Rahatlatıcı karar ile Pazar keyfi yaptılar

Rahatlatıcı karar ile Pazar keyfi yaptılar

Corona virüs (Covid 19) salgını nedeniyle sokağa çıkma yasağı kapsamındaki 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlar alınan rahatlatıcı kararla 10 Mayıs Pazar günü ilk kez Tokat’ta da sokağa çıkma hakkını kullandı. Çoğunlukla maske kuralına uyulsa da sosyal mesafe kuralına uyulmaması dikkat çekti

11 Mayıs 2020 - 16:31

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine gönderilen Genelge ile 22 Mart’tan beri sokağa çıkamayan 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlıkları olan vatandaşların, alınan rahatlatıcı karar ile 10 Mayıs Pazar günü 11-00-15.00 saatleri arasında yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkmasına izin verildi.

 

Kararın ardından Tokat’ta saat 11.00 itibariyle 65 yaş üstü vatandaşlar havanın da güneşli olmasını fırsat bilereke sokaklara akın etti. Hem semt pazarının kurulu olması hem de anneler gününe denk gelmesi ise çarşıda hareketliliği arttırdı. Parklar da güneşlenmek isteyen 65 yaş üstü vatandaşlarla doldu. Çoğu 65 yaş üstü vatandaşın maske kuralına uyduğu ancak sosyal mesafe kuralına uymadığı görüldü. Tokat merkezde gerek çarşının işlek yerleri gerekse Yeşilırmak kenarında yeşil alanlara akın eden vatandaşlar hem uzun bir aradan sonra sokağa çıkabilmenin tadını çıkardı hem de bahar ayının tadını çıkarttı. Bazı vatandaşlar öğle namazını Ali Paşa Camiinin bahçesinde kıldı.

 

Yine 20 yaş ve altı vatandaşlara yönelik alınan sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin 4 Nisan tarihinden itibaren uygulanan sokağa çıkma yasağına yönelik alınan rahatlatıcı karar ile14 yaş ve altı çocukların 13 Mayıs Çarşamba günü; 15-20 yaş arasındaki gençlerin ise 15 Mayıs Cuma günü, 11.00-15.00 saatleri arasında yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla istisna olarak dışarı çıkmalarına izin verilecek.

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x