Rüzgar hamsiyi kaçırdı Balıkçının umudu kar

Rüzgar hamsiyi kaçırdı Balıkçının umudu kar

Ülke genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava tezgahtaki balık fiyatlarına vurdu. Kulağına kar suyu kaçmayan hamsinin kilosu 15 lirayı buldu. Mezgit ise 30 liradan alıcı bekliyor. Meteoroloji ise dün beklenen ‘Kar geliyor’ uyarısı yaptı. Balıkçının umudu kar gelirse fiyat düşecek

28 Kasım 2019 - 10:29

Karadeniz ve Marmara Denizi'nde su sıcaklığının yeterince düşmemesi nedeniyle balıkçılar avlanmakta zorlanıyor. Bu yıl hamsi ve mezgit başta olmak üzere çok sayıda balık çeşidi hem geç hem de az çıkıyor. Tokat Eski Meydan çarşısının 20 yıllık esnaflarından balıkçı Hacı Gül, mevsim normalleri üzerinde seyreden havanın hem balık bolluğunu hem de fiyatını olumsuz etkilediğini söylüyor.

Kasım ayı sonuna gelinmesine rağmen deniz suyunun tam soğumaması özellikle hamsiyi etkiledi. Kulağına kar suyu kaçmayan hamsinin lezzeti de fiyatı da uçtu. Balık sezonunun 3 ay önce başladığını hatırlatan Balıkçı Hacı Gül, “Havaların sıcak gitmesi yüzünden balık nadir bulunuyor, bu da fiyatların yüksel olmasına neden oluyor. Mesela bugün hava rüzgarlı balık 25 liraya satılacak. Ama hava karlı ve soğuk olursa balık geliyor ve balık fiyatları düşüyor. Esinti olunca balık olmuyor, olmayınca balık da olmuyor fiyatlar düşüyor. Balıkçılık zaten 6 ay, 3 ay önünden 3 ay sonundan. Şuanda 3 ay geçti, 3 ay kaldı. Artık bu süre zarfında ne olur bilemiyoruz ama inşallah iyi olur. Fiyatlar geçen yıla oranla aşağı yukarı aynı. Ama şuan balık kıtlığı var, hamside problem var. Hava sıcak olunca balık başka yerlere gidiyor" diye konuştu.

BALIK FİYATLARINDA SON DURUM       

Balık fiyatlarından memnun kalmayan sadece balıkçı esnafı değil, vatandaş da alışverişini ya yarım kilo ya da tane işi yapıyor. Kar suyu hem balıkçının hem vatandaşın umudu oldu. Balık fiyatlarında güncel durum ise şu: Hamsi 15 TL, istavrit 15 TL, Yetiştirme Çipura 40 TL, Doğal Çipura 70 TL, Doğal Somon 70 TL, Sazan 15 TL, Alabalık 25 TL, Yayın Balığı 25 TL, Kefaller 15-20 TL, Mezgit 15-30 TL.

Meteoroloji 11. Bölge Müdürlüğünden dün yapılan açıklamada Doğu Karadeniz Bölgesinin tamamının dün itibariyle karla karışık yağmurlu havanın etkisine girdiği, Doğu Anadolu bölgesinde de karla karışık yağmurun etkisine gireceği bildirildi. Yapılan kar uyarısı, balıkçıların umudu oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HUBYAR TEKKESİ TARTIŞMASINA VALİDEN SON NOKTA
HUBYAR TEKKESİ TARTIŞMASINA VALİDEN SON NOKTA