google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Okullarda müze farkındalığı artacak

Okullarda müze farkındalığı artacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Müzenin ne kadar hayati bir konu olduğunu ve dünyada da müzeciliğin çok uzun yıllardır çok özel bir şekilde yapıldığını ve ülkemizde de bu konuda ki eğitimlerin artması gerektiğinin farkındayız. O nedenle de bazı seçmeli dersler koyarak müzecilikle ilgili okullarımızda çocuklarımızın daha çok farkındalığını artırmayı hedefliyoruz” dedi

19 Şubat 2019 - 12:28 - Güncelleme: 19 Şubat 2019 - 22:31

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bir dizi açılış gerçekleştirmek üzere dün Tokat’taydı. Bakana Milli Eğitim Bakan Yardımcısı olan Tokatlı Mahmut Özer de eşlik etti.  İlk olarak Tokat Valiliği, ardından Tokat Belediyesi’ni ziyaret eden Bakan Selçuk,  Okullar kampüsünde Bilim ve Sanat Merkezi açılışı,  Karşıyaka Ortaokulunda ise Tasarım Atölyesi açılışı gerçekleştirdi. 

Dönüşte Tokat İmam Hatip Lisesi’ne uğrayan Bakanı burada Mehter Takımı karşıladı. Mehteran gösterisinin ardından okulu ziyaret eden Bakan Selçuk’un yanı sıra Bakan Yardımcısı Özer’i bir sürpriz bekliyordu. 1987 yılında 11-A sınıfında Bakan Yardımcısı Özer’le birlikte okuyan sınıf arkadaşları okul sıralarında Özer’e sürpriz yaptı.

Daha sonra Sulusokak’ta Şehir Müzesi açılışı yapıldı. Milletvekilleri, iş insanları, hayırseverler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile öğle yemeğinde buluşan Bakan Selçuk, daha sonra AK Parti İl Başkanlığı ve skm ziyaretleriyle programına devam etti. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (TOGÜ) Şehit Ömer Halisdemir Konferans salonunda  ‘Ziya öğretmenle eğitim buluşmaları’ adlı programa katılan Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Taşhan, Latifoğlu Konağı ve Mevlevihane olmak üzere minik bir Tokat gezisi de yaptı. Bakan Selçuk’un programı 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayında verilen konser ile sona erdi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Tokat programında yapılan konuşmalarda öne çıkan başlıklar şöyle oldu:

“ÇOCUKLAR DA PARMAK İZİMİZ GİBİ SIRADIŞI”

Bilim Ve Sanat Merkezi açılışında konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Hepimizin varlık gayesi, makamlar, mevkiler, hepsi onların, bu memleketin bu milletin geleceği. Bu merkezin sıra dışı çocuklar için sıra dışı eğitimler verileceğinden söz edildiğini belirten Selçuk, “Aslında sıra dışı olmayan çocuk yoktur. Anne, babalara bunu özellikle vurgulamak isterim. Nasıl parmak izimiz sıra dışıysa bütün çocuklarımız da sıra dışıdır ve kendilerine özgü bir müfredatı hak ederler. Her çocuğun müfredatı kendi içinde saklıdır ve bizim için aslolan vazife çocuğun yaratılışta sahip olduğu bu müfredatı açığa çıkarmaktır. Bilim Sanat Merkezleri de bu tür durumlarda her bir çocuğumuzun içinde saklı olan müfredatı ortaya çıkmak çalışmalarında bir araç olarak güzel bir faaliyet, güzel bir işlev yürütüyor.” ifadesini kullandı. Böyle bir merkezin Tokat’ta etkili bir şekilde çalışıyor olması ve çok güzel ürünler ortaya çıkarmasını Milli Eğitim Bakanlığı olarak gurur duydukları bir hadise olduğunu aktaran Selçuk, şöyle devam etti: “Esasen Milli Eğitim Bakanlığının bu çerçevedeki genel hedefi ve vizyonu ’Vizyon 2023’ belgesinde ifade edildiği gibi her okulumuzun tasarım beceri atölyeleri marifetiyle bu tür bir hizmetin verilebiliyor olması ve bütün çocuklarımızın Türkiye’deki tüm evlatlarımızın kendi okullarında bu tür hizmetlerden yararlanıyor olması bizim vizyonumuz. İnşallah birkaç sene içerisinde de bu hayalimizi, bu hedefimizi ortaya koymuş olacağız.”  Merkezin açılmasında, hazırlanmasında emeğe geçen herkese teşekkür eden Selçuk, buradaki çalışmaların çok daha yükselerek devam etmesi için Milli Eğitim Bakanlığı olarak büyük destek sağlayacaklarını kaydetti.

ŞEHİR MÜZESİ HİZMETE AÇILDI

Tokat Belediyesi Şehir Müzesi Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katıldığı törenle açıldı. Şehir Müzesinin açılışında AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından müzeyi gezen Bakan Selçuk eserleri yakından inceledi.  Şehir Müzesi açılışında konuşan AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt: “Bir eksiklik vardı, Tokat’ın bir şehir müzesine ihtiyacı vardı. Deveciler Hanı virane halindeydi, Ulu Cami, Takkeciler Cami, Yazmacılar Hanı’nı Allah’a şükür tarihe kültüre kazandırmış olduk. kalesi, hanları, hamamları, Kervansarayları, konakları ile yaylaları, mağaraları, kaplıcaları, bütün ovaları, platoları ile Tokat tarihin kültürün önemli kadim şehirlerinden birisi. Tokat’a daha fazla katkı sağlamanın da peşindeyiz. Bununla ilgili çalışmalarımız hızla devam ediyor. Tokat’ta var olan eserlerin sayısı İstanbul’dan sonra ikinci sırada. Selçuklu, Beylikler hem de Osmanlı eserlerinin hala şaheser olarak durduğu yerlerden birisi” dedi.

