>
SAĞLIK-SEN: KAZANIMLARIMIZIN ÜZERİNE YENİLERİNİ EKLEYECEĞİZ

SAĞLIK-SEN: KAZANIMLARIMIZIN ÜZERİNE YENİLERİNİ EKLEYECEĞİZ

Memur-Sen Tokat İl Temsilcisi Sağlıksen Tokat Şube Başkanı Suat Mantar, "6. Dönem Toplu Sözleşmede elde etmiş olduğumuz kazanımlarımızın üzerine yenilerini eklemek için gayret etmeye, sahanın çözüm bekleyen sorunları ile dertlenmeye, mücadele etmeye devam edeceğiz"

09 Eylül 2021 - 20:44

Memur-Sen Tokat İl Temsilcisi Sağlıksen Tokat Şube Başkanı Suat Mantar, 6. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerinin ardından açıklamada bulundu. Mantar Toplu Sözleşme Masasından yüzde yüz memnun ayrılmadıklarını ancak genel hatları ile önemli ve sahanın beklentisi olan birçok kazanıma imza atıldığını söyledi. Mantar, "6. Dönem Toplu Sözleşmede sahanın talebi doğrultusunda elde edilebilecek maksimum kazanımla sözleşme mutabakatla sonuçlanmıştır" dedi.

 

6.Dönem Toplu Sözleşme sonrasında edinilen kazanımların sahada doğru ve tam olarak algılanmadığını, aksi yönde bir algı yaratılmaya çalışıldığını öne süren Suat Mantar, "Toplu Sözleşmedeki genel taleplerin oluşturulmasında ortak hareket edilmiş, toplu sözleşme sürecinde herhangi bir itirazı olmamış, sözleşme metni mutabakatla imzalandıktan sonra sahanın verdiği tepki sonucu biz masadan kalktık diyerek sendikacılık yapılmaz. Sağlık-Sen olarak; 6. Dönem Toplu Sözleşmede elde etmiş olduğumuz kazanımlarımızın üzerine yenilerini eklemek için gayret etmeye, sahanın çözüm bekleyen sorunları ile dertlenmeye, mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu süreçte göstermiş oldukları katkı ve gayret için tüm teşkilatımıza teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

 

SAĞLIK-SEN'İN KAZANIMLARI

“Sağlık-Sen’in kazanımları” başlığıyla Suat Mantar şu bilgileri paylaştı:

** Yüz binlerce sağlık çalışanının sabit ek ödemeleri yüzde 20 arttırıldı.

** Asli görevlerinin yanında ambulans şoförlüğü de yapan Acil Tıp Teknisyeni ve Teknikerleri ile Toplum Sağlığı Teknisyenlerinin, performans puanları yüzde 50 artırıldı.

** Dini bayramlarda verilen artırımlı nöbet ücreti uygulamasının milli bayramlarda da verilmesi sağlandı. Milli ve dini bayramlarda nöbet tutan her sağlık çalışanı, bundan böyle yüzde 25 artırımlı nöbet ücreti alacak.

** Acil servise hizmet veren röntgen ve laboratuvar birimlerinde çalışanların nöbet ücretleri yüzde 50 artırıldı.

** Entegre sağlık hizmeti sunulan merkezlerde tutulan nöbetlerin ücretleri yüzde 50 artırılarak, acil servis nöbetleriyle eş değer hale getirildi.

** Çevre sağlığı ve tütün denetimi yapan binlerce sağlık çalışanının performans puanı yüzde 40 oranında artırıldı.

** Binlerce uzman hemşire ve ebenin, özel hizmet tazminatı ilaveleri yüzde 40 oranında artırıldı.

** Yaklaşık 400 bin sağlık çalışanının kadro unvan katsayısı ilavesi yüzde 100 oranında artırıldı.

 

** Entegre hastanelerde görevlendirilen diş hekimlerinin ek ödemesi, yüksek olan kurumun ek ödemesi üzerinden ödenmesi sağlandı.

