OSB’de Gürgünoğlu kazanırken, TSO kaybeden oldu

OSB'de Gürgünoğlu kazanırken, TSO kaybeden oldu

Tokat Organize Sanayi Bölgesi Olağanüstü Kongresi çoğunluğun katılımı ile yapıldı. İki listenin yarıştığı seçimin 59 oy alan A. Orhan Gügünoğlu kazandı. TSO Başkanı Ali Çelik’in kazanan Gürgünoğlu’nu destekliyor imajı yaratması ise şaşkınlık yarattı.

21 Ocak 2020 - 10:57 - Güncelleme: 22 Ocak 2020 - 09:05

Tokat Organize Sanayi Bölgesi Olağanüstü Kongresi OSB toplantı salonunda gerçekleştirildi. Kongrede Dr. Bilal Durmaz ve A. Orhan Gürgünoğlu’nun listeleri yarıştı. 2 listenin yarıştığı kongrede Dr. Bilal Durmaz 42 oy alırken işadamı Ahmet Orhan Gürgünoğlu 59 oy alarak OSB’nin yeni başkanı seçildi.

 Önceki dönem Vali Ömer Toraman zamanında yapılan seçimle yönetime gelen heyet OSB’nin kendi yağı ile kavrulması ve kamu yetkililerinin yönetimlerde yer almamasını talep ettiklerinde vali Toraman’da kendi isteği ile yönetim dışı kalmıştı. Valinin yer almadığı yerde Belediye Başkanı da kendi insiyatifiyle yer almayacağını belirtti. Her ne kadar yönetim boşluğunda faydalanmış olunsa da bu süreç TSO başkanı tarafından doldurularak osb adına seçimle kazanılmış gibi gündem yaratılmıştı.

Ne kadar bağımsız hareket etmek istensede kamunun desteğini almadan yürütmenin zorluğunu yaşayan OSB yönetimi bir süre önce aldığı bir kararla kamuyu yani vali ve belediye başkanını tekrar yönetimlere almak için gündem oluşturdu. Ancak vali Dr. Ozan Balcı OSB’nin bu kararının tekrar yapılacak seçimler sonucunda yapılmasını uygun gördü. Ve OSB yönetimi olağanüstü seçimle tekrar yapıldı. 

Müteşebbis heyetinin 15, yönetim kurulunun 5 kişi olduğu OSB yönetimlerinde kamudan iki kişinin yasalar gereği olması gerekiyor.  OSB yönetiminde kamu vali ve belediye tarafından doldurulduktan sonraki üç kişilik heyet müteşebbislerden oluşuyor. Doğal olarak bu sürecin sonrasında TSO yönetim kurulundan düşürülüyor. Kısacası Vali ve Belediye Başkanının olmadığı kamunun boşluğunu bugüne kadar dolduran TSO bu seçimler sonrasında osb’nin yönetim kurulunda yer alamayacağı için bu seçimlerin tek kaybedeni olarak TSO başkanı görülüyor. Kendince her alanı rehabilite edeceği iddiası ile ortaya çıkan TSO başkanının OSB’yi rehabilete edemediği de ortaya çıkmış oldu.

Seçimi kazanan Ahmet Orhan Gürgünoğlu’nun listesinde ise şu isimler yer aldı:

  1. A. Orhan Gürgünoğlu
  2. Ali Er
  3. Levent Sefi Ülker
  4. Mustafa Çiğdem
  5. İbrahim Maden
  6. Ömer Akyüz
  7. Mehmet Mutlu Kılınç
  8. Hasan Özcan

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GOP Lisesi için ekip geliyor
GOP Lisesi için ekip geliyor
KADIN HAKEM MAÇA DAMGA VURDU
KADIN HAKEM MAÇA DAMGA VURDU