Özdilek, Çalışmalrı İkiye Katladık

Özdilek, Çalışmalrı İkiye Katladık

“İKİ DÖNEMDE YAPILAN ÇALIŞMALARI İKİYE KATLADIK” Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, 2017 yılında yapılan açılışlar ve biten projeler hakkında bilgiler verdi. 2017 yılında hedeflerin üzerinde grafik çizdiklerini belirten Belediye Başkanı Özdilek Özcan, iki dönemde yapılan çalışmaları yaklaşık 4 yılda ikiye katladıklarını söyledi.

08 Ocak 2018 - 12:58 - Güncelleme: 15 Şubat 2018 - 17:08

Gazetemiz Yayın Danışmanı Cemal İncesoyluer, Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan ile özel röportaj gerçekleştirdi. Özcan, verdiği özel röportajda 2017 yılında Niksar’a yapılan hizmetleri anlatırken, devam eden projeler hakkında da bilgiler verdi.

Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan verdiği özel röportajda şunlardan bahsetti;

 

 

 “50. YIL MAHALLEMİZİN %90 ÇALIŞMALARINI TAMAMLADIK”

50. yıl mahallemizin alt yapı çalışmalarını tamamladık. İçme suyu ve kanalizasyon hatları yenilendi. Mahallemizde yaptığımız çalışmalar %90’lık kısmı kapsıyor. Kalan %10’luk kesimde ise doğalgaz hatlarının tamamlanmadığı için bu bölgede çalışma yapamadık. Bizler yaptığımız çalışmaları birbirine entegreli olarak yapmaktayız. Doğalgaz çalışmalarımız bu bölgede yapıldığında alt yapı işlemlerinin tamamını gerçekleştirerek üst yapı çalışmalarını da bitireceğiz. Aynı zamanda 50. Yıl mahallemizde bordür ve kaldırım çalışmalarımız devam ediyor.

“KÜÇÜK SANAYİ SİTEMİZİ BAŞTAN SONA YENİLEDİK”

İlçemiz Küçük Sanayi Sitesinde faaliyet gösteren esnaflarımıza yağmur suyu drenaj hattı çalışmamız olacağını söylemiştik. 2017 yılı içerisinde bu çalışmamızı tamamlar tamamlamaz sanayimizin ana arterlerinde asfalt çalışmalarımızı tamamladık. 2017 yılı sonu itibariyle de sanayimizin ara yollarındaki parke kaplama çalışmalarımızı bitirdik. Sadece önceden yapılmış ters eğimli olan ve bu bölgede su göllemesi olaşan parke kaplamalarını sökerek, yağmur suyu drenaj hattı çalışmamızı tamamladık. Bu bölgelerde yol kaplama faaliyetlerini sürdürmekteyiz. Şimdiden sanayi esnafımıza hayırlı ve uğurlu olsun.

“SANAYİ PARKI AÇILIŞIMIZI GERÇEKLEŞTİRDİK”

Sanayimizde alt ve üst yapı çalışmalarımız haricinde 2017 yılı içerisinde sanayi parkımızı tamamlayarak açılışını gerçekleştirdik. Buraya işleri düşen hemşehrilerimiz aileleriyle birlikte gönüllerince gidip bu parkımızı kullanabilirler.

“3,5 YILDA, 7 YILA ORANLA 2 KATI DAHA FAZLA DOĞALGAZ HİZMETİ ÜRETTİK”

