Öğretmenler sıra sistemini geri istiyor

Öğretmenler sıra sistemini geri istiyor

Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile birlikte il içi yer değiştirmelerde son verilen sıra sistemi uygulamasının yeniden yönetmeliğe konulması için Türk Eğitim Sen, Milli Eğitim Bakanlığına dilekçe verdi

21 Mart 2019 - 23:27

Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı 17.04.2015 tarih ve 29329 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile birlikte il içi yer değiştirmelerde sıra sistemi uygulamasına son verdi. İl içi yer değiştirmelerde ataması yapılmayanların sıraya alınması uygulamasına son verilirken, yer değiştirmenin yapıldığı dönemde ataması yapılmayanların atama talebi de sona erdi.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Tokat Şube Başkanı Hakan Akkaya, 2015 yılı öncesinde yapılan il içi yer değiştirmelerde sıra sistemi uygulandığını ve sırası gelen öğretmenin ataması yapıldığını belirterek Türk Eğitim-Sen olarak il içi sıra sisteminin tekrar Yönetmeliğe konulmasını talep etti.

 

SIRA SİSTEMİ NEDEN YENİDEN UYGULANMALI

il içi sıra sisteminin tekrar Yönetmeliğe konulmasını talebine gerekçeleri sıralayan Akkaya şunları söyledi: Puanı yüksek olduğu halde bazı öğretmenlerimizin istediği okula tayini yapılmamakta, bunun yerine atama sisteminden dolayı düşük puanlı olanlar atanabilmektedir. Bu durum da öğretmenler arasında adaletsizliklere yol açmaktadır. Aynı il içinde eşlerinden ayrı yaşamak zorunda kalan çok sayıda öğretmenimiz vardır. Dolayısıyla bu durum öğretmen aileleri için çifte maliyet demektir. İl içi yer değiştirmelerde sıraya alma uygulamasına devam edilmesi halinde; norm kadroların boşalması durumunda, sıralar çalıştırıldığında norm açığı bulunan eğitim kurumlarına norm kadro fazlası öğretmenler ile özrü bulunan öğretmenler yer değişikliği yapabilecek ve açık normlar bu şekilde hakkaniyete uygun olarak doldurulacaktır.

Norm kadrolarının güncellenmesi işlemleri sonucunda norm kadro fazlası olarak belirlenen öğretmenler,  sıraların çalıştırılması ile hem istediği okula atanacak hem de hizmet ihtiyacı karşılanacaktır.Mağduriyetlerin önlenmesi için, daha önceki düzenlemelerde olduğu gibi, halen yürürlükte olan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde, il içi yer değiştirmelerde ataması yapılmayan öğretmenlerin sıraya alınmasını ve sıraların yılda en az iki kez çalıştırılmasına yönelik düzenleme yapılmasını talep ediyoruz.”

HABER-FOTO: Sırrı SÜRER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat'ın ilçe ilçe risk haritası!
Tokat'ın ilçe ilçe risk haritası!
TOKAT İHYA BALAK FEN LİSESİNDEN REKOR BAŞARI
TOKAT İHYA BALAK FEN LİSESİNDEN REKOR BAŞARI