google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Pandemide hayatın akışını altyapıyla yakaladık

Pandemide hayatın akışını altyapıyla yakaladık

Pandemi sürecine Türkiye’nin alt yapısıyla hazırlıksız yakalanmadığını söyleyen son Başbakan Binali Yıldırım, “Evden gitmeden işlerimizi yapabildik alışverişimizi yapabildik. Hayatın akışını sağlayabildik. Bunu altyapı sayesinde yaptık” dedi

08 Mart 2021 - 00:51 - Güncelleme: 09 Mart 2021 - 00:19

Türk Kızılayı İstanbul Şubesi’nin Son Başbakan Binali Yıldırım’ın eşi eğitimci Semiha Yıldırım önderliğinde hayata geçirdiği “81 İlde 81 Anaokulu” projesi kapsamında 39. anaokulu açılışı Tokat’ta Yıldırım ailesinin de katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Tokat merkez Kaya Çakır Kızılay Özel Eğitim Anaokulu açılışı son Başbakan ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım’ın katıldığı törenle yapıldı. Binali Yıldırım Tokat’a eşi Semiha Yıldırım, kızı Büşra Bahar Köylübay ve torunu Ali Köylübay ile birlikte geldi. Törende Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, AK Parti Tokat İl Başkanı Cüneyt Aldemir, Tokat Milletvekilleri Yusuf Beyazıt ve Mustafa Arslan, Eski Milletvekili Zeyid Aslan, Tokat İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali’nin yanı sıra çok sayıda il protokol üyesi hazır bulundu.

 

Burada Tokat merkez Kaya Çakır Kızılay Özel Eğitim Anaokulu açılışına katılan Yıldırım ailesi bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.  Tokat programı; 8 derslik,sosyal donatıları ve 16 öğrenci kapasitesiyle eğitim öğretime hizmet verecek olan okulun açılışıyla başladı. Program Tokat Valiliği ziyareti, AK Parti İl Başkanlığı ve Tokat Belediyesi ziyaretinin ardından Erbaa’da devam etti.

 

KIZILAY İSTANBUL ŞUBE BAŞKANI: 11 OKUL DAHA YIL İÇİNDE AÇILACAK

Kızılay İstanbul Şube Başkanı Mehmet Uğurelli, “Hepimizin yüreğini yakan helikopter kazasında şehit düşen kahraman askerlerimize Allah’tan rahmet, yaralı askerlerimize şifa, şehit ailelerine ve yüce milletimize baş sağlığı diliyorum.Çok değerli öğretmenim Sayın Semiha Yıldırım Hanımefendi himayelerinde vücut bulan 81 ilde 81 anaokulumuzun projemiz kapsamında 39 ilimizdeki Kızılay anaokullarımızı tamamlayarak Milli Eğitim Bakanlığımıza devretmiş olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Hali hazırda 11 Kızılay anaokulumuzu da sizlerin teşrifleriyle bu eğitim-öğretim yılı içerisinde öğrencilerimizle buluşturmayı hedefliyoruz. Emin adımlarla ilerlerken İstanbul Kızılay Şubemizin kurucu başkanı ve projemizin başlatıcısı Sayın İlhami Yıldırım’a ve yol göstericimiz Sayın Semiha Yıldırım Hanımefendi’ye şahsım, şubem ve Kızılay Anaokullarında eğitim gören  4 bin 680 minik öğrencimiz adına şükranlarımı sunuyorum. 81 il 81 anaokulu projemiz Türk Kızılayımız, Milli Eğitim Bakanlığımız kıymetli bağışçılarımız ile yerel koordinasyonunun çok güzel bir örneğidir” dedi.

 

KIZILAY BİR İYİLİK HAREKETİDİR

Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç ise “Kızılay yalnızca bir kurum değil aynı zamanda gönüllüler ve iyilik hareketidir. Bu harekete en  büyük desteği verenlerden biri de Sayın Başbakanımız ve aileleridir. Kendilerinin himayesinde başlattığımız ’81 İl’de 81 Anaokulu Projemiz’ kendilerinin iyilikseverliğinin en büyük göstergesidir” Dedi.

 

Ardından konuşan İşadamı Hayırsever Yavuz Çakır da “Onun evladı olmaktan gurur duyduğum Kaya Çakır Anaokulu’nun açılışına hepiniz hoş geldiniz. Sayın Başbakanım; Başbakanlığınız döneminde talimatınız üzerine Semiha Hanım himayesinde başlatılmış olan 81 İl’e 81 Anaokulu’nun Tokat’taki projesini üstlenmiş bulunmaktayım. Açılışına gelmiş olmanızdan onur duydum” dedi ve bundan sonra da bu tür projelerde yer alacağını söyledi.