Göreve geldiğimiz 2014 yılından bu güne doğalgaz çalışmalarımızda ciddi yol kat ettik. Bu doğalgaz çalışmaları Enerji Piyasası Düzenleme Kurulundan lisans alan AKSA şirketine bağlı TAMDAŞ A.Ş. tarafından yürütülmektedir. Süreçte TAMDAŞ A.Ş.’nin değerli yöneticilerine de ben teşekkür etmek istiyorum. Biz göreve geldiğimizde sözleşmesi imzalanmış ve 2007 yılından, bizim görev süremizin başlangıç yılı olan 2014 yılına kadar toplamda 7 yıllık süreçte yaklaşık olarak 48 km’lik bir doğalgaz hattı çalışması tamamlanmıştı. Hemşehrilerimizin bizden en çok arzu ettikleri hizmetin doğalgaz olduğunu seçim çalışmalarında tespit etmiştik. Bizlerde bütün enerjimizi bu doğrultuda harcadık. Allah’a şükürler olsun ki yaklaşık 4 yılda şu ana kadar geldiğimiz doğalgaz seviyesi yaklaşık 115 km’dir. 3,5 yılda 7 yıla oranla 2 katı daha fazla hizmet ürettik. Şu anda doğalgaz hizmetlerinden yararlanamayan yaklaşık olarak 500 hanemiz kaldı. Toplam 12 bin aboneden 500 hanelik bir orana düşürdük. Havalar iyi gittiği müddetçe firmamızın alt yapı çalışmaları devam edecek. Her mahallemizde birer veya ikişer sokağımız kaldı. Hava şartları uygun gittiği mühletçe bunu en kısa sürede tamamlatacağız. 2018 yılında tüm hemşehrilerimiz doğalgaza kavuşacak.

“GENEL BELEDİYECİLİK HİZMETLERİNDE 10 YILDA YAPILAN HİZMETİ BİZLER 3,5 YILDA TAMAMLADIK”

2017 yılı içerisinde mevcut içme suyu ve kanalizasyon ile ilgili iyileştirme çalışmalarımız devam etti. Özellikle bu doğrultuda yaklaşık 4 yılda 62 km kanalizasyon çalışmamız oldu. Önceki dönemlere bakacak olursak 2004 – 2009 yılları arasında bu rakam 12 bin 623 metre, 2009 – 2014 yılları arasında da 20 bin 539 metre olarak çalışma gerçekleştirilmiş. Biz 10 yılda yapılan bu çalışmayı yaklaşık 4 yılda ikiye katladık. İçme suyu ile ilgili görev süremiz boyunca 71,5 km’lik içme suyu hattı çalışmamız oldu. 2009 – 2014 yılları arasında 30,6 km, 2004 – 2009 yılları arasında ise 139 km civarında içme suyu hattı çalışması gerçekleştirilmiş. Bizler 2018 yılında Entegre Su Projemiz ile 195 km içme suyu hattı çalışması gerçekleştirerek, tüm hatlarımızı yenileyeceğiz.

Hemşehrilerimizden genel belediyecilik hizmetlerinden en çok talep edilen yol kaplama çalışmalarıdır. 2017 yılında sıcak asfaltın yanı sıra parke kaplama çalışmalarımız devam etti. Hiçbir hemşehrimizin ayağı çamura değmemesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Görev süremizce 450.000 metrekare parke yol kaplama uygulaması gerçekleştirdik. 2004 – 2009 yılları arasında 127.000 metrekare, 2009 – 2014 yılları arasında da 207.000 metrekare parke yol kaplama uygulaması yapılmış. 10 yılda yapılan hizmetin 1,5 katını bizler yaklaşık 4 yılda gerçekleştirdik. Hakeza bordür çalışmalarında görev süremizce 130.000 metretül bordür çalışması gerçekleştirdik. 2004 – 2009 yılları arasında 55.600 metretül, 2009 – 2014 yılları arasında da 74.000 metretül bordür çalışması gerçekleştirilmiş. 10 yılda yapılan hizmeti bizler görev süremiz daha bitmeden gerçekleştirdik.

İlçemizde istinat duvarı çalışmalarımız devam ediyor. 2017 yılı sonu itibariyle yaklaşık 90.000 m2’lik duvar yapımı gerçekleştirdik. 2009 – 2014 yılları arasında 63.000 m2, 2004 – 2009 yılları arasında da 56.000 m2 duvar yapım çalışmaları yapılmış.

Asfalt çalışmaları hakkında ise bizim görev süremizde 86.000 metrekare sıcak asfalt uygulaması gerçekleştirdik. 2009 – 2014 yılları arasında 89.500 metrekare, 2004 – 2009 yılları arasında da 33.320 metrekarelik bir asfalt çalışması ilçemizde gerçekleştirilmiş.

Kaldırım baskı beton çalışmalarımıza da tüm hızıyla devam ediyoruz.

