OSB’NİN %80’İ KAÇAK YAPI

OSB'NİN %80'İ KAÇAK YAPI

OSB yönetiminin firmalara kaçak yapılanma üzerinden takip başlattığını ve buna da kendisinden başlandığını iddia eden OSB mütevelli heyeti eski üyelerinden Galip Araz “OSB'nin yüzde 80'i kaçak yapı bu herkesçe biliniyor. Eğer bu OSB geneline uygulanırsa birçok insan zarar görür. Bu uygulama uygulanacaksa da önce yönetimde ki arkadaşlar kendi işyerlerinde uygulamalı. Yönetim de bulunan en az 4 kişinin kendi fabrika alanlarında kaçak yapıları var ve bu yapılarda kiracıları da var” dedi.

29 Haziran 2018 - 12:59


Tokat OSB mütevelli heyeti eski üyelerinden Galip Araz, OSB'de yaşanan sıkıntıları ve kaçak yapılara yönelik başlatılan uygulamalarla alakalı açıklamalarda bulundu. İlk olarak OSB yönetiminde müteşebbislerin oylarıyla kamu kuruluşlarıyla devam kararı çıkmasına rağmen Valiliğin, Belediyenin ve TSO'nun yönetiminden neden çıkarıldığını sorgulayan Araz, “Bilindiği üzere 2018 yılında 3 ayrı seçim geçirdik. İlki OSB'nin genel kurulu ile alakalıydı, bu genel kurulda 2017'nin 7. Ayında devlet KHK yayınlayarak belli ekonomik güce sahip OSB'ler kendi kendini idare edebilir konumda ise sivilleşmesi yönündeydi. Buradan yola çıkarak biz Mart ayında yapılmış olan seçimde OSB'nin sanayiciye geçmesi yönünde çaba harcadık. Bir takım arkadaşlarımızda, devletin gücünün yanımızda olması gerektiğini ve Özel İdarenin, Belediyenin ve TSO'nun yanımızda olması gerektiğini savundular. Devlet yanımızda olmazsa Bakanlığa olan borçlar istenir tarzı açıklamalarla propaganda yaptılar. 24 Mart'ta seçim yapıldı ve OSB'nin müteşebbislerin takdiriyle devletle yola devam karırı çıktı. Bunun akabinde gördük ki devlet olmazsa olmaz diyen arkadaşlarımız, vatandaşların göstermiş olduğu iradeye saygı duymayıp Valiliği, Belediyeyi yönetimden uzaklaştırıp o şekilde bir yönetim kurulu oluşturdular” dedi.

“TSO BAŞKANI KONUYA HAKİM DEĞİL”
TSO Başkanı Dr. Ali Çelik'in iflas ve OKA projeleriyle alakalı açıklamalarına değinen Galip Araz; “OSB'nin iftar yemeğinde sayın Ali Çelik'in bir açıklaması oldu orda OSB'nin iflas tablosundan bahsetti. Zannediyorum ki iflasın ne olduğunu bilmiyor? Yada konuya hakim değil. 9 milyonluk bakanlık borcundan bahsetti, bu borcun yüzde 70'i devlet güvencesi altında mahsuplaşmayla gerçekleşecek olan bir borç. Orada ki reel borç 2 milyon 700 bin civarında. Kaldı ki biz yönetimi devir ettiğimizde özel bankalara olan kredi borçlarımız da 3 milyondu. Yanlış bilgilendirme yaptı. Biz 10 ayda 2 milyon 750 bilere hiçbir parsel satmadan borç ödemişiz. Biz şunu gördük ki bizim dönemimizde OSB kendi kendini yönetebilir borcunu ödeyebilir konumdaydı. Ali Bey bir basın toplantısında birde 750 bin değerinde OKA projesi aldıklarını bunun yazılmadığını söyledi. Bizim dönemimizde OKA projesi hazırladık Bölge Müdürlüğümüzle birlikte mobese kamere sistemleri ve akıllı sayaç okuma sistemleri adıyla OKA'ya sunduk. Bu projemiz kabul gördü. Yani Taze başkanımız kendi yapmış gibi bundan bahsediyor. Projenin fikir sahibi gibi bunu söyleyerek kamuoyunu yanıltıyor” şeklinde konuştu.

