google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
PANDEMİDE YAKIN MESAFE OYUNLARI YALANCI MİYOP VAKALARINI ARTTIRDI

PANDEMİDE YAKIN MESAFE OYUNLARI YALANCI MİYOP VAKALARINI ARTTIRDI

Tokat'ta hizmet veren Uzman psikolog Sinem Büşre Bekçi, pandeminin çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerinden bahsederken ev içi faaliyetlerin hız kazanmasının 'yalancı miyop' vakalarında artışa yol açtığı yönünde doktorların tespitlerini paylaştı. Psikolojik olarak ise insanlarda kaygı düzeyinin arttığını söyledi

20 Ocak 2021 - 19:50 - Güncelleme: 24 Ocak 2021 - 21:37

Çocuk-Ergen ve Yetişkin terapisti Uzman Psikolog Sinem Büşra Bekçi, pandemi sürecinin çocuk psikolojisi üzerinde etkileri üzerine bir değerlendirme yaptı. Rutinlerimizn değişmesine neden olan salgın sürecine adaptasyon konusunda yetişkinleri bile zorlandığı bir dönemden geçildiğine dikkat çeken Uzman Psikolog Sinem Büşra Bekçi, sosyal bazda kısıtlı bir hayat yaşayan çocukların ev içi faaliyetlerinin hız kazandığına dikkat çekti. Bekçi, buna bağlı olarak çocuklarda göz sağlığıyla ilgili problemlerde artış yaşandığını,  doktorların bu yeni dönemin bir getirisi olarak çocuklarda ‘yalancı miyop’ vakalarının yükselişte olduğundan bahsettiğini söyledi ve ekledi: " Psikolojik olarak tüm insanlığı sarsan kaygı düzeyinin yüksek olduğu ve belirsizliğin yoruculuğuyla tahammülün zorlaştığı bu süreç bizleri belki de hiç düşünmediğimiz yanlarıyla da etkilemeye devam ediyor."

Tokat'ta hizmet veren Çocuk-Ergen ve Yetişkin terapisti Uzman Psikolog Sinem Büşra Bekçi, 2019 yılı Aralık ayında Çin'in Wuhan kentinden başlayarak küresel bir pandemiye dönüşen ve Corona virüs yeni tip Covid-19 pandemisinin çocuk psikolojisi üzerindeki etkilerini anlattı. Ayrıca ebeveynlerin bu süreçte nasıl bir tutum sergilemesi gerektiğinden bahsetti.

YAKIN MESAFE OYUNLARI YALANCI MİYOP VAKALARINI ARTTIRDI

Uzman Psikolog Sinem Büşra Bekçi'nin dikkat çektiği detaylar şöyle: Dünya olarak hassasiyeti yüksek bir dönemden geçiyoruz, pandemi süreci yetişkinler üzerinde olduğu gibi çocuklar üzerinde de ciddi etkilere neden olabiliyor.  Bu dönemde çocuklar okula gidemiyor, çalışan ebeveynlerin bir kısmı evden çalışıyor, bir kısmı daha yoğun çalışıyor veya iş yerleri geçici olarak faaliyette olmayan bir kısım çalışamıyor yani salgın rutinlerimizin değişmesine neden oldu.  Bu durum yetişkinler için bile ciddi bir adaptasyon sorunu oluştururken çocuklar için durumu anlamlandırmak ve yeni normale adapte olmak oldukça güç. Bu dönemde rutinleri sekteye uğrayan çocuklar arkadaşları ve sevdikleri yakınlarıyla da görüşemiyor yani sosyal bazda da oldukça kısıtlılar. Bunun bir sonucu olarak ev içi faaliyetleri hız kazandı. Çoğu aile çocukların evde olduğu bu süreci etkinlik yaparak değerlendirmeyi tercih ediyor çünkü bu dönemde ekran kontrolü sağlayabilmek oldukça güçleşiyor. Pandemi sürecinde ev içi etkinlikleri artan çocukların azımsanmayacak bir kısmında göz problemleri baş gösterdi, doktorlar bu yeni dönemin bir getirisi olarak çocuklarda ‘yalancı miyop’ vakalarının yükselişte olduğundan bahsediyor. Yani ev içi etkinliklerinde çocukların yakın mesafe oyunlara yönelmesinin olası bir sonucu yaşanıyor. Psikolojik olarak tüm insanlığı sarsan kaygı düzeyinin yüksek olduğu ve belirsizliğin yoruculuğuyla tahammülün zorlaştığı bu süreç bizleri belki de hiç düşünmediğimiz yanlarıyla da etkilemeye devam ediyor."

KAYGI DÜZEYİNİ ARTTIRACAK HABERLERDEN UZAK TUTUN

Bu dönemde ailelerin tutum ve davranışları her zamankinden daha önemli olduğunu belirten Uzman Psikolog,  Özellikle belirsizliği azaltmak adına çocukların yaşına ve seviyesine uygun dürüst cevaplar vermek, bu konuyu konuşabilecek ortamlar oluşturmak, kaygı düzeyini yükseltebilecek haberlerden uzak tutmak, bu dönemin sona ermesi için doktorların ciddi çalışmalar yaptığını ve oldukça önemli gelişmeler yaşandığını belirtmek gerek" dedi.

Uzman Psikolog Bekçi sözlerine şöyle devam etti:  "Covid-19'un bulaşıcı bir hastalık olduğunu ama engelleyebilecek gücün bizde olduğunu belirterek hijyen üzerine konuşmak, her hasta olanın virüs taşıyıcısı olmadığını vurgulamak, bu hastalığın çocukları nadiren etkilediğini fakat etkileyebilme ihtimaline karşın tedbirli olmaya devam edilmesi gerektiğini vurgulamak gerekir.  Yaşamın doğal akışı mümkün olduğunca korunmalıdır çocukların güvenli ortamlarda temiz hava alması önemsenmelidir. Çocukların yetişkinlerin söylem ve davranışlarına göre kendilerini organize ettikleri göz önünde tutularak, yapılan yorumlara ve verilen tepkilere dikkat edilmeli gerçekçi olmayan söylemlerden uzak durulmalıdır. Herkese sağlıklı günler diliyorum."

Haber: Mihriban KOÇAKER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK PARTİ TOKAT TEŞKİLATINDA GÖREV DAĞILIMI
AK PARTİ TOKAT TEŞKİLATINDA GÖREV DAĞILIMI
BEYAZIT YAPTIRDIĞI BİNAYI KİTAPLARI İLE BİRLİKTE VAKFEDECEK
BEYAZIT YAPTIRDIĞI BİNAYI KİTAPLARI İLE BİRLİKTE VAKFEDECEK