“KENT PARK PROJEMİZİN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİK”

Kent Park projemizin açılışını 2017 yılında gerçekleştirdik. Şu anda 13.600 m2’lik bir alanda tüm hemşehrilerimizin misafirlerini götürebileceği ve çocuklarının bir yanda oynarken kendilerinin de havuz kenarında oturup zaman geçirebilecekleri bir alanı Niksar’ımıza kazandırdık. Bu projemizin bedeli ise 1 milyon 750 bin TL’dir. Hemşehrilerimize hayırlı olsun. Güle güle kullansınlar inşallah.

“KAPALI SEMT PAZARI VE OTOPARK PROJEMİZİN AÇILIŞINI KISA SÜREDE GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Hemşehrilerimizin takip ettiği bir diğer proje ise Kapalı Otopark ve Semt Pazarı projemiz. Projemizi özetleyecek olursak; iki bodrum katımızda otopark, mevcut Pazar yeri seviyesinde kapalı semt pazarı, onun üzerinde tekrar bir kat otopark, Orta Çarşı seviyesinde işyerleri, işyerleri üzerinde yaklaşık 1000 m2’lik alanda çocuklarımız ve gençlerimiz için eğlence merkezi ve en üst katımızda hem kafeteryası hem de düğün salonu olarak planladığımız bir kompleksimizi Ocak ayı sonu veya Şubat ayı başında hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız. İlçemize hayırlı ve uğurlu olsun.

“AŞEVİMİZİN REHABİLİTASYON PROJESİNİ TAMAMLAYARAK HİZMETE SUNDUK”

Aşevimiz ilçemizde mevcuttu. Aşevimizi ilçemize kazandıran değerli belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Bizlerde modernize etmek ve günün mevcut şartlarına uyarlamak için aşevimizin rehabilitasyon projesini taahhüt etmiş ve planlamıştık. Bu projemizi planladığımız gibi tamamlayarak faaliyete tekrardan açtık. Şu anda daha iyi hizmet verecek duruma geldi.

“AYVAZ BÖLGEMİZDE MACERA PARKIMIZIN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİK”

Ayvaz parkımızın içerisinde hem çocuklarımızın, hemde yetişkinlerimizin kullanabileceği macera parkımızı bu yıl içerisinde tamamladık ve hizmete açtık.  Hem çocuklarımız, hemde yetişkinlerimiz bu parkımızı kullanabiliyorlar.

“DANİŞMENDLİ ÇALIŞMALARI VE UYGULAMALARI ARAŞTIRMA MERKEZİMİZİN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİK”

Malum Niksar’ımız Danişmendli Devletine başkentlik yapmış bir şehir. Gaziosmanpaşa Üniversitemiz Rektörü Prof.Dr. Mustafa Şahin ile beraber danişmendli sempozyumunun hemen sonuç raporundan sonra Danişmendli Çalışmaları ve Uygulamaları Araştırma Merkezinin kurulmasına karar verildi. Bu merkezimizi ilçemize kurduk. Açılış törenine de çok kıymetli Orman ve Su İşleri Bakanımız sayın Veysel Eroğlu beyin katılımıyla da ilçemizde Çıtakoğlu Konağı olarak bilinen konağımızda bu merkezimizi açtık. Ecdadın bize bıraktığı bütün eserleri ve değerleri burada yürütüp çocuklarımıza bırakacağımız tarihi mirasın devamlılığını sağladık. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

“BALIKÇI PAZARIMIZ HAYIRLI OLSUN”

İlçemizde hizmet veren balıkçılarımızın daha düzenli bir ortamda satış yapabilmeleri adına Balıkçı Pazarı projemizi terminal mevkiinde geliştirdik. Balıkçılarımız satışlarını seyyar olarak veya yol kenarlarında yapıyorlardı. 2017 açılışını gerçekleştirdiğimiz bu proje ile artık ilçemizde balık satış noktası olarak bu bölge bilinecek. Hemşehrilerimize söz verdiğimiz projelerin yanı sıra farklı projelerde gerçekleştiriyoruz.

