Rektum kanseri ve tedavisi

Rektum kanseri ve tedavisi

Medicalpark Özel Tokat Hastanesi Genel Cerrahi Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. M. Kemal Dursun Rektum Kanseri hakkında tanı, tedavi yöntemleri ve yapılması gerekenlerle alakalı bilgilendirmelerde bulundu

11 Haziran 2019 - 11:19

Kolorektal kanser en sık görülen 3.kanser türü olarak bilinirken dünyada her yıl 1 milyondan fazla kişiye kolorektal kanser tanısı konuluyor. Avrupa’da yılda 212 bin kişi kolorektal kanser sebebiyle hayatını kaybediyor.

Kolorektal kanserlerin 1/3’ü rektum kanseridir. Sağlık Bakanlığı’ nın 2006 yılında yayımladığı kanser istatistiklerine göre ülkemizde rektum kanseri insidansı tüm kanserler arasında erkeklerde 8. ve kadınlarda 10.  sıradadır.

Medicalpark Özel Tokat Hastanesi Genel Cerrahi Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. M. Kemal Dursun, hastalığın belirtilerinden şöyle bahsetti: “Semptomatik olan hastaların çoğunda dışkılama alışkanlıklarında değişiklik, makattan kan gelmesi, makatta dolgunluk hissi veya karın ağrısı vardır. Karın ağrısının nedeni kısmi tıkanma ya da peritona yayılım olabilir. Rektum kanseri pelvik taban kaslarını tutarak ağrılı dışkılamaya yol açabilir. Dışkılama esnasında ağrı, karında şişkinlik, bulantı, kusma, kilo kaybı ve düşkünlük olabilir. Hastaların önemli bir kısmında hiçbir belirti olmayabilir. Kolorektal kanser tanısı konan hastaların yaklaşık yüzde 20’si tanı anında uzak metastaz yapmış durumdadır.”

REKTUM KANSERİNDE CERRAHİ TEDAVİ

Op. Dr. M. Kemal Dursun, ayrıca şu bilgileri verdi: “Rektum kanseri en sık bölgesel lenf nodları, karaciğer, akciğer ve peritona yayılır. Alt rektum kanserleri ilk olarak doğrudan akciğere yayılabilir. Rektum kanserlerinin kolorektal kanserler arasında her evrede sağ kalımın en olumsuz olduğu tümörler olduğu bilgisi, günümüzde rektum kanseri lehine değişmektedir. Cerrahi tekniğin daha mükemmelleştirilmesi ve kemo-radyoterapilerle son yıllarda rektum kanserlerinde 5 yıllık sağ kalım sürelerinin kolon kanserinden daha iyi olmasına yol açtığı görülmektedir. Rektum kanserinin birinci tedavisi cerrahidir. Küratif cerrahi sonrası 5 yıllık sağ kalım evre I, II VE III için sırasıyla yaklaşık % 80-90 , %50-60 ve %30-40’ dır.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ OPERASYONUNDA 15 GÖZALTI
FETÖ OPERASYONUNDA 15 GÖZALTI
BÜLBÜL' DEN ERDOĞAN SEVGİSİ....
BÜLBÜL' DEN ERDOĞAN SEVGİSİ....