Rehber öğretmenlerin hakları gündemde

Rehber öğretmenlerin hakları gündemde

Eğitim-Sen Tokat Şube Başkanı Filiz Canbay Konuk,8 Nisan 2020 tarihinde TBMM'ye verilen ve yasalaşan torba kanunun Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmenlerin hak gaspına yol açacağını söyledi

22 Nisan 2020 - 11:35


Eğitim-Sen Tokat Şube Başkanı Filiz Canbay Konuk, son yıllarda psikolojik danışman ve rehber öğretmenlerin haklarına ilişkin mağduriyetlerin artarak devam ettiğini söyledi.
Konuk, 10 Kasım 2017 yönetmeliği ve sonrasında yaşama geçirilen uygulamalarla psikolojik danışman ve rehber öğretmen arkadaşlarımızın hak gasplarına yönelik tutum başladığını öne sürdü. Ayrıca MEB yaptığı düzenlemede, 1739 sayılı yasa ile Talim Terbiye Kurulu kararlarına aykırı biçimde tamamıyla hukuksuz, keyfi ve siyasi saiklerle, lisans eğitimi almamış öğretmen yetiştiren eğitim kurumlarından mezun olmamış ve pedagojik formasyona sahip olmayan kişilerin rehberlik öğretmeni olarak atanmalarının yolunun açıldığını belirtti. 

TATİL DÖNEMLERİNDE GÖREVLENDİRİ-LEBİLECEKLER
8 Nisan 2020 tarihinde TBMM'ye verilen ve yasalaşan torba kanun teklifinden bahseden Eğitim-Sen'li Konuk açıklamasını şöyle sürdürdü: "Kanunun 21. maddesi ile 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanununda yer alan öğretmenlerin izinlerine ilişkin hükümler yürürlükten kaldırılmıştır. 22. madde ile de, öğretmenlerin yaz tatilindeki iki ay aralıksız izinli sayılacağı, olağanüstü durumlarda bu tatil süresinin bir aya indirilebileceği, yaz tatili dışında kalan tatil dönemlerinde öğretmenlere mesleki gelişimle ilgili görevlerin verilebileceği düzenlemesi yapılmıştır. Kanun ile Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen arkadaşlarımıza ilişkin düzenleme ise arkadaşlarımızı öğretmenlerden ayrı bir kategori olarak değerlendirerek ayrı bir düzenleme yapılmıştır. Yasa ile Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen arkadaşlarımızın istekleri ve tercihleri aranmaksızın tüm tatil dönemlerinde görevlendirilmelerinin önü açılmıştır. Öncelikle bu Kanun teklifinin, öğretmenlerle sendikalarıyla ve bilim insanları ile tartışılmadan TBMM'ye getirilmiş olmasını kabul etmiyoruz. Öğretmenleri doğrudan ilgilendiren böylesi bir kanunun, her yönü ile değerlendirildikten sonra TBMM'ye sunulması gerekirken, salgın sürecinde yasalaştırılması, iktidarın salgını fırsata dönüştürmeye çalışmasını şiddetle kınıyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Abbas Güçlü’ye Turhal Kule mesajı
Abbas Güçlü’ye Turhal Kule mesajı
Çalışmalar normalleşene kadar devam edecek
Çalışmalar normalleşene kadar devam edecek