’Şampiyon’ Müdür Tokat’ı unutmadı

'Şampiyon' Müdür Tokat'ı unutmadı

Tokat’taki başarılı çalışmaları sonrası İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğüne atanan Tokat Eski Mem Levent Yazıcı Hürriyet Yazarı Nuran Çakmakçı’ya verdiği röportajla gündem oldu. Müdür Yazıcı, kendisini şampiyonluğa taşıyan Tokat’ta uyguladığı projeleri İstanbul’da da hayata geçireceklerini anlattı

31 Ağustos 2018 - 23:48 - Güncelleme: 02 Eylül 2018 - 21:22

Tokat’taki başarılı çalışmaları sonrası İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğüne atanan Tokat Eski Mem Levent Yazıcı Hürriyet Yazarı Nuran Çakmakçı’ya özel bir röportaj verdi. Yazıcı, röportajında Tokat’tan övgü ile bahsetti. Görevine başlar başlamaz çalışma performansıyla göz dolduran İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent  Yazıcı, Ulusal medyanın da dikkatinden kaçmadı. İşte Yazıcı’nın Hürriyet’te yer alan o özel röportajı;

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yeni atanan Levent Yazıcı’yı göreve başladığının ertesi günü ziyaret ettim. 27 Ağustos’ta atanan ve hemen göreve başlayan Yazıcı, öğleden sonra makam koltuğuna oturur oturmaz 200’e yakın kişiyle görüştü. Gece yarısına kadar projelerini ve eylem planlarını çalışma arkadaşlarına ileten Yazıcı’nın en büyük hedefi, Tokat’ta görev yaptığında kendisini şampiyonluğa taşıyan ‘okuma-yazma öğrenemeyen’ çocuklara destek vermek. 

Rehberlik sistemini okullarda yaygınlaştırmayı ve sportif etkinlikleri arttırmayı hedefleyen Yazıcı’nın İstanbul’da ilk verdiği röportajda kentle ilgili projeleri ve velilere yönelik önerileri şöyle:

 

YOL HARİTAMIZ HAZIR
Göreve başladığım gün gece yarısına kadar İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ndeki tüm birim müdürü ve yöneticisi yaklaşık 200 kişiyle görüştüm. Stratejik eylem planı hazırladık. Her hafta düzenli toplantılar yapacağız. Programı her cuma gözden geçireceğiz. Her ay düzenli olarak bütün okullarımızdaki yöneticilerimizle e-Konferans ile birlikte olacağız. Her okula ulaşmaya çalışacağım. Çünkü birlikte başarmak zorundayız. 

İlimizin en önemli sorunu eğitim arsası. Yıllara dayanan köklü bir sorun bu. Öğrencilere yürüme mesafesinde okullar sunma noktasında bir engel. Bu yapılaşma sorununu çözersek büyük bir engeli aşmış oluruz. Eğitimde kapasite ve erişimi de bu problem doğrudan ilgilendiriyor. TOKAT'TA OKUMA-YAZMA PROJEM ÖDÜL ALDI 

Ara sınıflarda okuma-yazma güçlüğü çeken çocuklarımız var, hatta lisede olanlar bile bulunuyor. Bu çocuklar için daha önce görevli olduğum Tokat’ta çok önemli çalışmalar yapmış, ödül de kazanmıştım. 1.750 çocuğu bu şekilde kazandık. Okul terklerinin başında bu tür problemler yatıyor. Çocuk travma, öğrenme güçlüğü ya da başka nedenlerle okuma-yazma öğrenemezse ve okulda okurken eğer bu travmayı atlatamazsa ya okulu terk ediyor, ya da hayatta çok önemli sorunlarla karşılaşıyor. Sınıfa girildiğinde o çocuklarımız gözlerini kaçırıyor ya da arkadaşları tarafından dışlanabiliyor. Bu çocuklarımızı erken yaşta yakalayıp okuma-yazma öğretmeliyiz. Her öğrencinin okuma-yazma hızı ve kapasitesi neredeyse parmak izi kadar farklı. Türkçe ve sınıf öğretmenlerimizle işbirliği yaparak bu çocuklara okuma-yazma öğretmeliyiz. 


CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİNİN TEMELİ OKUL BAHÇELERİ
Yıllar önce okuduğum bir makalede kadın-erkek eşitsizliğinin temelinde okul bahçelerinin yattığını, erkek çocukların bahçedeki geniş alanda futbol oynarken, kızların geri kalan daha küçük alanlarda el çırpma gibi oyunlar oynamasına imkân vererek eşitsizliğin temelinin atıldığı anlatılıyordu. Bu yüzden her öğrenciye birlikte aynı sporu yapabilme, fiziksel etkinlik içinde olabilme olanağı sağlanmalı. Takım sporları olmasa bile mutlaka bir spora yönlendirilmeli. Tokat’ta birçok okula masa tenisi koyduk. 20 metrelik küçük alanlarda bile bireysel spor altyapısı oluşturmaya çalıştık. Okul bahçesine çizimlerle geleneksel çocuk oyunlarımızı oynama imkânı sağladık. Yeni nesil okulların alt giriş katlarının tavan yüksekliğini beş metreye çıkartıp zemin düzenlemesiyle spor salonu olarak kullandık.

 

REHBERLİK ETKİN OLACAK
Rehberliği çok önemsiyorum. Okuldaki her sorunun çözümünde rehberlik etkili. Her sınıf, şube öğretmeni aslında bir rehber öğretmendir. Okul Rehberlik Yürütme Komisyonu da önemli. Rehberlik servisi bulunmasa bile bu komisyon işlevsel olursa sorunların çözümü için de yararlı oluyor. Öğrencilerin istenmeyen davranışlarının önlenmesinde, teknolojiden daha birçok bağımlılığa kadar çok fazla konuda bu birim etkindir.

Kaynak: Hürriyet

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İktidarın İş Bankası hamlesine CHP'li Durmaz'dan yanıt
İktidarın İş Bankası hamlesine CHP'li Durmaz'dan yanıt
İYİ PARTİ İLÇE BAŞKANINI SEÇTİ
İYİ PARTİ İLÇE BAŞKANINI SEÇTİ