Öz İplik-İş ile kadın istihdamına destek

Öz İplik-İş ile kadın istihdamına destek

Öz İplik –İş Sendikası öncülüğünde Norveç Büyükelçiliği tarafından finanse edilen, Eğitim ve Sosyal Diyalog Yoluyla Kadın İstihdamının Arttırılması Projesi kapsamında Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Murat İnanç’ın katılımıyla Tokat’ta 1. Sosyal Diyalog Platformu düzenlendi

10 Ağustos 2018 - 01:24

Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Murat İnanç, kadın istihdamına ilişkin fikir alışverişi yapmak, sosyal tarafların bir arada çalışma kapasitelerini geliştirmek ve kadın istihdamının arttırılmasına sürdürülebilir politikalar üretmek üzere dün Tokat’ta 1. Sosyal Diyalog Platform toplantısına katıldı.

Toplantıya ayrıca Tokat Vali Yardımcısı Mehmet Suphi Küsbeci, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdür Yardımcısı Şeref Kazancı; Tokat İŞKUR İl Müdürü Bekir Fındık ve birçok kurum ve STK’dan idareci ve koordinatör katıldı.

Genel Başkanı Murat İnanç, Norveç Büyükelçiliği tarafından finanse edilen, Eğitim ve Sosyal Diyalog Yoluyla Kadın İstihdamının Arttırılması Projesi’nin 1 Mayıs 2018 tarihli yazıyla Norveç Büyükelçili tarafından kabul edildiğinin Öz İplik-İş Sendikasına bildirildiğini söyledi.

 

30 İŞSİZ KADINA ÖNCE MESLEKİ EĞİTİM SONRA İSTİHDAM

Genel Başkan İnanç, “Projemizle, sosyal diyalog ve kadın istihdamının arttırılması yoluyla yerel aktörler arasında işbirliğinin geliştirilmesi, kadınların iş gücüne katılımıyla ilgili olarak çalışan genç kadınların ve erkeklerin aileleri başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerinde farkındalık yaratmak, Düzce, Aksaray, Tokat, Çorlu ve İstanbul illerinde kadın kimliği ile ilgili farkındalık sağlayarak istihdamda olan veya istihdamdan çekilme potansiyeli olan eşi evdeki yükümlülüklerinden dolayı çalışamayan 100 işçinin iş verimliliğini arttırarak iş güvencesi sağlamak; Tokat’ta daha düşük refah seviyesine sahip olan 15-29 yaş arası 30 işsiz kadına işletmelerin ihtiyacına yönelik olarak geliştirilen yenilikçi mesleki eğitimler vererek, proje sonunda istihdam edilmesini sağlamak hedeflenmektedir” dedi.

İŞGÜCÜ PİYASASINDA DAHA FAZLA KADIN İÇİN İŞKUR DESTEĞİ

Konu ile ilgili açıklama yapan Tokat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Bekir Fındık; “Kadınlarımızın işgücü piyasasında daha fazla yer alması amacıyla düzenlenen her türlü faaliyete, İl Müdürlüğü olarak destek veriyoruz. “Tokat’ta Kadın İstihdamı” konulu sunum gerçekleştirdik ve açtığımız standımızda iş ve meslek danışmanlarımızca ziyaretçilerimizi bilgilendirdik. Bugün ki etkinliğe işçi ve işveren temsilcileri, bürokratlar ve alanında uzman kişiler katıldı. Bu kapsamdaSosyal Diyalog Platformu Toplantısı’nın kadınlarımızın çalışma hayatına daha fazla katılmasına vesile olmasını temenni ediyor, standımıza yoğun ilgi gösteren tüm ziyaretçilerimize İl Müdürlüğümüz olarak teşekkür ediyorum” dedi.

 

PROGRAM AKIŞI

Tokat’ta dün Dedeman Otel’de saat 09.00’da başlayan 1. Sosyal Diyalog Platform toplantısında proje tanıtımını Proje Koordinatörü Fulya Pınar Özcan, açılış konuşmalarını ise Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Murat İnanç yaptı..

 Ardından;  ILO Temsilcisi Emel Akalın, KADEM Tokat İl Temsilcisi Müjgan Arslan, Tokat TSO Başkanı Ali Çelik ve Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Şeref Kazancı tarafından ‘Türkiye’de kadın istihdamı’ konusu ele alındı.

Tokat İş-Kur İl Müdürlüğünden Tuğba Akay Tokat’ta kadın istihdamını anlatırken  Sürdürülebilir kadın istihdamının arttırılmasına yönelik politikalar oluşturulmasına ilişkin tüm tarafların görüşlerinin alınması ve soru-cevap şeklinde 1. Sosyal Diyalog Platformu sona erdi.

HABER-FOTO: Mihriban KOÇAKER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Aranan şahıslar huzur uygulamasına takıldı
Aranan şahıslar huzur uygulamasına takıldı
150 kişiye istihdam sağlayacak protokol
150 kişiye istihdam sağlayacak protokol