google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
PLEVNE KAHRAMANI GAZİ OSMAN PAŞA

PLEVNE KAHRAMANI GAZİ OSMAN PAŞA

Plevne kahramanı olarak bilinen Gazi Osman Paşa, vefatının 121. yılında memleketi Tokat’ta anıldı.

06 Nisan 2021 - 01:44

Tokat’ta Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa’nın adını taşıyan müzede, Paşa’nın ölümünüm 121. yılında anma etkinliği düzenlendi. Programda ev sahipliğini Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu yaparken, düzenlenen anma etkinliğine Tokat Valisi Dr Ozan Balcı, Ak Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, Ak Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof Dr Bünyamin Şahin, 48'nci Piyade Alay Komutanı Albay Ayhan Ocak, Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, kurum müdürleri, davetliler ve öğrenciler katıldı.

1832-1900 yılları arasında yaşayan ve özellikle 1877- 1878 Osmanlı- Rus Savaşı Plevne savunmasındaki başarılarından dolayı Sultan 2'nci Abdülhamid tarafından 'Gazi' unvanı verilen Tokat doğumlu Gazi Osman Paşa için kentte anma töreni düzenlendi. Gazi Osman Paşa Müzesi'nde düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Gerçekleşen protokol konuşmalarında aynı zamanda 5 Nisan’ın Avukatlar Günü olması nedeniyle, programa katılan Tokat Barosu Başkanı Melih Yardımcı nezdinde tüm avukatların günü de kutlandı.

BAŞKAN EROĞLU: “PLEVNE RUHUNU İYİ ANLAMALIYIZ!”

Düzenlenen törene ev sahipliği yapan Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, "Vefatının 121. yıldönümünde aziz milletimizin ve Tokat’ımızın yetiştirdiği Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa’yı anmak için toplanmış bulunmaktayız. Millet, bir vatan üzerinde yaşayanların ve bu insanları birbirine bağlayan müştereklerin; yani dil, din, tarih, ortak ideal ve amaçların tümünü ihtiva eden bir kavramdır. Bu kavramın sürekliliği sağlam bir bilincin varlığına bağlıdır. Tarihin akışına bakıldığında, bunu başarabilmiş milletlerin çok sınırlı olduğunu görürüz. Bu bilinç düzeyine uzak olanlarsa aynı toprak üzerinde yaşayabilirler, dil, din, tarih, kısaca aynı kültürü paylaşıyor olabilirler. Ancak böyle toplumlar iç ve dış saldırılar karşısında fırtınada savrulan bir gemi misali güvenli bir limana ulaşmakta zorlanırlar. Tarihimize 93 Harbi olarak geçen 1877-1878 Osmanlı- Rus Savaşı başladığında Osman Paşa Vidin ve Rahova bölgelerinin korunmasıyla görevliydi. Rusların Berkofça Dağları’nı aşmaya başlamasından sonra Osman Paşa’ya Plevne’ye hareket emri verildi. Haziran ayı sonunda Ruslar Tuna’yı aştıktan sonra Plevne’ye geldiler. Ruslar, kolaylıkla galip olacaklarını ve süratle İstanbul önlerine varacaklarını ümit ederek 20 Temmuz 1877’de şehre saldırdılar. Fakat Osman Paşa’nın Plevne’yi kahramanca savunması onları hayal kırıklığına uğratmıştı. Öyle ki; düşmanları bile Gazi Osman Paşa’nın cesareti ve kahramanlığı önünde saygı ile eğilmişlerdir. Adına destanlar marşlar, türküler yazdığımız, üniversitemize, kışlamıza, okullarımıza, caddelerimize gururla adını verdiğimiz Osman Paşa’yı ve Plevne ruhunu iyi anlamalıyız ve genç kuşaklara iyi anlatmalıyız" dedi.

MİLLETVEKİLİ ARSLAN’DAN, BAŞKAN EROĞLU’NA DESTEK MESAJI

Başkan Eroğlu’ndan sonra kürsüye gelen Ak Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, son dönemde bir sosyal medya hesabından başlatılan karalama kampanyasına da değinerek, yapılan saldırıyı itibar suikastı olarak tanımladı. Milletvekili Arslan: “Büyük komutan, büyük insan Gazi Osman Paşa’nın 121. Yıldönümünde hep birlikteyiz. Bizim çocukluğumuz Tuna Nehri Marşı ile, Gazi Osman Paşa’nın kahramanlıklarını dinlemekle geçti. Biz büyük bir milletiz. Ecdadımızı, bu millete hizmet edenleri, bu topraklara, bu vatana hizmet edenleri 121 yıl geçmiş olmasına rağmen unutmuyoruz ve unutmayacağız. Ama gece yarısı bildiri imzalayan emekli askerleri de bu millet hiçbir zaman hatırlamayacak. Buna inanıyorum. Biz büyük bir milletiz. Ecdadımıza sahip çıktığımız gibi şuanda görev yapan devlet adamlarımıza, belediye başkanımıza da sahip çıkmayı biliriz. Sosyal medya organları üzerinden yapılan itibar suikastlarını, bu tür çalışmaları kesinlikle kabul etmiyoruz. Reddediyoruz. Bu çamur: Tokat’a bulaşmaz, bize bulaşmaz. Bunların hepsini de reddediyorum. Büyük Komutan’ı, tarihin altın sayfalarına ismini yazdıran Gazi Osman Paşa’yı rahmetle minnetle anıyorum. Ruhu şad olsun. Biz Tokatlılar olarak onun aziz hatırasını ilelebet yaşatacağız” diye konuştu.

