SANAYİ SİTESİ İHALESİ BU YIL

SANAYİ SİTESİ İHALESİ BU YIL

Otomotiv, marangoz, metal ve diğer, hurdacılar gibi sektör gruplarının yer alacağı ve bir idari bina bulunacak olan Tokat-Turhal Karayolu üzerindeki 540 dönümlük arazide yapılacak Tokat Küçük Sanayi Sitesi 2020 yatırım programına alınmasıyla ihale sürecine girmiş oldu

17 Şubat 2020 - 09:16 - Güncelleme: 17 Şubat 2020 - 09:38


Tokat Yeşil Küçük Sanayi Sitesinin 2020 yılı yatırım programına alınması dolayısıyla basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Vali Dr. Ozan Balcı'nın yanı sıra Tokat Milletvekilleri Mustafa Arslan, Yusuf Beyazıt, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat Yeşil Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Altan Çelik, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Halil İbrahim Yüksel, Tokat Yeşil Sanayi Sitesi Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyeleri ile basın mensupları katıldı.
Gerçekleştirilen basın toplantısında "Sanayide Milli Atılım" sloganıyla şehirlerdeki sanayi sitelerinin dönüştürülmesine yönelik 11 ilde sanayi sitelerini şehir dışına taşıyarak modern altyapıya kavuşturulması, yerli, yenilikçi ve yeşil üretime geçilmesi amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında Tokat-Turhal Karayolu üzerindeki 540 dönümlük arazide yapılacak olan yeni nesil sanayi sitesinin tanıtımını Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu yaptı.

EROĞLU: ARAZİ TARIMA ELVERİŞLİ DEĞİL
Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu; “Şehrimizin kalbi olan noktalar vardır. Sanayi sitemiz de bu noktalardan bir tanesi. Sanayi sitemizin esnafı da şehrimizin kalbidir. Eğer ki bizim amacımız şehri büyütmekse, şehrin ekonomisine değer katmaksa, şehrimizin insanına katkı sağlamaksa bunu sadece lafla yapamayız. Böyle yapmamak gerekiyor. Bunu icraatlarla ve ortaya koyduğumuz eserlerle yapabiliriz. Sanayi esnafımıza baktığımızda şehrin içinde sıkışmış, alt ve üst yapısı yetersiz, işini büyütmeye çalışsa büyütemeyecek bir vaziyette olduklarını görüyoruz. Geldiğimiz bu günde bizim de esnafımızın işini büyütecek şekilde ihtiyaçlarına cevap vermemiz gerekiyordu. Bu anlamda sağ olsunlar değerli vekillerimiz, valimiz ve emeği geçen herkesle bu işin çok önemli olduğuna inanarak çok samimi adımlar attık ve karşımıza çıkan tüm sorunları tek tek çözdük. Örnek vermek gerekirse sanayi sitesinin yapılacağı alanın tarım alanı olduğunu ilişkin söylemler çıktı. AK Parti tarıma önem veren bir partidir. Tarımın zarar göreceği yerde biz geri atmasını biliriz. Bu nedenle bu söylemden yola çıkarak alana gerekli testleri yaptırdık. Uzman ziraat mühendisleri, Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri toprağı analiz ettiler. Nihayetinde bu alanda tarıma elverişsizdir raporunu hazırladılar. Yani bu olay sadece Tokat'ta sanayi yapıldı bitti ile kalmadı. Bu işte herkesin emeği, alın teri, gayreti var. Başta Cumhurbaşkanımızdan başlamak üzere bakanlarımızın, milletvekillerimizin yoğun gayretleriyle burası ete kemiğe büründü. Ardından esnafı ve kooperatifi ile hep birlikte bir başarının sonucu alındı. Bizim derdimiz şehrin pastası büyüsün, şehre giren para çoğalsın. Ben bu anlamda çok heyecanlı bir ekip görüyorum. Her şeyin başı uyumdur. Biz bunu da başardık. Ben bu anlamda sayın valimize çok teşekkür ediyorum Allah razı olsun diyorum. Kendisi çalışmalara her zaman yön ve destek verdi, emeklerini hiç esirgemedi kendisine ne kadar teşekkür etsek az. Değerli vekillerimizin sanayinin yatırım programına alınmasında çok büyük çabaları oldu. Allah'a şükür yeni sanayi sitemiz yatırım programına alındı. Bu güzel projenin şehrimize, insanımıza ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum. Hayırlı uğurlu olsun”