“DERELERİMİZİN ISLAH ÇALIŞMALARINI GERÇEKLEŞTİRDİK”

Orman ve Su İşleri Bakanlığımız ile Devlet Su İşleri İl Müdürlüğümüz ile yürütmüş olduğumuz dere ıslahları çalışmalarımız var. Çanakçı üzerinde üçüncü kısım dere ıslahı, Emirdoğan ve Tekeli deresi çalışmalarını koordinasyon içerisinde yürüttük. Hemşehrilerimizin can ve mal güvenliği için bu çalışmalar zaruriydi.

“4. ETAP TOKİ KONUTLARI YÜKSELİYOR”

Bizler göreve geldiğimizde seçim beyannamemizde olmayan ve emekli hemşehrilerimizin bizlerden ısrarla talep ettiği emeklilere yönelik 4. Etap TOKİ için 2017 yılında gerekli girişimlerde bulunduk ve akabinde çalışmalara başlanıldı. Toki konutlarımız 173’ü emeklilerimize olmak üzere 90 metre kare brüt alanlı 2+1, 133 konutumuz ise tüm hemşehrilerimizin faydalanabileceği 133 metre kare brüt alanlı 3+1 olarak oluşuyor. Bizleri her Perşembe halk günümüze katılan emekli amcalarımız ve teyzelerimize teşekkür ediyorum. Çünkü her halk gününde bizlerden bu konu hakkında talepleri oluyordu. Seçim beyannamemizde olmamasına karşın taleplerinin karşılanması ve bir ev sahibi olmaları adına gayret ederek bu projeyi gerçekleştirdik. Rabbim kazasız ve belasız bir şekilde konutlarımızın bitmesini nasip eylesin. Çalışmaların başlamasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hemşehrilerimizden bizlere en çok yöneltilen soru ise müracaatların ne zaman başlayacağı ve şartları konularıdır. Burada hemşehrilerimizden şunu bilmelerini istiyorum. Şu anda inşaatımız başladı. TOKİ tarafından bizlere henüz müracaatlar ve şartları konusunda bir bilgi gelmedi. Bununla alakalı TOKİ bizlere bir ilan metni gönderecek. Bizlerde bu talep ve şartnameler bizlere ulaştığı zaman her duyuru yoluyla hemşehrilerimize duyuracağız. Bu konuda 2018 yılının ilk yarısında bizlere bilgi gelir diye tahmin ediyorum. Hemşehrilerimizin içi rahat olsun. Tüm hemşehrilerimizi bilgilendirdikten sonra bu işleme başlayacağız.

“ŞEHİR İÇERİSİNDE BULUNAN EĞLENCE MEKANLARINI ŞEHİR DIŞINA ÇIKARIYORUZ”

Şehir merkezinde bulunan eğlence merkezlerinin şehir dışında uygun bir yere taşınması ile ilgili meclis kararımızı almıştık. Bu projenin uygulamasına da başladık. Artık şehir içinde böyle mekanların olmasına izin vermeyeceğiz. Böyle mekanları olan hemşehrilerimizin kendilerine gösterilen alana 2018 yılı ilk yarında taşınmış olacaklar.

“TOPLULAŞTIRMA PROJEMİZİN AÇILIŞINA GÜNLER KALDI”

Küçük Sanayi Sitemizde imalatları biten toplulaştırma projemizin Ocak ayı sonu gibi açılışını gerçekleştireceğiz. Bu projemizin bedeli 2 milyon TL’dir. Belediyemiz Fen İşleri Müdürlüğü birimlerimizi toplulaştırılması amacıyla yaklaşık 2000 m2’lik bir alanda projemiz devam ediyor. Projemizde ki asıl amacımız belediyemiz araç saha amirliğimiz, marangozhanemiz, kadememiz ve deposu olmayan bir ambar memurluğumuz vardı. Bu dört birimi bu proje ile birleştirip, belediye hizmetlerinin tek elden yapılması ve zaman israfını ortadan kaldırma amacıyla bu inşaatı yapma kararı aldık. Bu proje seçim öncesinde hemşerilerimize sunduğumuz 101 proje içerisinde bulunuyordu. Rabbim bize 3. Yılımızda bu yapıyı yapmayı nasip etti. Belediyemiz birimlerinin ihtiyacı olan yedek parçaları toplu halde alıp bu alanda muhafaza edeceğiz. Toplu alımlarda belediyemize yaklaşık %20 tasarruf sağlamayı hedefliyoruz. Ayrıca bu dört birim için sanayi sitemizde kiraladığımız işyerleri belediyemize külfetti. Bu konuda da belediyemiz binanın yapılmasıyla kira bedeli ödemeyecek. Tüm hemşerilerimiz adına gelen paraları daha iyi bir şekilde kullanmak için çalışıyoruz.

