google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
SANAYİ PROJESİNE AYRILAN BÜTÇE; 425 MİLYON TL

SANAYİ PROJESİNE AYRILAN BÜTÇE; 425 MİLYON TL

Tokat Yeşil Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi için ortaya konan birliktelik beraberinde başarı da getirdi. 11 ille birlikte yola çıkan Tokat, diğer tüm illerin önünde olarak 2021 Yılı Yatırım Programında bütçeden 425 milyon TL pay aldı.

19 Ocak 2021 - 14:55

2021 Yılı Yatırım Programının Kabulü ve Uygulanmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazetenin 15.01.2021 tarihli 31365 Mükerrer sayısında yayımlandı. 2021 Yılı Yatırım Programında merkezi yönetim bütçesi kapsamındaki kuruluşlar, KİT, özelleştirme kapsamındaki kuruluşlar, döner sermayeli kuruluşlar ve sosyal güvenlik kuruluşlarının projeleri yer aldı. Mahalli idarelerin ise yalnızca dış kredi ile finanse edilen projelerine programda yer verildi. 2021 Yılı Yatırım Programı hazırlıklarında 11. Kalkınma Planında yer alan temel politikalar, 2021-2023 dönemi Orta Vadeli Program ve Mali Planda yer alan politika ve öncelikler ile bütçe büyüklüklerinin dikkate alındığı görüldü. Yatırım Programı hazırlıklarında 11. Kalkınma Planı öncelikli sektörlerine yönelik kamu yatırımları öne çıktı.

Yatırım Programına Tokat’tan alınan en büyük ölçekli yatırım ise Tokat Yeşil Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi oldu. 425 milyon lira bütçe ayrılan proje ile ilgili olarak Gazetemiz Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Dursun Ekrem Er Kooperatif Başkanı Altan Çelik ile bir araya geldi. Başkan Çelik gazetemize verdiği özel demeçte, başarının altında yatan en büyük sebebin Tokat’taki birliktelik anlayışı ve bürokratik açıdan sahip olunan güç olduğunu söyledi.

 

11 İL İÇERİSİNDE İNŞAAT İÇİN BÜTÇE AYRILAN TEK İL TOKAT

Tokat Yeşil Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Altan Çelik’in yaptığı açıklama şöyle oldu: “15 Ocak 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak Cumhurbaşkanımızın imzası ile yürürlüğe giren yatırım programıyla alakalı olarak Tokat Yeşil Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperastifi adına 425 milyon TL bütçeden pay ayrıldı. Burada dikkat edecek olursak yatırım programında bizimle birlikte yer alan diğer 3 ille alakalı etüt proje yazarken bizimkinde inşaat yazması. Yani bizim projemiz şuanda inşaat yapım aşamasına geldi. Çok şükür Türkiye genelinde 11 tane ilde başlayan bir süreçti. Bu 11 il içerisinde projesini en erken teslim eden ve inşaat yapım aşamasına gelen tek il ise Tokat’tır.”

 

KONTROLLERDEN HEMEN SONRA İHALE SÜRECİ BAŞLIYOR

“Ocak ayının 11’inde bakanlıkta bir toplantıya katıldık. Bu toplantının konusu ise bizim etüt projemizin süreci ve işleyişi ile alakalıydı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Daire Başkanı Caner Koçoğlu başkanlığında toplandık ve bu toplantı yaklaşık olarak 2 saat 45 dakika sürdü. Görüşmede bakanlığın 2021 yılı içerisinde temel atma işlerini hızlandırılmasıyla alakalı konular gündeme geldi. Dolayısıyla da bizim şuan yapacağımız işi karara bağladık. Etüt proje çalışmaları ile alakalı bu ay sonu itibariyle bazı çalışmalar bakanlığa sunulacak ve daha sonra bakanlık bu etüt projeyi mimari, statik, elektrik, mekanik, makine açısından incelemeleri ve kontrolleri yapacak. Bu incelemeler bitip kontrollerden tamamlandıktan sonra da ihaleye çıkılacak. Bakanlıkta pandemiden dolayı personel haftada bir gün çalışıyor. Bu da bizim 2020 yılında da sürecimizi biraz olumsuz yönde etkilemişti. Çünkü haftada bir gün çalışıp da böylesine büyük bir projenin yapım işi de biraz uzun yol alıyordu. İnşallah bu pandeminin bitmesiyle birlikte de personelin tam zamanlı çalışmaya başlaması bizim projemizin de kontrollerinin daha erken bir şekilde yapılmasını ve ihale aşamasına gelmesini sağlayacaktır diye düşünüyoruz.”

