Normalleşmeye başladık

Normalleşmeye başladık

Corona virüs pandemisi ile Tokat’ta faaliyetlerine geçici süre ara verilen restoran, cafe, AVM’ler spor salonları, çay bahçeleri dahil birçok işyeri dün itibariyle hizmete başladı. Seyahat yasağının kalkmasıyla şehirlerarası seyahat seferleri de başladı

02 Haziran 2020 - 13:33

28 Mayıs Perşembe günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde büyükşehir statüsündeki 14 il ile Zonguldak iline uygulanan seyahat kısıtlamasının Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda 31 Mayıs Pazar günü saat 24.00’dan sonra sonlandırılması; şehirlerarası toplu ulaşım araçları ile yapılacak seyahatlerde (uçak, tren, otobüs vb.) Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden kod alındıktan sonra biletlemelerin yapılmasına karar verilmişti.

 

 

ŞEHİRLERARASI OTOBÜS SEFERİNE BAŞLADILAR

Corona virüs salgınından korunmak amacıyla uygulanan şehirlerarası seyahat yasağı 1 Haziran itibariyle sona erdi. Tokat’ın şehirlerarası ulaşımda 2 büyük firması da yasağın kalkmasıyla seferlere başladı.  Tokat Seyahat gece itibariyle, Topçam Seyahat ise sabah 09.00 itibariyle seferlerine başladılar. Şirket yetkililerinin verdiği bilgilere göre yeni düzenlemelerle otobüslerde azami 19 yolcu bulunacak. Her iki firma da sosyal mesafe kurallarına ek olarak özel temizlik şirketleri ile yaptıkları anlaşma uyarınca her sefer öncesi otobüslerini dezenfekte ettirecek. Fiyatlar ise mevcut koşullara göre Ulaştırma Bakanlığınca belirlendi.

 

HES UYGULAMASI ÜZERİNDEN KOD ALINACAK

1- Şehirlerarası toplu ulaşım araçları ile yapılacak seyahatlerde (otobüs, uçak) seyahat izin belgesi alma zorunluluğu yürürlükten kaldırıldı. Şehirlerarası toplu ulaşım araçları ile yapılacak seyahatlerde (uçak, tren, otobüs vb.) Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden kod alındıktan sonra biletlemeler yapılacak. 

 

2- Büyükşehir statüsündeki Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van illeri ile Zonguldak ili olmak üzere toplam 15 ildeki şehir giriş-çıkış kısıtlaması 31 Mayıs Pazar günü saat 24.00’dan sonra sonlandırılacak. 

 

3- 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın Seyahat İzin Belgesi almaları ve gidecekleri illerden en az bir ay boyunca dönmemek şartı ile tek yönlü olarak seyahat edebilmeleri uygulamasına devam edilecek. 

 

4- Sokağa çıkma kısıtlaması devam eden 18 yaş ve altı çocuklar ve gençlerin yanlarında veli/vasisinin bulunması şartı ile (veli/vasi olan 65 yaş ve üzeri olan vatandaşlarımız hariç) Seyahat İzin Belgesi almaksızın şehir içi ve şehirlerarası yolculuk yapabilecekler.

 

Alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlem başlatılacak.

 

 

RESTORAN VE SPOR SALONLARI DA AÇILDI

Faaliyetleri geçici süreliğine durdurulan/kısıtlanan lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokallerinin (iskambil, okey, tavla oyunları ve nargile satışları ile doğrudan temasa neden olacak şekilde dans ve oyun amacıyla yapılan canlı müzik faaliyetleri hariç olmak üzere) 1 Haziran 2020 Pazartesi günü itibariyle belirlenen kurallar dâhilinde saat 22.00'a kadar hizmet vermeye başladı. Ayrıca spor salonları da dün itibariyle yeni kurallar çerçevesince hizmet vermeye başladı.  

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x