“TERSİP BENDİ VE ÇAMİÇİ İÇME SUYU GÖLETİ PROJEMİZ DEVAM EDİYOR”

Orman ve Su İşleri Bakanlığımızla 2014 yılında başlatmış olduğumuz Çanakçı Deresi üzerinde 2 adet tersip bendi çalışmaları başladı. Ayrıca yine Orman ve Su İşleri Bakanımızın destekleriyle Çamiçi İçme Suyu Göleti  gövde çalışmaları devam ediyor. Bu gölet hem yaylamızı hem de Niksar’ımızı besleyecek. İnşallah bu projemiz 2019 yılında faaliyete geçecek.

“4 YILLIK UYGULAMALI BİLİMLER FAKÜLTESİ İNŞAATI TAMAMLANMAK ÜZERE”

İlçemiz mevcut Meslek Yüksek Okulu karşısında yapımı devam eden 4 yıllık Uygulamalı Bilimler Fakültesi inşaatı tamamlanmak üzere. İnşallah 2018 yılı içerisinde öğrenci almaya başlayacak. Bununla ilgili mevcut öğrenci bölümlerinin dışında 2 yıllık itfaiyecilik, 2 yıllık ve 4 yıllık Halkla İlişkiler Bölümleri açılacak. Bu projeyi önemsiyoruz. Çünkü öğrenci sayımızın çok olması ilçe ekonomimize büyük katkılar sağlayacak.

“MELİKGAZİ TÜRBEMİZ RESTORASYONU VE ÇEVRE DÜZENLEME ÇALIŞMALARIMIZI TAMAMLADIK”

Melikgazi Türbemizin restorasyon çalışmalarını Vakıflar Bölge Müdürlüğümüzle yürütüyoruz. Restorasyon çalışması tamamlandı. Türbe içerinde bulunan hat yazıları ve sandukası yenilenerek bitirilmiş oldu. Bizlerde türbeye çıkan ana giriş yollarını granit küp taşla kapladık. Ayrıca tarihi dokuya uygun olması için zamanla deforme olan duvarların yapımını tamamladık. Ecdadımızın mirasını geleceğe taşımak için çalışıyoruz.

“İLÇEMİZİN BÖLGENİN ÖNEMLİ BİR TERMAL TURİZM POTANSİYELİNE ULAŞMASINI ARZU EDİYORUZ”

Bölgemizde bulunan jeotermal kaynakların gün yüzüne çıkarılması ve ilçe ekonomisine katkı sağlaması için sondaj çalışması gerçekleştirdik. Bu bağlamda Beyçayırı Köyü bölgesinde yaptığımız ilk sondajdan yaklaşık 47 derece ve iyi bir mineral yapısına sahip suyumuzu 750 metreden çıkardık. Suyumuzun analiz raporları yeni elimize ulaştı. Bu bilgileri yatırımcılarla paylaşıyoruz. Bu bölgemize özellikle termal otel işletmeciliği yönünden yatırım yapmak isteyen yatırımcılarımızı davet ediyoruz. İlçemizin bölgenin önemli bir termal turizm potansiyeline ulaşmasını arzu ediyoruz. 2018 yılında yeni bir sondaj çalışmamız olacak. Bu bölgeden 65 derece civarında bir su çıkarmayı planlıyoruz. Bu suyu bulursak eğer termal seracılığı ilçemizde yapmak istiyoruz.

“KALE HAMAMI RESTORE EDİLİYOR”

Kale Hamamı restorasyon çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah 2018 yılında da birçok restorasyon çalışmalarına devam edeceğiz.