BALCI; SANAT SANAYİNİN ARKA BAHÇESİDİR

Vali Dr. Ozan Balcı ise “Dünyada bir değişim yaşanıyor, Yeni Sanayi Sitemizin de bu değişime ayak uydurması lazım. Aslında bu Türkiye'deki değişimin sonucudur. Türkiye her alanda büyük adımlar atıyor. İletişimde, ulaşımda, tarımda, ormanda eğitimde ve sağlık alanında. Bu değişim ve dönüşüme sanayi sitemizin ayak uydurması lazım. Artık yeni teknolojiler ve yeni bilgiler kullanılacak. Yeni Sanayi Sitemiz çok büyük değerde üretecek. Sanayi alanında şu anda yaklaşık 5 bin kişi çalışıyor, inşallah bittiği zaman 10 bin kişi çalışacak duruma gelecek. Sadece Tokatlı insanlarımıza değil, Tüm Türkiye'ye hizmet verecek bu çok önemli bir şey. Esnaf arkadaşlarımız sanatkar aynı zaman da. Devletimizin böyle sanatkarlarımıza destek vermesi lazım. Ben her zaman da söylerim “Sanat Sanayinin Arka Bahçesidir” diye. Sanat olmadan sanayi gelişemez, inşallah daha da gelişecektir. Yeni Sanayi Sitesinin müthiş bir ekonomik hareketlilik doğuracağını da düşünüyorum. İnşallah buradaki istihdam sayısı artacaktır. Buna da yürekten inanıyorum. İnşaat esnasında Tokat'ta müthiş bir hareketlilik doğuracaktır aynı zamanda. Dolayısıyla çok heyecan verici ve çok önemli bir proje” diye konuştu. 

MAĞDUR YAZMACI ESNAFINA KOSGEB DESTEĞİ
Milletvekili Mustafa Arslan; “Bu hafta resmi gazetede yayınlanan haberle hepimiz çok mutlu olduk. İnşallah sanayimizin temellerini bu sene atacağız ve en kısa zamanda bitireceğiz. Yeni sanayi sitemizi Tokat'a kazandırmış olacağız. Çevre ve Şehircilik Bakanımızı Tokat'a davet ettiğimizde sanayi ile ilgili problemlerimizi kendisine arz etmiştik. Hatta orada kendisiyle arsayla ile ilgili de bir pazarlık yaptık. Devam eden süreci de çok sıkı bir şekilde takip ettik. Arsamızı aldık problem çıktı, problemi düzelttik, yeniden aldık, yine bir problem çıktı derken nihayetinde arsa ile ilgili problemimizi de hallettik. Arsayı hallettikten sonra bu sefer yatırım programı ile ilgili süreç başladı. 2020 yatırım programına girmesi için bakanlarımızla defalarca, günlerce, saatlerce görüştük. Sonunda istediğimiz sonucu aldık. İnşallah bu sene ihaleyi de yapacağız. Bu proje Tokat'a büyük katma değerler sağlayacak. Yeni sanayi sitemiz uzun yıllar Tokat'a hizmet edecek şekilde planlandı. İnşallah da böyle olacak. Bunun yanında yazmacılar esnafımızın sıkıntıları ile ilgili KOSGEB Başkanı ile de görüştük. Bu görüşmemizin neticesinde depremzedelere verilen kredilerin aynısı yazmacı esnafımıza da verilecek. 3 yıl vadeli 1 yıl ödemesiz 100 bin TL tespit edilen mağdur yazmacı esnafımıza verilecek. Bu da bir nebze esnafımızın yaralarını sarmak açısından iyi bir adım diye düşünüyorum. Ben bu güzel projede emeği geçen başta sayın valimize, belediye başkanımıza, kooperatif başkanımıza ve yönetimine de teşekkür ediyorum. Şehrimize hayırlı olsun inşallah”

TOKAT'A GÜMRÜK NOKTASI ÖNERİSİ

Tokat'a yeni havaalanı açılmasının ve ticaretin arttırılmasına yönelik adımların akabinde Gümrük ihracatına yönelik şehre Gümrük kurulması noktasında bir talep olur mu? Sorusuna Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, “Bir şehrin kalkınması buralardan geçer. Bu varsa uluslar arası bütünlük kazanır. Elmaları Tokat'ta yetiştirip Amasya elması olarak satarsak, fidelerimizi Amasya'dan satın alırsak, ürünlerimizi Samsun'da pazarlamaya gayret edersek Tokat'ı bu anlamda büyütemeyiz. Havaalanımızı hızlı bir şekilde yapmak isteyişimizin altında yatan hadise de bu. Öncelikle uluslar arası statüde havaalanı gerekiyor. Konunun takibini yapalım” dedi. 

ULAŞIM AĞINDA DURUM
Çamlıbel geçidi Tünel projesiyle ilgili bir soruyu yanıtlayan Yusuf Beyazıt,  iyi bir noktaya gelindiğini ancak hızlandırılması gerektiği yönünde görüş bildirdiklerini ancak ödemeler konusunda sıkıntı olduğunu hatırlatarak “Tokat-Niksar yolu 4 ilçeyi Tokat'a bağlayan aynı zamanda Aybastı-Akkuş ve Karadeniz 'i Tokat'a bağlayan bir yol olarak görüyoruz. Bir taraftan o yolu bir taraftan diğerini ilerletmeye çalışıyoruz. Bunları bir sıra dahilinde yapacağız” dedi. 

 

 

2020/02/2020-02-17-09-36-16.jpg
2020/02/2020-02-17-09-36-21.jpg

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Nuri yazıcı
    4 ay önce
    2 çocuk babası 5aylık evin kirasını veremiyorum Allah rızası için bana yardım edebilir misiniz rahatsızlığımdan dolayı çalışamıyorum 750 TL ev sahibine kira borcunuz var veremiyorum Sayın büyüklerinden yardım bekliyorum Size yemin ederim ki çok kötü durumda birtek yardım istiyorum cep 05393521560 ziraat Bankası hesap no 4766.1900.2505.5752 tokat merkez
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x