHİP ÜLKEYİZ
Niksar ile birlikte bu yıl 7 yeni mirasımızın UNESCO Dünya Miras Listesine aday gösterildiğini duyuran Başkan Özcan, “Bugüne kadar ülkemizin 71 olan Tentative Listedeki varlık sayısı artık 78'e yükseldi. Bu rakam ile Türkiye, şu anda en fazla Dünya Miras Listesi adayına sahip olan ülke konumunda. Bu sayının fazlalığı Niksar'ın da UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girme konusunda ki avantajlarını kanıtlar niteliktedir. Çünkü ülkemizin miras açısından zenginliğine bağlı olarak Dünya Miras Listesi adaylarının fazlalığına rağmen, Anadolu'nun bir Türk yurdu olmasını başlatan Malazgirt Muharebesi sonrası Anadolu'daki hızlı devlet teşkilatlanmasını, ilim ve bilim faaliyetlerini, toplumsal yapıyı Niksar gibi kent ölçeğinde gösteren başka bir aday bulunmamaktadır” DEDİ.

YÖNETİM PLANI İÇİN PROTOKOL HAZIRLIĞI SÜRÜYOR
Önümüzdeki süreçte Adaylık Dosyasını hazırlayarak Kültür ve Turizm Bakanlığına teslim etmeyi hedeflediklerini anlatan Başkan Özcan, açıklamasını şöyle tamamladı: “Adaylık Dosyasında bir taraftan kentin sahip olduğu kültürel miras ayrıntılı olarak anlatılacak ve diğer yandan ise bu mirasın korunması için neler yapıldığını ve daha neler yapılması gerektiğini ortaya koyan bir Miras Yönetim Planı yer alacaktır. Kültürel Mirasın anlatılması ve değerlendirilmesi çalışmalarını tamamen yerel de, alan Başkanlığında yürütmeyi planlamaktayız. Öte yandan Yönetim Planı için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Mart 2018'de yazışmalar yapmaya başladık. Yine Alan Başkanlığımızın Bakanlık tarafından yetkilendirilmesi için bir protokol hazırlığındayız. Bu protokol sonrası Yönetim Planı çalışmalarını da tamamen yerelde, yerel kurum ve STK'ların destekleri, halkın katkısı ile Niksar'da yürütmeyi istemekteyiz. Hali hazırda Yönetim Planı çalışmalarını Tarihi Kentler Birliği'nin de destekleri ile belirli bir aşamaya getirdik bile. Yıl sonuna kadar planın tamamlanarak, yürürlüğe girmesini hedeflemekteyiz.”

2018/06/2018-06-05-22-23-06.jpg
2018/06/2018-06-05-22-23-09.jpg
2018/06/2018-06-05-22-23-16.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat'ta kenevir üretimi sonuç vermedi
Tokat'ta kenevir üretimi sonuç vermedi
BU TİYATROYA KİM SON VERECEK?
BU TİYATROYA KİM SON VERECEK?