EROĞLU: HEM GEÇMİŞİN İHYASI HEM GELECEĞİN İNŞASINI YAPALIM

Şehir Müzesinin açılışında konuşan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Bakan Selçuk’a açılışa katıldığı için teşekkür etti. Başkan Eroğlu, “Bin yıla yaklaşan Türk İslam hakimiyetiyle yoğrulmuş 6 bin yıllık geçmişi olan bir şehir. Anadolu’ya 1071’de girmişiz ve 2 yıl sonra 1073 Tokat fetih edilmiş. Fetih eden Komutan Melik Ahmet Gazi kendisi şehrimize ilk Türk İslam camiyi kazandırarak garipler camisini inşa ettirmiştir. Tokat’ımız tarihi içinde bulunduran kadim bir şehirdir burada hep beraberce yaşıyoruz. Bizde diyoruz hem geçmişin ihyası hem de geleceğin inşasını bu şehirde yaptık ve yapalım istiyoruz” dedi.

ŞEHRİN 500 YILLIK TARİHİ BU MÜZEDE

Şehir Müzesi hakkında bilgi veren Başkan Eroğlu, yaklaşık 10 yıl önce yapılan ancak boş duran 3 katlı binanın 950 metrekare oturum alanı ve 3 bin metrekare bir kapalı alana sahip olduğunu ve şehrin 500 yıllık tarihini ortaya koyacağını söyledi. Tokat Valiliği, OKA ve İl Özel İdaresi, Hasan Erdem, başta olmak üzere müzenin hizmete girmesinde maddi manevi destek sağlayanlara teşekkür eden Eroğlu, “Şehir Müzesi’nin zemin katında 16. Yüzyıla ait bir Osmanlı çarşısı yaptık, o döneme ait 12 el sanatını gösteren mum heykeller yaptık. Giriş katında Tokat’ımızın eski resimlerinin de olduğu güzel bir alan oluşturduk. En üst katımızda Tokat’ın yüzyıllardır giyimi kuşamı, belediyemize ait eserler yani özetle birçok eski Tokat’ı canlandıracak güzel eserleri bu alanda konuşlandırdık. Hazreti Mevlana’nın ‘Tokat’a gitmek gerek’ dediği sözün altını da doldurarak Tokat’a daha çok ne kadar insan getiririz bunun gayretiyle çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

BAKAN SELÇUK: MÜZE ŞEHRİN HAFIZASIDIR

Şehir Müzesi açılışında konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk konuşmasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını ileterek başladı. Uzun süredir Tokat’a gelmediğini belirten Bakan Selçuk, “Âlimler fazıllar ve şairler şehrinin bir müzesinin olmaması büyük bir eksiklik çünkü müze hafızadır, Müze gelecek için tohum saçmaktır. Müze çocuklarımıza köklerini hatırlatmaktır. Müze çocukların şahsiyet sahibi olması için onlara fırsat vermektir bundan dolayı da emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.  Bizim eğitimden anladığımız şey sadece sınıfların içerisinde yapıla gelen dersler değildir, bizim eğitimden anladığımız hayat sahnesinin ta kendisidir ve hayat sahnesinde ne varsa eğitimde odur, aile, sosyal medya, sokak, müze odur. Bütün bunlarla eğitimin tamamlandığını düşünürüz.  O sebeple eğitim sistemine olan katkısını da düşünerek müzenin ne kadar hayati bir konu olduğunu ve dünyada da müzeciliğin çok uzun yıllardır çok özel bir şekilde yapıldığını ve ülkemizde de bu konuda ki eğitimlerin artması gerektiğinin farkındayız. O nedenle de bazı seçmeli dersler koyarak müzecilikle ilgili okullarımızda çocuklarımızın daha çok farkındalığını artırmayı hedefliyoruz. İnşallah bu müze çocukların okul dışındaki eğitimlerine de katkı sağlayacak. Buraya ziyaretler gerçekleştirilecek, bu ziyaretler neticesinde de çocuklarımız kendileri ile kimlikleri ile kökleri ile tanışacaklar. Bütün Türk halkını Tokat’a gelmeyi Tokat’ı ziyaret etmeyi ve bu müzeyi gezmeyi şiddetle salık veriyorum.  Bunu başlatarak örnek olup buraya turizmin canlanması açısından bir nefes vermeyi umut ediyorum.”

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
17 YAŞINDAKİ GENÇ DAHİ PROJELERİNE DESTEK BEKLİYOR
17 YAŞINDAKİ GENÇ DAHİ PROJELERİNE DESTEK BEKLİYOR
TOKAT'IN KIRMIZI BÖLGE OLMASINDA CENAZE VE DÜĞÜNLERİN ETKİSİ BÜYÜK
TOKAT'IN KIRMIZI BÖLGE OLMASINDA CENAZE VE DÜĞÜNLERİN ETKİSİ...