Olgunlaşma enstitüsü ilk öğrencilerini alıyor

Olgunlaşma enstitüsü ilk öğrencilerini alıyor

Tokat Olgunlaşma Enstitüsü lise denklik diploması, iş yeri açma ve ustalık belgesi verme garantili 2 yıllık eğitim programı için ilk öğrencilerini almaya hazırlanıyor. Eğitim programı için ön kayıtlar 06 Ağustos-03 Eylül tarihleri arasında olacak

15 Ağustos 2018 - 14:36

Tokat Olgunlaşma Enstitüsü el sanatları teknolojisi ve giyim üretim teknolojisi alanlarında 2 yıllık eğitim programı düzenliyor. Lise denklik diploması, iş yeri açma ve ustalık belgesi verme garantili 2 yıllık eğitim programı için ilk öğrencilerini almaya hazırlanan okulda eğitim programı için ön kayıtlar 06 Ağustos-03 Eylül tarihleri arasında olacak.

Eğitim programına ilişkin bilgi veren Tokat olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Filiz Vanlıoğlu, "İki yıllık bir denklik programı başlatıyoruz. Yavaş yavaş öğrencilerimiz geliyor. Biz lise dengi bir okuluz ve öğrenci alacağız. Buraya gelen öğrencimiz 13 yaşını bitirmiş olarak gelip ortaokul eğitimini tamamlamış kültür derslerini Halk Eğitim Merkezi açık liseden alıp yüz yüze eğitimini bizden alacak arkadaşlarımız olacak. Eğitimin süreci 2 yıl. İki yılın bir buçuk senesi burada eğitim olacak, yarım döneminde de staj görecekler. Bu Tokat için büyük bir fırsat. Çünkü ortaokul mezunu çok öğrencimiz var. Sadece ortaokul mezunları değil, mesela lise eğitimini bitirmiş arkadaşlarımızdan giyime karşı yatkınlığı varsa bu arkadaşlarımız gelip bizden yüz yüze eğitim alabilecekler. Bitirdikleri zaman normal lise denklik diploması alacaklar, iş yeri açma belgesi, ustalık belgesi alacaklar. Yani bir lise ne verebiliyorsa bizler de bu belgeleri takdim edeceğiz kendilerine. Kurumumuz kurslar da açıyor evet ama kursların yanında böyle çalışmaların olması bizleri heyecanlandırıyor." diye konuştu.

 

BAŞVURU KOŞULLARI NELER?

Eğitim programına; zorunlu öğretim çağı dışında bulunanlardan ilköğretim okulu, ortaokul veya imam hatip ortaokulunu tamamlayanlar; 13 yaşını doldurmuş olup halen açık öğretim lisesine devam edenler; mesleki ortaöğretim programlarını tamamlayamayanlar, yeni bir alana geçmek isteyen ortaöğretim, genel lise, dengi okul mezunları başvurabilecek.

Programa katılan öğrenciler hafta için her gün günde 8 saat mesleki teorik ve pratik eğitimler alacak.Programı başarı ile tamamlayanları denklik belgesi/mezuniyet belgesi verilecek. Bu denklik belgesi ile messleki açık öğretim lisesine başvurarak meslek lisesi diploması ve iş yeri açma belgesi alabilecek. Ustalık belgesi aldıktan sonra 1 aylık toplam 40 saat eğitim alarak "USTA ÖĞRETİCİLİK BELGESİ" almaya hak kazanacaklar. Usta öğreticilik belgesi alanlar bu belge ile Halk Eğitim Merkezlerine ve Olgunlaşma Enstitülerine başvurarak eğitimci olarak görev alabilecekler.

Eğitim programına başvurmak isteyenler nüfus cüzdanı fotokopisi, lise-ortaokul diploması veya öğrenci belgesi ve 2 adet fotoğraf ile Tokat olgunlaşma Enstitüsüne başvurabilecek.

HABER: Mihriban KOÇAKER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Artık kazma vurulsun!
Artık kazma vurulsun!
Tokat Milli Eğitim dünyadaki robot pazarına
Tokat Milli Eğitim dünyadaki robot pazarına "Robozela" ile giriyor