google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Sağlık Bakanı Şehit aileleri ve gazilerle buluştu

Sağlık Bakanı Şehit aileleri ve gazilerle buluştu

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Tokat ziyaretinde Şehit aileleri, Gazi ve Gazi Aileleri onuruna verilen yemeğe katıldı. Burada ailelerle buluşan Bakan Koca’ya İl Protokolü de eşlik etti.

18 Mart 2019 - 23:23 - Güncelleme: 18 Mart 2019 - 23:27

18 Mart Çanakkale Zaferinin 104. Yıl dönümü nedeniyle Tokat’ta yapılan anma ve kutlama programlarına Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca da katıldı. Bakan Koca,  Şehit aileleri, Gazi ve Gazi Aileleri onuruna verilen yemeğe katılarak ailelerle buluştu.

 

BALCI: 3 ORDUMUZ VAR; TSK, EĞİTİM, SAĞLIK

Açılış konuşmasını yapan Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı şunları söyledi:  “Bugün malumunuz Çanakkale Deniz Zaferinin 104. Yıl dönümü. Sayın Sağlık Bakanımız sağolsun dedi ki Tokat’taki şehit ailelerimiz ve gazilerimizle birlikte olacağım dedi ve Tokat’a geldi. Bu onurlu günde bizimle beraber. Yeni Zelanda’da yaşanan saldırıda 50 Müslüman kardeşimiz şehit oldu. 50 aralı var. Hunharca, barbarca yapılan terör saldırısını kınıyorum. O kardeşlerimizin acısını yüreğimizde taşıyor hepsine Allah’tan rahmet diliyoruz. Yaralılara da Allah’tan acil şifalar diliyoruz. 3 tane de Türk vatandaşımız var. Onlara da acil şifalar diliyoruz. Yine iki gün önce Kuzey Irak’ta bölücü terör örgütüyle yapılan mücadelede 2 yiğidimiz şehit oldu, 8’e yakın yaralımız var. Hepimizin milletçe başı sağolsun. Yaralı askerlerimize şifalar diliyorum.  Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. Yıl dönümünün haklı gururunu, onurunu milletçe yaşıyoruz. İdrak ediyoruz. Türk Milleti olarak bu onur, bu gurur bize yeter. Ayrıca 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü. Bu vesileyle bütün şehitlerimizi, ecdadımızı rahmetle ve şükranla anıyorum. Çanakkale ne demek; Umudun adıdır. Herşeyin bittiği, yok olduğu, tarihin derinliklerine gömülüyoruz dediğimiz bir anda emperyalizme karşı Türk Milletinin doğulusuyla, batılısıyla, kuzeylisiyle, güneylisiyle, köylüsüyle kentlisiyle, kadınıyla erkeğiyle bir araya geldiğini tüm dünyaya göstermiştir. İkincisi birlik ve beraberlik olduğu sürece Türk Milletinin neleri başaracağının adıdır. Türk Milleti ne zaman ki bir araya gelmiş büyük zaferler kazanmıştır. Demek ki biz bir ve beraber olduğumuz sürece üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir problem yoktur.  Üçüncüsü; Çanakkale fedakarlığın adı. Bütün yoksulluğa ve imkansızlıklara rağmen Türk Milletinin katlandığı fedakarlık demektir. Dördüncüsü; Bugün içerisinde huzur ve refah içerisinde yaşadığımız 2023-2053 -2071 hedeflerine doğru giderken kurulan Cumhuriyetimizin adı. Sağlık göstergelerine bakıyoruz Cumhuriyet kurulduğunda bine yakın doktorumuz 344’e yakın ebemiz, 200-300 civarında hemşiremiz vardı. Toplasan 5 bin kişilik bir ordu bile değil. Şimdi 3 tane ordumuz var; 1-Türk Silahlı Kuvvetleri, 2- Eğitim Ordusu, 3- Sağlık ordusu. Yaklaşık 1 milyon 18 sağlık ordumuz var. Bu şunu gösteriyor. Demek ki biz buraya Türk Milletinin emeği ve alın teri ile geldik. Tarımda, sanayide, ekonomide her alanda güçlü adımlarla ilerliyoruz. İlerlemeye de devam edeceğiz. Ama bir ve beraber olacağız."

