Normal doğumun önemi

Normal doğumun önemi

Tokat Sağlık İl Müdürü Op. Dr. H. Ahmet Sümbül, anne adaylarını normal doğuma teşvik eden ve primer sezaryan oranları Bakanlık hedeflerine uygun olan Doktorlara teşekkür belgesi verdi.

18 Ocak 2020 - 00:05 - Güncelleme: 18 Ocak 2020 - 23:32


Tokat Sağlık İl Müdürü Op. Dr. H. Ahmet Sümbül, 2019 yılında da Müdürlüğü bağlı Hastanelerde görev yapan anne adaylarını normal doğuma teşvik eden ve  primer sezaryan oranları Bakanlık hedeflerine uygun olan Zile Devlet Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Haşim Barın, Tokat Devlet Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Süleyman Barın ve Niksar Devlet Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Nur Betül Arslan'a başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür belgesi verdi.

Neden normal doğum yapılması konusunda da açıklama yapan müdürlük şu ifadelere yer verdi:
“Normal doğum, günümüzde pek çok anne adayına korkutucu gelse de aslında tercih edilmesi gereken ilk ve en sağlıklı doğum yöntemidir.  Normal doğumun  faydaları saymakla bitmez, adından da anlaşılacağı gibi doğum normal bir eylemdir. Normal doğum ile anne adayının ve bebeğin sağlığı riske atılmadan doğum gerçekleşir.Günümüzde sıklıkla tercih edilen sezeryan, aslında normal doğumun yerine geçebilecek bir yöntem değildir. Sezeryan Doğum anne ve bebeğin hayatı tıbbi açıdan risk altında olduğunda  hekim tarafından karar verilerek uygulanmalıdır.Normal doğumun faydalarından bahsedecek olursak;  Bebekler doğum kanalından geçerken bazı faydalı bakteriler ile karşılaşacak ve bu da bağışıklık sistemini güçlendirecektir.
Bebeğin akciğerlerindeki  sıvı daha erken temizleyecektir. Anne ve bebeğin  hastanede kalış süresi kısalır ve annenin iyileşme süresi daha hızlı olur, Normal doğumla anne adayı emzirmeye erken başlayacak, anne ve bebeğin duygusal  bağlanması daha güçlü gerçekleşecektir. Gelecekteki gebeliklerde hayati tehlike oluşturan olumsuz tıbbi durumların olma olasılığı daha düşük olacaktır.  Bebeğin başta astım , alerjik hastalıklar, gelecekte obezite gelişme  riski azalacaktır. Doğum sonu kanama ve enfeksiyona yakalanma riskleri azalacaktır. Anneye ameliyat uygulanmayacağı için narkoza ihtiyaç duyulmayacaktır, annenin bilinci açık olacak ve bebeğini daha rahat ve sorunsuz bir şekilde emzirebilecektir.  Sezeryan ile dünyaya gelen bebekler normal doğumla dünyaya gelen  bebeklere göre dünyaya daha zor adapte olur, Sezeryan sonrası kanama daha fazla olur. Anne bebek bağlanması geç başlayacağından anne sütü geç gelecek, emzirme gecikecektir. Hastanede kalış süresi uzayacak , anne ve bebek enfeksiyonlara daha yatkın olacaktır. Sezeryanla doğum sayısı da kısıtlanacaktır. Primer sezaryan oranlarının %15'e indirilmesi Bakanlığımızın 2023 hedefleri içerisindedir.Anne ve bebek açısından daha sağlıklı olan normal doğum oranının arttırılması ve mecbur kalmadıkça sezaryen doğuma başvurulmaması büyük önem arz etmektedir.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x