 

425 MİLYON TL HAKEDİŞLERLE BİRLİKTE KULLANILMAYA BAŞLANACAK

“Bu bize ayrılan 425 milyon Türk Lirasını hakkedişlerle birlikte kullanmaya başlayabiliyoruz. Ne kadarlık bir iş yaptırdıysak o kadarlık bir hakkediş kullanabiliyoruz ve limitimiz şuan 425 milyon Türk Lirası. Bizim önce altyapı ihalemiz sonuçlanacak ve çalışmalar başlayacak. Sonra da üst yapı ihalesi yapılacak ve çalışmalar devam edecek.”

 

BU BAŞARI BİRLİKTELİĞİN BAŞARISI

“Gelinen son süreçle alakalı biz geçtiğimiz günlerde Valimiz Belediye Başkanımız ve Milletvekillerimize bilgilendirmelerimizi yaptık. Hepsine ayrı ayrı da teşekkür etmek istiyorum. Çünkü bu işin bu aşamaya gelmesinin altındaki insanlar bu insanlardır. Her ne kadar biz de gayret göstermiş olsak da, Sayın Valimiz Dr Ozan Balcı, Tokat Belediye Başkanımız Eyüp Eroğlu, Milletvekillerimiz; Özlem Zengin, Yusuf Beyazıt ve Mustafa Arslan taşın altına bedenlerini koydular. Yani valisiyle, belediye başkanıyla, milletvekilleriyle bu işi sırtladılar gittiler.”

 

BÜROKRATİK AÇIDAN TOKAT ÇOK GÜÇLÜ

“Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Stratejik Bütçe Dairesi Başkanı olan hemşerimiz İbrahim Şenel Bey’in bakanlıktaki yetkililere talimatını vermesiyle birlikte bizim işimiz ayrıca bir hızlandı. Aksayan işleri İbrahim Şenel’in attığı adımlarla daha da hızlandı, daha iyi bir yol kat ettik. Yani açıkça konuşmak gerekirse bürokrasi ayağında çok güçlüyüz. Valimiz, Belediye Başkanımız ve Milletvekillerimiz önümüzdeki günlerde bakan beyi ziyaret edecek. Hem  projenin finansal açıdan ele alınmasına bir teşekkür mahiyetinde hem de 1-2 konuda bakan bey ile bir görüşme sağlanacak. Bir an önce ihaleye çıkılmasıyla alakalı bir görüşme sağlanacak.”

 

2021’DE TEMEL ATILMASI PLANLANIYOR

“Ülke genelinde 11 ilde toplamda 12 proje var ve biz Tokat olarak bu illerin hepsinin önünde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yani bu projeler arasında inşaat aşamasına gelen ve resmi gazetede ilanı bu mahiyette yapılan tek il Tokat. Diğer iller daha proje aşamasında ve birçok ilde de çalışmaların biraz daha zaman alacağını düşünüyorum. Biz inşallah diğer illerden daha önde oluşumuzun da verdiği avantajla bu sene temel atmayı da planlıyoruz inşallah.”

Haber: Dursun Ekrem Er

2021/01/2021-01-19-15-00-54.jpg
2021/01/2021-01-19-15-01-02.jpg
2021/01/2021-01-19-15-01-05.jpg
2021/01/2021-01-19-15-01-09.jpg
2021/01/2021-01-19-15-01-15.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x