 

BAŞKAN EROĞLU: 20 YILDA OLMAZ DENİLENİ YAPTIK

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu “ Huzurun ve sükunun şehri Tokat’a alimler konağı, şairler yurdu, yeşil Tokat’a Gazi Osman Paşa’nın diyarı Tokat’a sayın Başbakanım ziyaretlerinizden dolayı hoş geldiniz diyorum. Ülkemizde son 20 yılda yapılamaz denilen, olmaz denilen  her işi yapan ülkemizi doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine yollarla, eserlerle, hastanelerle insanımızı hizmete kavuşturan liderimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yol arkadaşı olan  son Başbakanımız sizi burada görmekten çok kıvanç ve mutluluk duyduk. En son sizi 3 yıl önce Tokat’ta misafir etmiş ve başarılı bir seçim çalışmasıyla Tokat’tan biz de taçlandırmıştık.  Sizler Cumhurbaşkanımızla çok eserlere imza atan, güzel açılışlar yapan gerçekten ülkemizde gözbebeğimiz diyebileceğimiz önemli eserlere imza atan, Cumhurbaşkanımızın yanındaki önemli insanlardan birisiniz. Belki en güzel açılışlardan biri de eğitim-öğretim açılışları olsa gerek. Zira Peygamber Efendimiz (S.a.v.) ‘Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu’ sözü, yine Hz. Ali Efendimizin ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ sözü, onun yanında medeniyetimizin: İnsanı yaşat ki devlet yaşasın sözünün hepsi, eğitime, insana öğrenime önem verildiğini gösteren önemli sözler” dedi.  Merhum Kaya Çakır’a  Allah’tan rahmet dileyen Hayırsever işadamı Yavuz Çakır’a teşekkür eden Başkan Eroğlu Türk Kızılayı’na da teşekkürlerini iletti.

 

YUSUF BEYAZIT HIZLI TREN PROJESİNDE TÜNEL İÇİN RİCADA BULUNDU

AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt ise selamlama konuşmasının ardından hayırlı bir vesileyle toplanmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek “Bir okulun açılışında bulunmak bizleri onurlandırıyor. Ama başka heyecanları da yaşıyorum çünkü çok sevdiğim, saydığım ve kendisini örnek aldığım çok değerli Başbakanımız bugün aramızda. O bir hizmet adamı, o bir siyasetçi, o bir devlet adamı. O gerçekten Türkiye’de olmazları yerine getiren, sadece inşaatlarda, şantiyelerde , mühendislikte değil aynı zamanda gönüllerde taht kuran sayın Başbakanımız. Biliyorsunuz Türkiye genelinde insanların hayali bile olmayan demiryollarında hızlı trenleri buluşturdu, havayollarını elitlerin değil halkın havayolu haline getirdi. Yolları böldü ama insanları gönülden buluşturdu. Yaptığı hizmetleri dünya taktir etti. Ama hiçbir hizmet herhalde bugün ki kadar anlamlı değil. Çünkü elleri öpülesi bir öğretmen eşi Semiha Hanımefendi önderliğinde tüm illerimizde Kızılay kapsamı içerisinde yapılan bir okul açılışındayız. Dolayısıyla bir eğitim hizmeti içerisindeyiz. Ben Yavuz Bey konuşurken onun ifadelerinden şunu anladım; Dediler ki: “Sayın Başbakanım emir buyurursanız Tokat’a biz bir okul daha yaparız. İnşallah konuşmalarınızda bunu da değerlendirebilirsiniz.  Tokatımız deprem bölgesinde. Ben çocukluğumda Erzincan depremi hikayeleriyle büyüdüm. Ve bu Karadeniz Fay hattı maalesef bizim bölgemizden geçiyor. Şuanda Milli Eğitim Bakanlığı uhdesinde 76 tane okulun yeniden ihalesi yapılıyor. 72 okulun güçlendirmesi yapılıyor. Yine Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından Bilim Merkezi, Kültür Merkezi, ayrıca Reşadiye’de bir uygulama oteli yapılıyor. Şuanda Tokat’ta eğitimle ilgili, okullarla ilgili büyük bir kampanya var. Gerçektende deprem bölgesi olan Tokat’ta bunların hızlı bir şekilde değerlendirilmesi gerekiyor. Başbakanıma gerçekten şükranlarımı ifade ediyorum. Biz geçen dönemde kendisinden Zeyid Bey ile beraber o gün ki gündemde havaalanı istediğimizde ikinci havaalanını derhal uygulamaya alarak bize çok büyük bir jest yapmışlardır.  Şuanda gerçekleşme oranı yüzde 72. İnşallah havaalanımız bu yıl faaliyete geçecek. Yine o zaman  Ankara’ya giden Çorum-Alaca yolu, Mecitözü yolu çalışmaları devam ediyor. Hızlı Tren Yıldızeli’nden geçiyor sizin talimatlarınızla oraya bir istasyon kuruldu ve oradan da buraya bir tane tünelin yapılması kararlaştırılmıştı.Yine tünel yapımını da yine sizin de takibi noktasında değerlendirdiğimiz zaman bunun sonuçlanacağını dolayısıyla hızlı trenle de Tokatımızın buluşacağını şahsen düşünüyorum. Ama en büyük hayalimiz Akdeniz’i Karadeniz’e bağlayan büyük otoyol içerisinde Niksar-Tokat yolundaki çalışma hızla devam ediyor İnşallah onu Karadeniz’e bağlayan Niksar-Ünye yolunu da Tokatımıza, ülkemize kazandırmanın bahtiyarlığını yaşayacağız” Dedi. Milletvekili Beyazıt da hayır sever iş adamı Yavuz Çakır’a, Kızılay’a teşekkür etti. Ve Yıldırım Ailesine şükranlarını iletti.

