Niksar’ın tarihi turizmle buluşacak

Niksar’ın tarihi turizmle buluşacak

Niksar’da Anadolu'nun ilk tıp medresesi olan Yağıbasan Medresesi Panoramik Müze ile Kale Hamamı restorasyon projeleri başlatılırken, Bağlar Mahallesinde bulunan Roma Arsenali'nin projesinin tamamladığı bildirildi

09 Temmuz 2018 - 17:53

Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, Anadolu'nun ilk tıp medresesi olan Yağıbasan Medresesi Panoramik Müze ile Kale Hamamı restorasyon projelerini başlattı. Başkan Özcan yaptığı açıklamada; 'Kale Ayağa Kalkarsa, Niksar Ayağa kalkar ve bizlerde Kalemizi tüm ülkemize tanıtmak için çalışıyor gayret gösteriyoruz.'' dedi.

 

Öte yandan Bağlar Mahallesinde bulunan Roma Arsenali'nin projesinin tamamladığı bildirildi. Niksar Belediyesi’nin Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı 2016 yılı Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamındaki destek almaya hak kazandığı ve 30/01/2017 tarihinde sözleşme imzaladığı ''Niksar Tarihi Roma Arsenali Restorasyonu ve Yeniden-İşlevlendirilmesine Üzerine Projelendirme'' çalışmasının  tamamlanmasıyla restorasyonun kısa sürede tamamlanması ve ve Arsenal’in turizme kazandırılması amaçlanıyor.

Niksar Tarihi Roma Arsenali Restorasyonu ve İşlevlendirilmesi Üzerine Projelendirme çalışmasıyla Anadolu'daki Kültürel Miras Alanlarının koruma ve yaşatma dengesinde işlevlendirilmesine ve evrensel değerler arasında yer almasına katkı sağlamak hedefleniyor. Proje ile ilgili Niksar Belediyesi tarafından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Tescilli yapı olarak koruma altında olan ''Niksar Tarihi Roma Arsenali'' nin arkeolojik varlık niteliğinde ele alınarak korunmasına ve halkla buluşturulmasına hizmet edilmesi planlanıyor. Bu kapsamda proje ile özel olarak da kentin arkeolojik miras niteliğindeki ender yapılarından Niksar Tarihi Roma Arsenali'nin restorasyonu ve dizaynı konuları ile kent özelindeki sosyo-ekonomik yaşamın kültürel miras alanlarına entegrasyonunu geliştirmek hedeflenmekte. Kent kimliğinin ve bu kimliğin kentsel mekana yansımalarının seçkin bir yapı örneği olan Niksar Tarihi Roma Arsenali'nin yaşayan bir mekana çevrilmesine yönelik Restorasyon ve Yeniden-İşlevlendirilme için gerekli çalışmaların tamamlanmasına yönelik yapının rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin hazırlanması temel teşkil etmekte.”

HABER: Mihriban KOÇAKER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x