O üzüm bağlarını çok ararsınız!

O üzüm bağlarını çok ararsınız!

3. Kitap Günleri kapsamında Tokat’ta söyleşi yapan Türk Araştırmacı, Akademisyen, Yazar, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Tokat’ın yok olan üzüm bağlarına da dikkat çekerek “Türkiye gelişen bir ülke mesela burası da zenginleşmiş fakat bu zenginlik için üzüm bağlarını kaldırmak gerekmiyor. Sonra o üzümleri çok ararsınız” dedi

03 Ekim 2019 - 11:49 - Güncelleme: 03 Ekim 2019 - 13:21

28 Eylül tarihinde açılan Tokat Belediyesi 3. Kitap Günleri kapsamında Ünlü Türk Tarihçi, Akademisyen, Yazar,  Prof. Dr. İlber Ortaylı Tokat’ta söyleşi programında halkla buluştu.  26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı’nda gerçekleşen söyleşide İlber Ortaylı’ya gösterilen yoğun ilgiden dolayı adeta izdiham yaşandı. Salona girmek isteyen genç yaşlı çoğu kişi yoğunluk nedeniyle dışarıda kaldı.

Söyleşiye Tokat Valisi Ozan Balcı, Tokat Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Aydın Turhan, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz de katıldı.

Türk Tarihçisi, Yazar İlber Ortaylı Tokat’ta yaptığı söyleşide Tokat’ın yok olan üzüm bağlarına dikkat çekerek  “Türkiye gelişen bir ülke mesela burası da zenginleşmiş fakat bu zenginlik için üzüm bağlarını kaldırmak gerekmiyor. Sonra o üzümleri çok ararsınız siz çünkü üzüm bağı ile binayı değiştirmek akıllı bir iş olsa Fransa bu işi daha çok yapardı. Herifler hala üzümcülükle gelişiyor yaşıyorlar ve üzümleri de bizimki kadar değil, rengi bakımından. Bu memlekette kimse zeytinlerin tahribini seyretmemeli, lütfen araziye dönün. Bahçe alın bahçe yapın” dedi.

BÜTÜN ÜNİVERSİTELERİN TARİH DENEN DALI KURMAMASI GEREKİR

İlber Ortaylı’nın söyleşisinde öne çıkan bazı konu başlıkları şöyle oldu: “ 100. Yılında Cumhuriyetin hemen ertesi günü Türkiye müthiş bir tarih coğrafya ve dil araştırmalarına başladı çünkü Türkçe büyük bir dil, Türkiye tarihi yaygın ve büyük bir tarih fakat biz onu bilmiyoruz. Bilmediğiniz şey yanında akan suyu seyreden öküzden beter bir şeydir. O bile hiç değilse suyu gider içer, hiçbir şekilde kullanamadığın bir elektrik akımı gibi bir şeydir. Onu halletmek için Türkiye teşkilatlandı. Bu ülkede arkeolog, astrolog, Selçuklu tarihi Uzmanı yetişti, bunlar yoktu, yabancılar bunu istismar ediyordu. Yani bütün üniversitelerin tarih denen dalı ya kurmaması gerekir, ya da kurduğu zaman ciddi kurması gerekir. Bu çok açık bir şeydir. Bunları yapmadığımız takdirde manevi varlığımızı savunmamız mümkün olmayacaktır.”

BU MİLLETİN ZİRAATE DÖNMESİ GEREK

“Bazı müesseselerimiz binlerce yıllıktır ve bize özgüdür, ordu bunların başında gelir, çiftçilik yanında gelir. Türkler çiftçidir. Etrafınızda bizim gibi çiftçi olan yoktur. Hiçbir ülkedeki insanlar bizdeki kadar çeşitli ziraat yapamaz. Zeytincimizde var, hayvancımız, tahılla geçinen, bağcımızda var. Bu milletin ziraata dönmesi, bunu dikkatle ele alması, bu işlerle uğraşmayan partileri sahneden silmesi gerekir. Bu çok açık.  Eğitim okulda başlar ama okulda bitmez öyle bir şey yok. Çok önemli. Kitap okuyacaksınız. Her kitap okunmaz tabi. Tekrar görüşeceğiz, gelecek seferde inşallah kimse dışarıda kalmaz, üzülüyorum.”

Söyleşinin sonunda Vali Ozan Balcı ve Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İlber Ortaylı’ya teşekkür ederek çeşitli hediyeler takdim etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Eğitim Bir Sen
Eğitim Bir Sen "Bizde Varız" dedi