O öğretmen tutuksuz yargılanacak

O öğretmen tutuksuz yargılanacak

Erbaa'da bir ilkokulda görev yaptığı dönem 9 öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 12 ay tutuklu yargılanan daha sonra cezası ev hapsine çevrilen emekli öğretmenin son duruşmada ev hapis cezası da kaldırıldı. UCİM ise tutuksuz yargılama kararının adil olmadığını savundu

30 Nisan 2019 - 10:56 - Güncelleme: 30 Nisan 2019 - 21:12

Tokat'ın Erbaa ilçesinde,  Yunus Emre İlkokulunda 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılında görev yaptığı sırada iddiaya göre, 9 ilkokul öğrencisi; M.N., S.T., D.B., N.K., S.Ü., H.D., S.G.B., E.S.Ö., C.E.Ş.'ye  cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle tutuklu yargılanan ardından cezası ev hapsine çevrilen emekli öğretmen Ali A. A. (58)'nın yargılanmasına devam edildi. İlk duruşması Tokat 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde Ekim ayında yapılan, 2. Duruşması Kasım ayında görülen çocuğa cinsel istismar davasının dün görülen 3. Duruşmasında emekli öğretmen Ali A. A. (58)’nın ev hapsi cezası kaldırılırken duruşma 10 Temmuz 2019 tarihine ertelendi.

O dönemde okulda görev yaptığı öğrenilen bir başka öğretmenin 2,5 yıl sonra olayı gündeme taşımasıyla UCİM tarafından iddia edilen istismar olayıyla ilgili suç duyurusunda bulunulmuş 10 ay süren soruşturma sonrasında emekli öğretmen Ali A. A. (58) Eskişehir'de gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Davanın 2. Duruşmasında, mahkemede söz konusu çocukların ifadelerine başvurulmuştu.

Son duruşmaya SEGBİS Sistemi ile bağlanan şüpheli emekli Öğretmen Ali A. A., hakkındaki suçlamaları yine kabul etmedi ve “Öğrencilerime daima çocuklarıma davrandığım gibi davrandım. Onların yaşında bir torunum var” dedi. Öğrencilerin kalçalarına dokunduğu yönündeki beyanlarla ilgili “Dokunmak ve vurmak ayrı şeylerdir” diyerek kendini savunan Ali A. A., öğrenciler derse geç kaldığında veya yaramazlık yaptıklarında uyarı amaçlı vurduğunu söyledi.

MAVİ KELEBEKLER ADLİYE ÖNÜNDEYDİ

UCİM (Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği) üyesi mavi kelebekler, ellerinde döviz ve pankartlarla mahkeme sonrası yine Tokat Adliyesi önünde toplandı.

UCİM AVUKATI: OLAYIN ÜSTÜ ÖRTÜLMEYE ÇALIŞILIYOR

UCİM adına davayı takip eden Avukat Adem Yaprak, Sanık A.A.A.'ya tutuklama kararı verilmemesine tepkilerini dile getirdi. Avukat Adem Yaprak, davayla ilgili şu açıklamayı yaptı:"Yine bir üyemiz tutuklama talebine ilişkin muhalefet şerhi koydu. Mahkeme tarafından tutuklamanın reddine ilişkin yaptığımız itiraz üzerine verilen ev hapsi de kaldırıldı. Üzülerek söylüyorum ki çocuklarımıza yine sahip çıkamadık. Bu davada suçu işleyen şahıs yine serbest bir şekilde dolaşacak. Ayrıca kendisi hakkında verilen imza yükümlülüğü de kaldırıldı. Şuanda sadece yurt dışı çıkış yasağı kaldı. Biz mücadelemize devam edeceğiz. Bu davada somut deliller var, çocuklarımızın beyanları var. Çocuklar konuşacak biz onların yanında olacağız diyoruz. Bu davada çocuklar konuşuyor fakat biz onların yanında olamıyoruz. Burada daha büyük kalabalıklarla bir araya gelmemiz lazım. Son olarak sözlerimi Tokat halkına seslenerek bitirmek istiyorum. Tokat olarak lütfen çocuklarınıza sahip çıkın. Bu çocuklarında beyanlarında hiçbir tutarsızlık yok. 7-8 yaşındaki çocukların bu tür beyanlarda bulunması hiç normal değil. Onların bu yaşlarda bu tür cinsel içerikli beyanlarda bulunması normal psikolojik gelişimlerine de uygun değil. Bu nedenlerde beyanlarda bu kadar tutarlılık varken, ortada tanık beyanları varken olayın üstünün örtülmeye çalışılması son derece açıkken bu davada tutuksuz yargılanma hiç adil bir karar değil. Biz hep beraber çocuklar konuşacak UCİM onların yanında olacak diyoruz. Davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz."

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x