 

VALİ BALCI: TOKAT’TAN BİR BUÇUK MİLYAR NÜFUSA TARIMSAL SANAYİ İHRACATI OLACAK

Açılış töreninde konuşan Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı şöyle konuştu: “81 ilde 81 anaokulu projesi Saygıdeğer Semiha Yıldırım Hanımefendi himayelerinde gerçekleşiyor. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Sayın Başbakanımızın ülkemizin gelişmesinde refahında çok büyük katkıları ve imzaları oldu, bunu Tokat’ta da görüyoruz. Tokat Havalimanı bitince 1,5 milyarlık bir nüfusa 4 saatte tarımsal sanayi ürünleri ihraç edilecek. Tokat tarımın başkenti. Yaptığınız yolların devamı gelince, Ünye yolu bitince Tokat okyanuslara açılacak. Attığınız temel taşlar Tokat’ımızın ufkunu açacak işler. Memleketimiz ve milletimiz adına şükranlarımızı arz ediyoruz. Türk Kızılay’ı memleketimizin güzide kuruluşlarındandır. Doğulusu, Batılısı, Kuzeylisi, Güneylisi, kadını, erkeği gurur duyar Kızılay’la. Tokat’ta da çok güzel işlere imza attılar. Yavuz Bey çok hayırsever bir iş adamımız. Bazen insanlar bir iş yaptığından dolayı bedelini alamamaktan yakınırlar. Esasında Allah zaten sizlere güzel işler yapmayı nasip etmiştir ve siz zaten ödülünüzü almışsınızdır. Yavuz Bey’e de Allah bu işi nasip etmekle zaten ödlünün vermiş. Burada bütün çocuklarımız eğitim görecek. Kendisine çok çok teşekkür ediyorum. Projenin gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız önderliğinde Türkiye’de ve Tokat’ta çok güzel işler oluyor. Eğitimden, sağlığa, sosyal politikalardan kültür sanata, turizmden ulaşıma, iletişime, enerjiye, hayatın her alanında sizlerden aldığımız enerji ve dinamizmle, milletvekillerimizle beraber, sivil toplum kuruluşlarımız bir ve beraberce memleketin ve milletin imarına, ihyasına, Tokatlı hemşerilerimiz memnuniyeti için, canla başla, yorulmadan çalışıyoruz. Siz de varlığınızla bizlere güç veriyorsunuz. Tokat’ın önü açık. Şuanda devletimiz, hükümetimiz 76 okulun temeli atılıyor, 1,5 yılda bitecek inşallah. 72 okulun güçlendirmesi yapılıyor. Bu çok önemli bir yatırım; Türk gençliğine, Türkiye’nin geleceğine yatırım. Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği 2023, 2053, 2071 hedeflerine giderken büyük hamle. Kısacası Tokat’ta her alanda güzel işler yapılıyor, yapılmaya devam etmekte.”

 

BİNALİ YILDIRIM ŞEHİTLERİMİZİ ANARAK SÖZE BAŞLADI

Ardından bir konuşma yapan Türkiye’nin son başbakanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım,

“Öncelikle helikopter kazasında şehit olan kahraman Mehmetçiklerimize bir kez daha rabbimden rahmet diliyorum, yaralı gazilerimize acil şifalar diliyorum. Milletçe büyük bir acı yaşadık. Rabbim bir daha buna benzer kazalar yaşatmasın diye dua ediyoruz” dedi.

 

YOLLARI BÖLERİZ AMA ÜLKEYİ BÖLDÜRMEYİZ!

