POLİS PARA İSTEMEZ

POLİS PARA İSTEMEZ

Tokat İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, Tokat'ta bir önceki seneye göre okul önlerindeki olay sayısının yüzde 53 oranında azaldığını söyledi. Telefonla dolandırıcılık olaylarına karşı da vatandaşları uyaran Topaloğlu, “Polis kimseden para istemez. Zaten para istiyorsa polis değildir. Bunu herkes bilsin”dedi

21 Aralık 2018 - 11:46 - Güncelleme: 21 Aralık 2018 - 11:48


Tokat İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu başkanlığında kamu kurum müdürleri, STK'lar ve il merkezinde bulunan mahalle muhtarları ile "Sorumluluk Alanı Huzur Toplantısı" gerçekleştirildi. Polisevi Şube Müdürlüğü Lokalinde düzenlenen toplantıda Asayiş, Trafik, Terör, Kaçakçılık ve Organize Suçlar, Güvenlik Şube müdürleri de hazır bulundu.
Tokat İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, yılda en az 1 kere gerçekleştirdikleri mahalle muhtarları huzur toplantısında mahallelerde yaşanan asayiş ve diğer problemleri ele alarak fikir alışverişinde bulunacaklarını ve istekleri alacaklarını söyledi. Emniyet teşkilatının dışarıda en önemli gözü, kulağının mahalle muhtarları olduğunu söyleyen Göksel Topaloğlu, mahallelerde yaşanan olumsuz durumlarla ilgili emniyete bilgi verilmesi konusunda muhtarlara çağrıda bulundu.
Tokat Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Gökrem ise bir önceki toplantılara metruk binalarla ilgili sıkıntıların ayyuka çıktığını, bununla ilgili Emniyet, Belediye ve muhtarlarla işbirliği içerisinde çalışma yapılarak birçoğunun yıkıldığını söyledi. Halen bulunan metruk bazı binalarla ilgili çalışmalar da devam ederek sokakların sağlıklaştırılması ve sağlıklı mahalleler oluşturmayı amaçladıklarını söyledi.
Perakende Mahallesi Muhtarı Hüseyin Kuyucu, daha önceki toplantılardan memnun kaldıklarını söyledi. Mahallesinde yaşanan hırsızlık olaylarına değinen Muhtar Kuyucu, özelikle gece devriye ekiplerinin sıklaşmasını istedi. Hırsızlık olaylarının yok denecek kadar az olduğunu belirten İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, inşaatlarda yaşanan hırsızlıklarla ilgili ise inşaat sahiplerinin önlem alması gerektiğini söyledi.

SANAYİ SİTESİNDE HURDA HIRSIZLIĞI VE HIZ KESİCİ BARİYER TALEBİ
Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Fehmi Çankaya da sanayi sitesinde yaşanan hurda hırsızlığı olaylarına değinerek özellikle dükkanı, deposu küçük olduğu için dışarıda malzeme bırakmak zorunda kalan esnafında malına zarar gelmemesi için güvenlik önlemlerinin arttırılmasını istedi. Özellikle sabah namazı sonrası birkaç at arabasıyla kadınların dolaştığına dikkat çeken Çankaya, ayrıca sanayi sitesinin alt ve üst şehir bağlantı yollarında trafik yoğunluğu nedeniyle hız kesici bariyerler yapıldığını ama yetersiz kaldığını söyledi. Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu ise “Modern toplumlarda hız kesici bariyerlerin olmaması gerekiyor. Biz bunu hız kesme bariyerleri ile değil de radar uygulamalarıyla çözmeye çalışıyoruz. Hız kesici bariyer koyduğumuz zaman kışın problem olabiliyor. Çünkü belediye ekiplerimiz kar küreme çalışmalarında bulunuyor biliyorsunuz. Kar temizlemek için dozer geldiğinde hız kesme bariyerini de söküp götürüyor ve asfalta da zarar veriyor. Hız kesici bariyerler eskidendi. Biz artık daha modern bir toplumda yaşıyoruz.” Dedi.  Sıklaşan trafik cezalarına da değinen Müdür Topaloğlu, insanlar hız yapmasın diye sık denetim yaptıklarına işaret etti.  

BAZI MAHALLELERDE ÖNE ÇIKAN SORUNLAR
Kaşıkçıbağları Mahallesi Muhtarı Muhsin Sözen'in kavşak talebi, Bedestenlioğlu Mahalle Muhtarı Osman Demir'in mahallesindeki yabancı uyrukları şahısların incelenmesine yönelik talebi, 600 Evler mahalle muhtarı Mücahit Duran'ın okul dağılma saatlerinde bahçe ve parklarda yaşanan öğrenci yoğunluğu için kontrollerin sıklaştırılması, Soğukpınar Mahallesi Muhtarı Rasim Yılmaz'ın madde bağımlılarına yönelik denetim talebi, alkol alınabilecek açık alanlar silah atılabilecek yerlerin denetimi, dolandırıcılık kendini polis olarak tanıtan şahısların vatandaştan para talebi konularda toplantıda yetkililere iletildi.
Emniyet Genel Müdürlüğü'nün de kendilerini denetlediğini söyleyen İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, “Bizim her şeyimiz kontrol üzerinde sistemli ve denetimlidir. Tokat ilinde bir önceki seneye göre okul önlerindeki olay sayımız yüzde 53 oranında azalmış. Son 3 aylık periyoda baktığımızda bir önceki yıla göre bu yıl yüzde 35 oranında bir azalma var. Bizim amacımız bunu yüzde 100'e çekmek” dedi.

MÜDÜR TOPALOĞLU'DAN MUHTARLARA ÇAĞRI
Özellikle telefonla dolandırıcılık olaylarına karşı mahalle muhtarlarının kendi mahallerinde vatandaşı bilgilendirmesini isteyen İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, “Polis kimseden para istemez. Zaten para istiyorsa polis değildir. Bunu herkes bilsin. Muhtarlarımız kendi sorumluluk bölgelerinde gayri meşru işlerle uğraşan, aranan şahısla yönelik 155 Polis İmdat Hattını arayarak mutlaka ekiplerimizi bilgilendirsinler. Muhtarlarımız bizim sokaktaki gözümüz, kulağımız. Güvenli sokaklar açısından öneminiz çok büyük” dedi. Öte yandan 155 ihbar hattına yapılan ihbarlarla ilgili vatandaşta “Kimliğimiz deşifre edilecek” endişesi olduğu belirtilen toplantıda bu konuya da açıklık getirilerek herhangi bir olay veya durumla ilgili polise yapılan ihbarlarda ihbar eden kişinin kimliğinin gizli tutulduğu ve vatandaşın böyle bir endişe duymaması gerektiği de vurgulandı.

2018/12/2018-12-21-11-48-43.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Protokolün defnettiği kimsesizin hikayesi üzdü
Protokolün defnettiği kimsesizin hikayesi üzdü
Erbaa’da öldüren kaza!
Erbaa’da öldüren kaza!