Niksar Özgünleştirme projesini gerçekleştirdi

Niksar Özgünleştirme projesini gerçekleştirdi

Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan “2016 yılı Turizmin Geliştirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Yatırımlarına Mali Destek Programı'' kapsamında “Niksar Tarihi Kaleiçi Mahallesi Sokakları Özgünleştirme Projesi”ni gerçekleştirdik.” dedi.

14 Şubat 2019 - 11:03 - Güncelleme: 19 Şubat 2019 - 22:31

Tarih, tabiat, kültür ve turizm kenti Niksar, Orta Karadeniz’in iç kısımda Kelkit vadisi üzerinde Tokat iline bağlı bir kenttir. Yüzölçümü 955 kilometrekare, ortalama rakımı 350 mt olan Niksar, Canik dağlarının Kelkit vadisine inen eteklerinde kurulan ve Kelkit ırmağının geçtiği vadi boyunca uzanan tabii güzelliklerin şehridir. Niksar’da son yıllarda yapılan çalışma ve düzenlemelerle evler, kale, tarihi eserler, sosyal doku tekrar ortaya çıkıyor.

Özcan, “Yusufşah Mahallesi Akil Muhtar Erdem Sokağımızda 46 adet binamızın dış cephe restorasyonlarını tamamladık. Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) “2016 yılı Turizmin Geliştirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Yatırımlarına Mali Destek Programı'' kapsamında “Niksar Tarihi Kaleiçi Mahallesi Sokakları Özgünleştirme Projesi”ni gerçekleştirdik. Yüzde 70’i OKA destekli gerçekleştirdiğimiz restorasyon projemizin bedeli 1 milyon 300 bin TL’dir. Niksar’ımızın tarihini yaşatmak için çabalıyoruz” ifadelerini kullandı.

NİKSAR DÜNYA MİRASI LİSTESİNDE

Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan’ın çalışmaları ile Tokat'ın Danişmentlilere başkentlik yapan ilçesi Niksar da UNESCO'nun Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alındı.

Niksar'ın Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınmasını Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, mutluluk verici olarak değerlendirdi. Bu konuda uzun bir süredir çalışma yürüttüklerini belirten Başkan Özcan, Niksar'ın Anadolu Türk medeniyetinin erken dönemine tanıklık eden kültürel mirası ile ülkemizin UNESCO Dünya Mirası Tentative (Ön) listesine adını yazdırdığını kaydetti.

MİRASIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ

Niksar Belediye Başkanı Özcan, "Anadolu Türk devletlerinin en önemlilerinden biri olan ve Anadolu'nun Türk yurdu olmasında büyük görevler üstlenen Danişmentlilerin başkenti olan Niksar, 12'inci ve 13'üncü yüzyıllara tanıklık eden medreseler, zaviyeler, camiler, idari yapılar, hamamlar ve anıt mezarlara sahiptir. Niksar ve çevresinin sahip olduğu bu miras Anadolu Türk medeniyetinin ve daha geniş çerçevede İslam medeniyetinin bilimsel, toplumsal ve ekonomik yönden elde ettiği gelişmelerin de tanıklığını taşımaktadırlar. Kentteki Yağıbasan Medresesi Anadolu'nun ilk medresesi olması yanında burada verilen eğitim, yüzyıllar boyunca etkisini Anadolu topraklarında sürdürmüş, Osmanlıların son dönemlerine kadar bu medresede araştırma yapan veya eğitim veren müderrislerin yazmaları kullanılmış ve bu medresede eğitim almış müderrislerin öğrencileri tüm Anadolu’da bilim eğitimi vermiştir. Niksar'ın sahip olduğu zaviyeler, camiler, saray yapıları Oğuz boylarının Anadolu'ya yerleşmesi esnasında toplumsal ve kentsel yapılanmanın nasıl idare edildiği, iskânların nasıl yürütüldüğü hakkında bilgiler vermektedir” diye konuştu.

Niksar’da tarihi geriye çevirdiklerini ifade eden Başkan Özdilek Özcan, “Niksar'ın sahip olduğu bu miras, Danişmentlilerin yeni iskân edilen ailelerin toplumsal ihtiyaçlarının karşılanmasını ve bu yeni ailelerin toplumun birer parçası olarak sosyal hayata katılmasını sağlayan tüm yapılara sahip olduğunu göstermesi ve bu idari ve sosyal yapıların nasıl da hızlı işlediğini ortaya koyması açısından da önemlidir. Niksar ayrıca Anadolu Türkçesi (Oğuz Dili) açısından da başlı başına bir merkezdir. Oğuz dilinde anlatılan ve daha sonra yine Niksar ve çevresinde derlenerek yazıya aktarılan, Danişmentname Destanı Danişmentli beylerin mücadelelerini ve başarılarını anlatırken, Türkçe'nin günümüze kadar erişmesine ve korunmasına da vesile olmuştur" şeklinde konuştu.

 

 

2019/02/2019-02-15-11-05-34.jpg
2019/02/2019-02-15-11-05-37.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x