Binali Yıldırım, “Biz çalışmalar dolayısıyla zaman zaman Tokat’a ziyaretler gerçekleştirdik. Esasında çocukluğumda memleketten deve yolu derdik bu yolu kullanırdık ne kadar zor bir seyahat olduğunu bugün gibi hatırlıyorum. Rahmetli Bergüzar dayının bir otobüsü vardı, zaman zaman otobüs bizi taşırdı zaman zaman biz otobüsü taşırdık. İterek yollarda gelirdik. O günler gerilerde kaldı. Hamdolsun memleketimizin doğusunu batısı ile, kuzeyini güneyi ile birleştirdik. Yolları böldük hayatları birleştirdik, yolları böldük gönülleri birleştirdik. Ama bir şeye çok dikkat ettik dedik ki; yolları böleriz Türkiye’yi böldürtmeyiz” dedi. 

 

SÜPER GÜÇ ÜLKELER YARIM GRAMI GEÇMEYEN MİKROP KARŞISINDA DİZ ÇÖKTÜ

Binali Yıldırım, “‘İnsanı yücelt ki devlet yücelsin’ bizim iktidara gelirken adeta hedefimizdi ve bütün çalışmaları insanımızın mutluluğunu temin etmek için  hayat kalitesini arttırmak için yaptık. Havayolları, yollar, hızlı trenler, hastaneler, okullar, fabrikalar. Aklınıza ne gelirse gelsin. 20 yıl önce Türkiye alt yapıda dünyada 39. sıradaydı. Yollar havayolları, internet. Yılı aşkın süredir bütün insanlığı dünyayı kasıp kavuran bu korona salgını var. Sosyal mesafe, maske, temizlik dolayısıyla bütün alışkanlıklarımızı terk etmek durumunda kaldık.  Ama hayat devam ediyor. Ne yaptık? Evden gitmeden işlerimizi yapabildik alışverişimizi yapabildik. Hayatın akışını sağlayabildik. Bunu altyapı sayesinde yaptık. Eğer bizim internet altyapımız olmasaydı, hazırlıksız olsaydık. Halimiz ne olacak? İşte dünyayı yöneten süper güç dediğimiz ülkelerin topu topu, bütün dünyada yarım gramı geçmeyen bu mikrop karşısında nasıl diz çöktüklerini gördük. Amerika'sı, Avrupa'sı ama Türkiye alt yapısıyla, şehir hastaneleriyle üçlü sağlık kadrolarıyla bu süreçte çok çetin bir sınav vermiştir. Vermeye devam ediyor.

Tabii bu salgının ne zaman biteceği henüz belli değil. Hiç kimse bilmiyor. Bilinmezlik. şeyidir. Her şeyi yönetebilirsiniz ama belirsizliği yönetemezsiniz. Onun için hepimize büyük sorumluluk düşüyor tedbiri alacağız” diye konuştu. 

 

TÜRK KIZILAYI HIZIR GİBİ YETİŞİYOR

Eşi Semiha Yıldırım’ın 1970’li yıllarda öğretmenlik yaptığını ve  o yılların yoksunluğunu zaman zaman anlattığını anımsatan Binali Yıldırım  “O gün okuttuğu, yetiştirdiği, yavrularına veremediği bu konforu bu altyapıyı  ‘acaba nasıl yaparız’ diye aramızda konuştuk ve böyle bir proje başlattık 2016’da 81 İl’e 81 anaokulu. Şuan aslında 50 tanesi tamamlandı. Bugün 39.’yu açıyoruz. Açılışa hazır hale gelenler de var. Önümüzdeki cuma günü Burdur'da açılışı yapacağız. Bunların bir kısmını biz aile olarak ama büyük bir kısmını hayırseverlerimiz yapıyor. Türk Kızılayı altında yapılıyor. Hakikaten Türk Kızılay'ı son 15-20 yıl içerisinde sadece yurt içinde değil civarımızdaki ülkelerle  Bangladeş'te, Afrika'nın değişik ülkelerinde insanlara yardıma ihtiyaç olanlara hızır gibi yetişiyor. Böyle kuruluşlar hilali ahmer’in oralarda görülmesi bizim ülkemizin itibarıdır” dedi.

HABER: Mihriban KOÇAKER-Dursun Ekrem ER

2021/03/2021-03-08-00-54-28.jpg
2021/03/2021-03-08-00-54-33.jpg
2021/03/2021-03-08-00-54-39.jpg
2021/03/2021-03-08-00-54-45.jpg
2021/03/2021-03-08-00-54-52.jpg
2021/03/2021-03-08-00-55-00.jpg
2021/03/2021-03-08-00-55-09.jpg
2021/03/2021-03-08-00-55-19.jpg
2021/03/2021-03-08-00-55-24.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TOKAT SAĞLIK KURULUŞLARINDA
TOKAT SAĞLIK KURULUŞLARINDA "YEMEK" GARABETİ
OZAN DİREN, MEYED’İN BAŞINA GEÇTİ
OZAN DİREN, MEYED’İN BAŞINA GEÇTİ