Petshoplara denetim

Petshoplara denetim

Tokat'ta faaliyet gösteren evcil hayvan ve süs hayvanlarının satıldığı petshoplar Milli Parklar Tokat İl Müdürlüğü ve Tarım Orman İl Müdürlüğü ekiplerince denetlendi

30 Nisan 2019 - 10:54

5199 sayılı yasa gereği petshopların denetimi Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne ait.. Bu yasa gereği Tokat Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekipleri, hayvanları koruma kanuna göre, hayvanların uygun koşullarda satılıp satılmadığı hususunda denetim için, İl Tarım Müdürlüğü ekipleri ise, ruhsata ilişkin denetim için bir araya gelerek kontroller yaptı.

 Yapılan denetimler sonucu, yasal olmayan hayvan satışı  yapan işyerlerine, 7 bin lira civarında idari para cezası uygulandı. Uygun şartlarda satış yapmayan yerlere de ihtarla 2. denetime kadar satış şartlarının yerine getirilmesi istendi.

Yaban hayvanlarının satışlarının Yasak olduğunu bildiren Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürü İhsan İkinci, “Denetimlerimiz şehir merkezi ve ilçelerinde devam edecektir. Satışına müsaade edilen canlıların uygun şartlarda satışına, müsaade edilmeyen hayvanların ise satışlarının yapılmaması konusunda vatandaşlarımızı uyarıyoruz. Uyarıları dikkate almayan kişiler hakkında kanunun bize vermiş olduğu yetkileri kullanarak cezai müeyyideler uyguluyoruz. Bu konuda gerek satış yapan, gerekse petshoplardan hayvan satın alan kişilerin daha dikkatli ve duyarlı olmalarını bekliyoruz” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat'a 33 yeni Doktor kadrosu
Tokat'a 33 yeni Doktor kadrosu
Şaşkına çeviren yufka
Şaşkına çeviren yufka