Öğretmenler Günü skandala dönüştü

Öğretmenler Günü skandala dönüştü

Kendisi de bir öğretmen olan CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz’a 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde bir okul müdürü tarafından yapılan saygısız davranış, kutlama programına gölge düşürdü. Durmaz’ın konuşmasını ‘Burada siyaset yapma’ diye bölmek isteyen okul müdürünün Ensar Vakfı Tokat Şube Başkanı olduğu öğrenildi

24 Kasım 2018 - 16:04 - Güncelleme: 26 Kasım 2018 - 09:53

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayında bir program düzenlendi. Program, Tokat İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali’nin konuşması,  öğretmenlerden şiirler, Adaylıkları kalkan öğretmenlerin yemin töreni, öğretmenlere hediye takdimi, öğretmenler günü pastasının kesilmesi, aday öğretmenler adına konuşma, hizmet şeref belgesi dağıtım töreni, resim,  şiir, kompozisyon, masa tenisi ve satranç yarışmaları ödül töreni müzik programı şeklinde gerçekleşti.

Ancak Öğretmenler Günü kutlamasına CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz’a bir okul müdürü tarafından yapılan saygısızlık damga vurdu. Konuşma yapmak için kürsüye gelen CHP’li Vekil, öğretmenlerin özlük hakları, ekonomik ve sosyal hayatlarında iyileştirme yapılmasına dair konu başlıklarını anlatıyordu. Ancak salonda bulunan M.Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Ensar Vakfı Tokat Şube Başkanı Mustafa Solmaz,  Durmaz’ın konuşmasını bağırarak bölmek istedi. Mustafa Solmaz, “Bunları Mecliste konuş. Burada siyaset yapıyorsun” deyince salon bir anda buz kesti.  Bu esnada alkış tutanlar da olduğu gibi tepki gösterenlerde oldu. Milli Eğitim Müdürlüğünün Öğretmenler günü programı proveke edilmeye çalışıldığı ifade edilirken, Ak partili vekiller katılsa bu şahıs aynı tepkiyi gösterebilir miydi şeklinde sorular ifadelerde yer aldı.

İL MEM MÜDÜRÜ: ÖĞRETMEN ÖRNEK BİR İNSAN OLMALI

Açılış konuşması yapan Tokat İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, görevleri başında şehit olmuş öğretmenler olmak üzere ebediyete intikal eden öğretmenlere rahmet dilerken, emekliye ayrılan öğretmenlere hayırlı ömürler, görevi başında olan öğretmenlere ise başarı diledi. Küçükali, “Bir insanın hayatındaki en güzel mucize ilkokula başlarken iyi bir öğretmene denk düşmesidir. Bu, insanın tüm hayatını değiştiren bir mucizedir. İyi bir öğretmen sevgi dolu olmalıdır. İyi bir öğretmen aynı zamanda örnek bir insan olmalıdır. Öğrencilerimiz bizi dinliyor ama daha çok dikkatle izliyorlar. Eğer cehaleti yenmek ve çocuklarımızı örnek insan olarak yetiştirmek istiyorsak davranışlarımızla onlara örnek olmalıyız. Çocuklarımızı hem ilmi hem de kalbi olarak yetiştirmek zorundayız. Bizim işimiz talim-terbiye. Eğer bunlardan biri eksik kalırsa eğitim eksik kalır ve bu eksikliği de başkaları doldurmaya çalışır. 15 Temmuz bunun en kötü tecrübesidir bizim için.  Bakanlığımız, 2023 vizyonunu açıkladı. Vizyon belgesini iyice okuyup üzerimize düşen vazifeleri yerine getirmenin derdine düşmeliyiz. Sizler neyseniz eğitim sistemimiz de odur. Biz ne isek 2023 vizyonumuza o olacak” diye konuştu.

CHP’Lİ DURMAZ: ÖĞRETMENLER HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖREMİYOR

İl Milli Eğitim Müdürü Küçükali’nin ardından konuşmasını yapmak üzere CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz kürsüye geldi. Durmaz, “Bugün Türkiye’de öğretmenlerimizi n hak ettiği ilgi ve değeri gördüğü taleplerinin karşılandığını söylemek çok mümkün değil. Öğretmenlerin toplumsal statüleri, ekonomik ve sosyal, özlük hakları son yıllarda gerilemiştir. Yapılan araştırmalara göre öğretmenlerin yüzde 57’si aldığı maaşın yaptığı işi karşılamadığını düşünüyor.  Yüzde 96’sı 2018 yılında yapılan sözleşme hükümlerinin ekonomik gelişmeler nedeniyle derhal güncellenmesini istiyor. Yüzde 70’i ekonomik koşulları daha iyi olan bir iş teklifi aldığında o kutsal mesleği gözleri yaşlı bırakabileceğini ifade ediyor. Yüzde 59’u kendisi ş yerinde değerli hissetmemekte. Yüzde 84’ü 2023 Eğitimde Vizyon belgesinin, sorunlarına kalıcı çözüm birlikte üretmek istemekte. Yüzde 79’u, MEB tarafından hazırlık çalışması yapıldığı ifade edilen Öğretmenlik meslek kanununun öğretmenlik mesleğinin temel sorunlarına çözüm üretemeyeceğini düşünmektedir. Eğitim sisteminde yaşanan bilimden uzak değişiklikler okullarda şiddetin artması, sözleşmeli ve güvencesiz öğretmen uygulamaları gibi sorunlar ülkemizde daha da derinleşmektedir. “

MİLLETVEKİLİ DURMAZ’A SALONDA BEKLENMEDİK TEPKİ

Öğretmenlerin mesleki sorunlarını anlatmaya devam eden CHP’li vekile o esnada salonda bulunan M.Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Ensar Vakfı Tokat Şube Başkanı Mustafa Solmaz, “Meclis kürsüsünde konuş bunları. Bugün öğretmenler günü benim günüm. Burada siyaset yapıyorsun” diyerek tepki gösterdi. Bunun üzerine salonda bazı öğretmenler alkış tuttu.  Ancak kendisi de bir öğretmen olan Milletvekili Durmaz, tepkiye karşılık vermeyerek konuşmasını sürdürmeye çalıştı. Öğretmen, vekile tepki göstermeye devam etti. Konuşmasını tamamlayan Kadim Durmaz, kürsüden inerek yerine geçti. Program akışı devam ederken program sonrası hatıra fotoğrafı çektirildi. Makam aracına yönelen Kadim Durmaz, “Öğretmenlerimizin gerek özlük sorunları gerekse yaşam standartlarının ortak bir anlayışla iyileştirilmesini istemiştim. Bunun için iktidarı muhalefeti hepsi el ele vererek çünkü her birimizin bir öğretmeni var. Bu halis duygularda olmamız lazım. Hele hele söz konusu eğitim olunca herkesin ortak bir anlayışla hareket etmesi gerek. Yani öğretmenlerle ilgili bir proje hazırlıyorsunuz. Bu bileşenin bir tarafında öğretmenleri de önemsemek gerekli, çünkü onlarda yıllarını veriyor. Konu Bu. Başka bir şey yok.”

 

Kaynak: Mihriban Koçaker

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • ali vallı
    5 ay önce
    Bu ensarcılar hala piyasada mı? hangi yuzle o top***tiya gidiyorsunuz?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İyi Partili Er’den 19 Mayıs mesajı
İyi Partili Er’den 19 Mayıs mesajı
‘Sevgi Evi’nde işkence’ İddialarına önerge
‘Sevgi Evi’nde işkence’ İddialarına önerge