BEYAZIT’IN GÜNDEMİNDE “BİLDİRİ” VARDI

Kürsüye günün anlam ve önemine dair konuşmasını gerçekleştirmek üzere çıkan Ak Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt’ın gündemin de ise emekli amiraller tarafından altına imza atılan ve büyük tepki toplayan bildiri vardı. Beyazıt, Tokat’ın yetiştirdiği ve milletin hafızasında yer alan Gazi Osman Paşa’nın, büyük bir komutan ve büyük bir Gazi olduğunu söyledi. Türk Ordusu’nun ve Türk silahlı Kuvvetlerinin bu milletin gözbebeği olduğunu vurgulayan Milletvekili Beyazıt, bazı emekli amiraller tarafından imzalanan bildiriye de tepki gösterdi. Ak Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt: “Ordumuz bizim gözbebeğimizdir. Türk Silahlı Kuvvetleri medarı iftiharımızdır. Bir gece karanlığında yapılan bir bildiri, bildiri olmaktan öte; karanlık bir sayfanın, karanlık bir hedefin, karanlık bir dünyanın, Ege’de Yunan’ın yanında yer almanın ifadesidir. Mavi Vatan’dan vazgeçmenin ifadesidir. Rusya’nın Ukrayna’ya savaş ilan edeceği zamanda, Montrö’yü dile getirerek boğazları tartışmaya açarak, Amerika’nın yanında yine o tabanın yanında yer almanın hadisesidir. Ama elhamdülillah Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; erinden, erbaşından en yüksek komutanına, bakanına varıncaya kadar hepsini hürmetle, saygıyla yad ediyorum. Bugün bizim ordumuz milletimizle beraber, bunlara asla pirim vermeyecektir. Eğer bildiri ilan edilecekse; bunun yöntemi yolu gelip açıklama yapmaktır. Geçmişteki adetlerin arkasına sığınarak, gece karanlığında böyle bir şey organize etmezsiniz. Bu olay asla affedilecek bir hadise değildir. Bugün Türkiye, dünyanın içerisinde yer almışken, savunma sanayinde nerelerden bugünkü geldiğimiz noktaya gelmişken, PKK’ya diz çöktürülmüşken, Kandil’in önlerine girilip operasyonlar yapılırken, PYD’lere, YPG’lere diz çöktürülmüşken yapılacak bir bildiri değildir” şeklinde konuştu.

VALİ BALCI: “GAZİ OSMAN PAŞA SEMBOL BİR DEĞERDİR”

Anma programında kürsüye son çıkan isim ise Tokat Valisi Dr Ozan Balcı oldu. Gazi Osman Paşa’nın bir sembol değer olduğunu vurgulayan Vali Balcı: “Tokat’ın medarı iftiharı vefat yıldönümü dolayısıyla bir araya geldik. Öncelikle kendisine rahmet dilerken, burada sadece Gazi Osman Paşa’yı anmak için bulunmadığımızı da söylemek istiyorum. O’nun şahsında bir ruhu, bir çalışkanlığı, Türk fedakarlığını ve kahramanlığını, milletimizin kadını ile erkeğiyle, yaşlısı ile genciyle, köylüsü ile kentlisiyle memlekete, millete verdiği emeklerin aziz hatırasını anmak için burada toplandık. Gazi Osman Paşa bunun bir sembol değeridir. Bu duygu ve düşünce ile Türklerin Anadolu’yu yurt tutuşundan bugüne dek, Sultan Alparslan’dan Osman Gazi’ye, Yavuza’a, Kanuni’ye, Mustafa Kemal Atatürk’ten bugüne kadar memleketimizin memleket olmasına, Türk milletinin millet olmasına, kafasıyla, kalemiyle, kılıcıyla hizmet eden tüm büyüklerimizi, atalarımızı rahmet ve minnetle anıyorum. Aziz hatıraları önünde saygı ile eğiliyorum” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından programda; Kitap Tokat ve Eğitim Tokat projeleri kapsamında dereceye giren öğrencilere de ödül takdim edildi.

Haber: Dursun Ekrem Er

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TOKAT SAĞLIK KURULUŞLARINDA
TOKAT SAĞLIK KURULUŞLARINDA "YEMEK" GARABETİ
OZAN DİREN, MEYED’İN BAŞINA GEÇTİ
OZAN DİREN, MEYED’İN BAŞINA GEÇTİ