“AKİL MUHTAR ERDEM SOKAK SAĞLIKLAŞTIRILMASI PROJEMİZİ TAMAMLADIK”

Akil Muhtar Erdem Sokak Sağlıklaştırması projemizi tamamladık. Bu projemizi de Orta Karadeniz Kalkınma Ajansımızdan aldığımız %75 destekle gerçekleştirdik. Bu projemizi de ilçemiz turizmine kazandırdık.

“TARİHİ KÖPRÜLER RESTORE EDİLİYOR”

Tarihi köprülerin restorasyon çalışmaları devam ediyor. Burada ki uygulama hataları ile ilgilide hem Karayolları Bölge Müdürlüğümüze hem de Anıtlar Kurulumuza gerekli bilgilendirmeyi yaptık. Niksarlı hemşehrilerimizin hassasiyetlerini gözeterek projelerin takipçisi olacağız.

“AYVAZ PARKI ÇEVRE DÜZENLEME VE AYDINLATMA ÇALIŞMALARIMIZI TAMAMLADIK”

Ayvaz Parkımızı çevreleyen bölgede refüj ve aydınlatma düzenlemeleri yaptık. Bu bölgemizde kaldırımları yeniledik. Bu bölgemiz özellikle yaz sezonunda hemşehrilerimizin yoğun olarak kullandığı bir alan.

“AYVAZ SUYUNDA 2018 YILI CİRO HEDEFİ 16 MİLYON TL”

Ayvaz İşletmemizin modernizasyonu çalışmalarımız devam ediyor. Her yıl talep edilen ve gerekli olan yatırımlarımızı gerçekleştiriyoruz. Şu anda geldiğimiz noktayı paylaşmak istiyorum. En son kurulan geri dönüşümsüz damacana ünitemizle birlikte toplam yatırımımız yaklaşık olarak 11 milyon 500 bin TL’yi buldu. Allah’a şükürler olsun ki 2014 yılından bu güne yıllık %70 artan cirolarla bugün 2017 yılı hedeflerimizin gerçekleştiğini görüyoruz. 10 Milyon TL’nin üzerinde bir ciroya çıktık. 2016 yılı ciromuz 7 milyon TL idi. 2018 yılı hedefimiz 16 Milyon TL cirodur. İnşallah bunun içinde yatırımlarımızı yapıyoruz. Bayilerimizin bizden beklediği ürün çeşitliliğini kendilerine sunacağız. İşletmemiz Niksar’ın göz bebeğidir. Özellikle hemşehrilerimizin şunu bilmelerini istiyoruz. Niksar Ayvaz Suyumuz bizim uluslararası bir marka değerimiz. Bu değerimizin eski şaşalı günlerine dönmesini ve Niksar’a ekonomik değer katan bir işletme olması yolundaki çabalarımız elhamdülillah planladığımız gibi gidiyor. İnşallah gelecek Niksar Ayvaz suyu için daha iyi olacak

 “NİKSAR OSB’DE HEDEF 2019 YILINA KADAR 2000 KİŞİLİK İSTİHDAM”

Niksar Organize Sanayi Bölgemiz yatırımcıların gözdesi olma yolunda. Şu anda OSB'de 4 fabrika var, yeni yatırımcılar da gelmeye devam ediyor. Bu işletmelerin açılması ve çoğalmasıyla birlikte istihdamda ve ekonomi de olumlu gelişmeler yaşanacak. OSB'nin SGK'dan kaynaklı geçmiş dönemlerden icra borcu vardı onu kapadık vergiyi de kapatıyoruz. OSB'nin mevcut borçlarını yapılandırma ile çözdük ve bitiriyoruz. Bizler göreve geldiğimizde Niksar OSB’de sadece 6 kişi çalışıyordu. Şu anda ise bu rakam 1000’e yükseldi. Şu anda KV Gıda Yaş Meyve paketleme fabrikamızda faaliyete geçti. İnşallah 2019 yılına kadar Niksar OSB’de çalışan sayımız 2000 kişiyi bulacak” dedi.

Konuşmasının sonunda Niksarlı hemşehrilerinin yeni yılını kutlayan Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, 2018 yılında çalışmalarının hız kesmeden süreceğini söyledi.

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
O GELİYOR
O GELİYOR
‘Sıfır Atık’la en şık defile
‘Sıfır Atık’la en şık defile