REŞADİYE DE 100 DEKAR MERCİMEK

REŞADİYE DE 100 DEKAR MERCİMEK

Tokat'ın Reşadiye İlçesinde “Tarım Tokat Projesi” kapsamında 5 bin metrekarelik çilek bahçeleri tesis edilirken, ekilebilir atıl durumdaki toplam 100 dekar tarımsal araziye de mercimek ekildi.

28 Nisan 2020 - 10:59


Reşadiye'de “Tarım Tokat Projesi” kapsamında Reşadiye Kaymakamlığı himayesinde, geçimini tarım yaparak karşılayan dar gelirli vatandaşların ekonomik koşullarının iyileştirmek ve bölge ekonomisine katkı sağlamak amacıyla “Reşadiye Çilek Yetiştiriciliğini Geliştirme Proje”si gerçekleştirildi.
Reşadiye Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği'nin finansman desteği ve İlçe Tarım Müdürlüğü koordinesinde gerçekleştirilen bu proje ile; Çiftçilerin teknik ve uygulamalı eğitimlerle eğiterek bilinçlenme ve bol ürün alınan farklı çilek çeşitlerini deneme şansını bulacağı, üreticilerin daha az masraf ve emek harcayarak, daha çok ürün ve gelir elde edebilmeleri amaçlanmakta.
Bölgemizde pazarlama problemi olmayan ve oldukça iyi gelir getiren çileği ekonomik ürün olarak geliştirmek ve yaygınlaştırarak geçim sıkıntısı çekmekte olan çiftçilere istihdam sağlamak ve üretimi teşvik amacıyla bölge koşullarına uygun Reşadiye Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği'nin finansman desteği ile 20.000 (Yirmi bin) adet yediveren çilek çeşidi dağıtımı yapıldı.  İlçede Kuzgölcük, Güneygölcük, Darıderesi, Bostankolu, Darıdere, Taşıca Köyleri ile Hasanşeyh Beldesinde toplamda 5.000 m2'lik çilek bahçeleri tesis edildi.
Öte yandan yine “Tarım Tokat Projesi” kapsamında Reşadiye Kaymakamlığı himayesinde, atıl durumda bulunan bölgelerde tarla, tarımının yapıldığı alanların en etkili bir şekilde kullanabilecek, İlçede ve bölgede bakliyat ihtiyacını önemli ölçüde karşılamak üzere İlçenin Kızılcaören, Çınarcık, Yağsıyan, Karacağaç köylerindeki önceden belirlenen çiftçilere, 1.000 kg Mercimek Tohumu dağıtımı yapıldı ve  ekilebilir atıl durumdaki toplam 100 dekar tarımsal arazi ekildi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaz Gölü ziyarete kapatıldı
Kaz Gölü ziyarete kapatıldı
“TOKAT ÇOK İYİ YERLERE GELECEK”
“TOKAT ÇOK İYİ YERLERE GELECEK”