 

** Yatılı sosyal hizmet kuruluşlarında görev yapanlara ödenen sosyal hizmet tazminatı yüzde 100 oranında artırıldı. Ayrıca bu tazminatın kapsama alanına, kadın konuk evi, ŞÖNİM ve şiddetle mücadele irtibat noktalarında görev yapan sosyal hizmet çalışanları da dahil edildi.

 

** “Yardımcı sağlık hizmetleri sınıfı” tanımındaki “yardımcı” ibaresinin kaldırılmasına karar verildi.

 

** Resmi ve dini bayramlardaki idari izinli günlerde görevli sağlık çalışanları nöbet ücreti alacak.

 

** Hekim dışı sözleşmeli yöneticiler, sabit ek ödeme hakkından yararlanacak.

 

** Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda görev yapan yüksek lisans ve doktora sahibi öğretmenlerin ek ders ücretleri artırıldı. Buna göre yüksek lisans sahibi öğretmenler yüzde 7, doktora sahibi öğretmenler ise yüzde 20 artırımlı ek ders ücreti alacak.

 

** On binlerce sağlık çalışanını yakından ilgilendiren görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının, bu sözleşme döneminde tekrar yapılması için çalışma başlatılacak.

 

** Doğum yapan 112 çalışanlarının 2 yıl süren nöbet yasağının, süt izni bitiminden itibaren isteğe bağlı olarak kaldırılması sağlandı.

 

** Sağlık çalışanları milli ve tabiat parklarından ücretsiz yararlanacak.

 

** 2020 yılında sona eren sözleşmeli aile hekimi uzmanlık eğitimiyle ilgili düzenlemenin devam etmesi sağlandı.

 

** Toplu sözleşme ikramiyesi 134,84 TL iken toplu sözleşmeyle 400 TL’ye yükseltildi. İki yılın sonunda 489 TL olacak. Sendikamıza üye olan bütün sağlık çalışanlarına 3 ayda bir 400 TL toplu sözleşme ikramiyesi ödenecektir. Üyelerimizin ödediği aylık aidat maaşın binde 5’i kadar olup, sendika üyelerimizin ödediği aidat aylık ortalama 25 TL civarındadır. Üyelerimizin ödediği aidata herhangi bir ekleme falan olması mümkün değildir. Dolayısıyla sendikamıza üye olan arkadaşlar 3 ayda bir 400 TL alacak olup, sendikamıza ödeyecekleri aylık aidat 25-30 TL civarında olacaktır.

 

*Sözleşmeliler konusunda 2022 yılında bir çalışma yapılması için uzlaşmaya varıldı. Sözleşmeli çalışanların kadroya geçişleriyle ilgili süreç 2022 yılında tamamlanacaktır. Konu ile ilgili toplu sözleşme maddesinde de açıkça sözleşmelilerle ilgili düzenlemenin 2022 yılı içerisinde tamamlanacağı belirtilmiştir.

** 3600 ek göstergenin çerçevesi 2022 yılında yapılacak çalışmayla belirlenecek. Sağlık çalışanlarına verilecek olan 3600 ek gösterge ile ilgili çalışma 2022 yılı içerinde tamamlanacaktır.

** Sözleşmeli personel de sürekli görev yolluğu hakkından faydalanacak.

** Engelli çocuğu olan kamu görevlilerine çocuk yardımı; 0-6 yaş grubundaki çocukları için 188,78 TL (500 gösterge rakamının 2 katı), 6 yaş üstü çocukları için 94,39 TL (250 gösterge rakamının 2 katı) olarak ödenecek.

** Eşi çalışmayan kamu görevlilerine ödenen aile yardımını 429,11 TL’ye çıkarıldı.

** Geçici personel (4/C) iken sözleşmeli statüye (4/B) geçen personele 179,34 TL ilave artış yapıldı.

** Şef kadrolarında bulunan personele 179,34 TL ilave zam yapılacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Patlayan lastik kaza yaptırdı: 4 yaralı
Patlayan lastik kaza yaptırdı: 4 yaralı
TOKAT’TA PROJELERİ HIZLANDIRACAĞIZ
TOKAT’TA PROJELERİ HIZLANDIRACAĞIZ