“KİMLERE NE SÖZLER VERİLDİ?”
OSB'de ki bazı yerler için verilen sözler olup olmadığını soran İşadamı Araz, “Diğer bir açıklamada Ali bey bazı sözler verdiklerini bu sözleri yerine getirmek adına çaba sarf edeceklerini söyledi. Bizim cami, kreş, sağlık ocağı olarak tasarladığımız sayın valimiz Ömer beyinde bildiği bir konu vardı. Sosyal alan oluşturacağımız bir alanı herhalde arkadaşlar kullanılmayan atıl yerleri ifraz etme kaydı ile ve metrekare birim fiyatının da çok altında bir depoya verdiklerini duyduk. Bir takım insanlara para kazandırmak maksadıyla verilmiş bir sözlerimi vardı? bu sözlerin arkasında olan bir konumudur? Onu da sormak istiyorum” dedi.

“OSB'NİN %80'İ KAÇAK YAPI”
Kaçak yapı ve ruhsatsız alanlar için OSB yönetiminin başlattığı uygulamanın öncelikle yönetimdeki kişilere uygulanması gerektiğini kaydeden Araz,  “Geçtiğimiz günlerde şahsım adanı 1. Asliye Hukuk Mahkemesinden tespitle alakalı bir karara geldiler. Bizim kaçak yapımız olup olmadığıyla, üretim yapıp yapmadığımız ve kira da yerimiz olup olamadığıyla alakalı bir tespitti. Geldiklerinde biz gerekli bilgileri verdik. Bizim burada kullanmadığımız bir binamız var ekonomik gerekçelerle oraya kiraya vermiştik ve bir metrekare kaçak yapım yok. Bunu da izah ettik. OSB'nin yüzde 80'i bu durumda ve birçoğu kaçak yapı bu herkesçe biliniyor. Bu konuyla alakalı ben yönetime döndüğümde Ali Çelik beyin talimatıyla gelindiğini öğrendim. Orhan Gürgünoğlu ise bunun şahsa yapılmış bir uygulama değil bunu OSB'nin tamamına uygulayacaklarını söyledi. Eğer bu OSB geneline uygulanırsa birçok insan zarar görür. Bu uygulama uygulanacaksa da önce yönetimde ki arkadaşlar kendi işyerlerinde uygulamalı. Yönetim bulunan en az 4 kişinin kendi fabrikaları alanında kaçak yapıları var. Kaçak yapılarda kiracılar var. İnşallah imar barışıyla OSB'de ki bu yapılaşmalarda çözülür. OSB'de böyle bir karar herkese uygulanacaksa bu mahkeme yoluyla değil de müdürlüğümüzce yapılamalı. Çünkü mahkemeye her bir firma için en az 2 bin TL harç yatırılıyor bu toplamda 350 bin tl yi bulur yazıktır. Kaldı ki mahkemenin yapacağı bir şey yok karırı müdürlüğümüze iletecek uygulama yine OSB'de olacak. 7 tane dilekçe verdim 15 günü geçmesine rağmen hala cevap yok ve suç işliyorlar” ifadelerini kullandı.

Öte yandan OSB'de 3. kısma karşı olduklarını söyleyen Galip Araz, 2. Kısımda zemin etüdü yapılmış hazır yerler varken, hizmetler eksikken ve henüz güvenlik dahi sağlanamazken 3. Kısma ne gerek var? diye sordu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Terörist Tarrant'ın Kont Dracula sevgisi
Terörist Tarrant'ın Kont Dracula sevgisi
"Bu sevgi seli Erbaa'yı alır"