google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
NİKSAR YANIYOR

NİKSAR YANIYOR

Tokat’ın Niksar ilçesine Dönekse’den kuşbakışı bakanlar gözlerine inanamadı. Duman ve alevlere teslim olan ovada, bilinçsiz vatandaşların bilinçli olarak yaktığı anızlarla birlikte yanan gelecek kameralara yansıdı.

12 Kasım 2020 - 18:29

Hasat sonrası toprak hazırlığını kısa sürede tamamlamak isteyen vatandaşların bilinçli olarak yaptığı anız yakma eylemi, bilinenin aksine hiçbir fayda sağlamadığı gibi ekolojik sisteme de büyük zararlar vermekte. Anadolu tarımında doğru bilinen yanlışların başında şüphesiz ilk sırayı anız yangınları almakta. Hububat hasadından sonra ekonomik bir değer taşımadığı düşünülen anızın yakılarak yok edilmesi yasak olduğu halde çoğu zaman bir alışkanlık haline geldiği için ülkemizde sıklıkla karşılaşılan bir durum. Tokat’ta özellikle verimli ovaların üzeri hasat döneminden sonra anız yangınlarının dumanı ile kaplanıyor. Anız yangınları, gökyüzünü saran dumanlarla hem görüntü hem de çevre kirliliğine yol açtığı gibi, ekolojik doğal dengeyi bozmakta. Son günlerde Tokat bölgesinde görülen en geniş ölçekli anız yangınları ise Niksar Bölgesinde gözlemlendi.

-Uzmanlar uyarıyor: “Anız yakanlar bindikleri dalı kesiyor”

Anız yangınlarının toprakta verimi önemli ölçüde düşürerek, bir sonraki yılın hasadını olumsuz etkilediğini söyleyen Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Öğretim Üyesi Prof Dr Mehmet Ali Sakin, çiftçileri uyardı. Sakin: “Yaklaşık biz 11 milyon alanda tahılları yetiştiriyoruz ve bunların anızları önemli bir alan teşkil ediyor. Ve bunlar üreticilerimiz tarafından maalesef yıllar boyunca yakılıyor. Biz üreticilerimizin anız yakmasını istemiyoruz. Çünkü özellikle topraklarımız organik madde bakımından zaten zayıf. Organik madde olmadığı zamanda su ve rüzgar erozyonuna da açık oluyor. Esasında üreticilerimiz kendi bindiği dalı kesmiş oluyorlar. Ve zaten organik maddesi az olan toprakları bu şekilde anızları yakarak uzaklaştırarak organik maddeyi azaltıyorlar” şeklinde konuştu.

 

-Anız yangınları itfaiyenin daha büyük olaylara gecikmesine neden oluyor

Anız yangınları tarıma zarar verdiği gibi önüne geçilemez orman yangınlarına da neden oluyor. Tokat Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünden İtfaiye Çavuşu Duran Aktaş, 25 yıldır yaptığı bu işte kendilerini can ve mal kaybı gerçekleşebilecek daha büyük olaylara geciktiren işlerin başında anız yangınlarının geldiğini söyledi. Aktaş: “Genelde bizi en fazla başka olaylara müdahaleyi geciktiren, can-mal kabı olacak olaylara geciktiren anız yangınları. Bizim itfaiyenin mesaisini harcamadan ziyade, üzüldüğümüz esas şey; insanlarımızın geleceğinin, çocuklarımızın geleceğinin yanması. Yani bir ağacın kaç yılda yetiştiğini apaçık ortada olan bir gerçek. En basit olayda bile yüzlerce ağacımız ne yazık ki küle dönüyor. Anız yangınları bizim için zaman kaybına yol açtığı gibi diğer daha önemli olaylara intikal etmemizi de engelliyor. Çünkü bazen günlük 5-6 vakaya koşuşturuyor 3-4 yere ise araba tahsis ediyoruz. Son günlerde bunlar ağırlıkta ot yangını ve ne yazık ki hepsi de bilinçli yakılan yangınlar. Yani tedbirsizlikten filan değil. Bilinçli, temizlik amaçlı veya ama başka amaçla yakılan yangınlar. Bazen bu tür yangınlar ormanların yanmasına, hatta yıllarca el emeği göz nuru yetişen meyve ağaçlarının yanmasına da neden oluyor. Hava kirliliği de cabası.

-Anız yakılmasını yerel halk da istemiyor

Anız yangınlarının kontrolden çıkarak büyümesi sonrasında ormanlık alanlar ve henüz hasat edilmemiş tarlalar da risk altında kalıyor. Toprak kalitesi ve ekolojik sisteme de zarar veren anız yangınlarıyla bir taraftan bilinçli köylüler de mücadele etmeye çalışıyor. Son çıkan anız yangınlarından birisine köylülerle birlikte bizzat müdahale eden Günevi Köyü Muhtarı Önder Konuk: “Anız yangınları bizim için de iyi bir şey değil. Çünkü burada yaşayan bitkiler var, onun altında yaşayan canlılar var. Onun dışında toprağın üstündeki vitamini de yakmış oluyoruz zaten. İnsanlar bu anız yakmasını iyi bir şey belliyor ama iyi bir şey de değil yani. Anız yakarken topraktaki vitaminde gidiyor, oradaki börtü böceği de katletmiş oluyoruz bu vesileyle. Bu anız yakmasının bir ucu bucağı yok, buradan tutup daha ormana sıçradığı zaman, ormanımız da gider Allah korusun. Daha kurtaramayız da köyü” ifadelerini kullandı.

-Anız yakanlara idari para cezası da uygulanıyor

Anız yakılmasını önlemeye yönelik olarak devlet para cezası da uyguluyor. Anız yakanlar yanan her dekar için idari para cezası verilirken, anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskun mahallelerde işlenmesi durumunda ceza beş kat daha arttırılarak uygulanıyor.

Kaynak: HABER: Dursun Ekrem ER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SEÇİMLER ZAMANINDA YAPILACAKTIR
SEÇİMLER ZAMANINDA YAPILACAKTIR
google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0