 

KAHRAMAN ASKERLERİMİZ DÜNYA TARİHİNİ DEĞİŞTİRDİ

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Tokatlı şehit aileleri ve gazilerimiz ile bir araya geldiği yemekte bir konuşma yaptı. Sağlık Bakanı Dr. Koca, konuşmasında şu sözlere yer verdi:   “Bugün 18 Mart.  Tarihe altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 104. yıldönümünde milletimizin bu onurlu gününü kutluyorum. Bu zafer, yedi düveli püskürtüp, “Çanakkale’yi geçilmez” yapan kahraman askerimizin sadece Türk tarihini değil, dünya tarihini değiştirdiği gündür.  Çanakkale, bu millete zafer sevinci yaşattığı kadar, binlerce evladını şehit vermenin hüznünü de yaşatmıştır. Bu aziz vatanın toprakları şehitlerimizin kanlarıyla sulanmaya devam etmektedir. Bu yüzden Meclisimiz 18 Mart’ı Şehitler Günü olarak ilan etmiştir.  Şehitler Günü, kutsal değerlerimiz uğruna canlarını feda ederek şehitlik makamına ulaşan yüce insanları bir kez daha hatırladığımız, minnettarlığımızı, şükran duygularımızı sunduğumuz kutlu bir gündür. Kahraman şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi şükran ve rahmetle anıyorum. Milletimiz, mukaddes vatanımızın ve mukaddes değerlerimizin korunması için canlarını veren şehitlerini ve gazilerini hiçbir zaman unutmayacaktır. Onların bıraktıkları mirasa, vatanımıza ve bayrağımıza onurla sahip çıkacaktır.  Bu özel günde, özel bir ilimiz olan Tokat’ta, çok özel insanlarla birlikteyiz. Tokat, Anadolu’nun birçok kenti gibi, evlatlarını dönmemek üzere cepheye uğurlamanın hatıralarıyla dolu. Hemen her şehrimizin, vatanı ve mukaddesatı uğruna yazdığı destanları, döktüğü kanları, verdiği şehitleri vardır. Tokat, tespit edilebilen kayıtlara göre 1.200’ün üzerinde şehit kaydı olan bir ilimizdir. Tokat’ın taşlı yollarından cepheye uğurlanan gençlere yakılan türküyü bilmeyenimiz yoktur. O meşhur “Hey onbeşli onbeşli” adlı türküde sözü edilen “15’liler” 1315 (1897) doğumlu olup, 15 yaşında cepheye uğurlanan ve bir daha dönmeyenlerdir. Tokat’ın dün çocuk yaştaki evlatlarını şehadete yollayan anneleri bugün de var olmaya devam etmektedir. Aziz Şehitlerimizin hem Allah katında, hem de Yüce Milletimizin bağrındaki manevi hatırası, daima en yüksek iftiharla, minnet ve şükranla yâd edilecektir. Onları yad etmek, kuru bir hatırlama değil, onların kanını yerde koymayacak şekilde bıraktıkları emaneti korumak ve yüceltmektir.

HABER-FOTO: Mihriban KOÇAKER

2019/03/2019-03-18-23-27-28.jpg
2019/03/2019-03-18-23-27-31.jpg
2019/03/2019-03-18-23-27-34.jpg
2019/03/2019-03-18-23-27-37.jpg
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
17 YAŞINDAKİ GENÇ DAHİ PROJELERİNE DESTEK BEKLİYOR
17 YAŞINDAKİ GENÇ DAHİ PROJELERİNE DESTEK BEKLİYOR
TOKAT'IN KIRMIZI BÖLGE OLMASINDA CENAZE VE DÜĞÜNLERİN ETKİSİ BÜYÜK
TOKAT'IN KIRMIZI BÖLGE OLMASINDA CENAZE VE DÜĞÜNLERİN ETKİSİ...