Pancar tarımında damla sulama yaygınlaşıyor

Pancar tarımında damla sulama yaygınlaşıyor

Kayseri Şeker’e ait deneme sahalarındaki pancar tarlalarında incelemelerde bulunan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, “Önceliğimiz pancar tohumu, gübresi, sulaması ve ilaçlarıyla ilgili deneme çalışmalarıdır” dedi

28 Haziran 2019 - 10:32

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Avrupa’daki tarımdan ülkemizdeki tarımın farkının, çiftçinin en önemli masraf kalemlerden biri olan sulama masrafı olduğunu belirterek, “Özellikle damla sulama ve sürdürülebilir tarım konusundaki gelişmeleri bizzat takip ederek çiftçilerimize aktarıyoruz. Onların bu gelişmeleri kendi tarlalarında uygulamasını arzu ediyoruz” dedi.

 

Akay, “Yapılan araştırmalarda, damla sulama sisteminde hastalıkların yoğunluğu ve yaygınlaşması en aza inmektedir. Özellikle yaprak ve kök hastalıkları damla sulama sisteminde görülmemektedir. Bu sistem verimliliği, şeker oranını, dekardaki tonajı artırması yanında daha az bir su maliyeti ortaya çıkarıyor. Bu ve buna benzer pek çok faydası olan damla sulama sistemini biz tabi geliştirmek ve en iyi şekilde uygulamak arzusundayız” diye konuştu.

 

AZ SUYA İHTİYAÇ DUYAN PANCAR TOHUMU

Başkan Akay Türkiye şartlarına, Türkiye’nin toprak ve iklim yapısına uygun suya az ihtiyaç duyan pancar tohumunu geliştirmek konusunda da şunları söyledi: “Bizim AR-GE  merkezimizin kurulmasının birinci hedefi Türkiye şartlarına, Türkiye’nin toprak ve iklim yapısına uygun suya az ihtiyaç duyan pancar tohumunu  geliştirmektir.  Bu konudaki çalışmaları önemsiyoruz. Birinci önceliğimiz pancar tohumu ile ilgili gelişmeyi sağlamanın yanında bölgemizdeki diğer ürünlerin tohumları ile ilgili çalışmalar da yapılıyor. Mesela bu deneme parsellerinde aynı zamanda Yonca, Sarımsak ve Kabak çekirdeği ile ilgili çalışmalar da yapılıyor.”

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TOKAT'TAN 3 FİRMA O LİSTEDE
TOKAT'TAN 3 FİRMA O LİSTEDE
ALİ ŞEVKİ EREK TOKAT’TA
ALİ ŞEVKİ EREK TOKAT’TA