"SEÇİM TARİHİ MANİDAR"

"SEÇİM TARİHİ MANİDAR"

TSO seçim tarihinin 7 Nisan olarak belirlenmesinin ardından basın açıklaması yapan TSO Başkan Adayı Ahmet Sami Ülkü, bu tarihin ileri bir tarihe ertelenmesi gerektiğini ve Şeker Fabrikasının seçim malzemesi haline dönüştürülmemesi gerektiğini ifade etti. Ülkü; “Bilindiği gibi 11 Nisan’da Turhal Şeker Fabrikamız ihaleye çıkacak. Biz TSO seçimlerinin bu tarihten önce yapılacak olmasını manidar bulduk. Seçimlerin 11 Nisan’dan sonraki bir tarihe ertelenmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

07 Mart 2018 - 10:41 - Güncelleme: 07 Mart 2018 - 10:48

Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Adayı ve Ülkü Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sami Ülkü, TSO seçim tarihinin belirlenmesi üzerine basın toplantısı düzenledi. Tokat OSB’de faaliyet gösteren Tekstil Fabrikasında basın mensuplarıyla bir araya gelen Ülkü, “Malumunuz seçim tarihimiz 7 Nisan olarak belirlendi. Ancak bu tarihin paylaşımında bir hassasiyetsizlik ve ciddiyetsizlik yaşandığını gördük. Biz bu bilgiyi, siz değerli basın mensuplarımızın bağlı olduğu yayın kuruluşlarından duymalıydık ya da tüm başkan adayları bir oturumda buluşmalı ve bu bilgi sizlerle paylaşılmalıydı. Ancak maalesef bu konuda bir ciddiyetsizlik yaşandı ve bizler bu bilgiyi sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarla öğrendik. Biliyorsunuz Turhal Şeker Fabrikamızın 11 Nisan’da ihalesi var. Bu ihale göz önünde bulundurularak TSO seçimlerinin 7 Nisan’da yapılacak olması bize biraz manidar geldi. Biz, seçimlerin 11 Nisan’dan sonra yapılmasını arzu ederdik. Şeker Fabrikasını seçim malzemesi yapmayalım. Bize Yüksek Seçim Kurulundan bir karar geldiği söylendi. Ancak araştırma yaptığımızda Ticaret ve Sanayi Odamızın 1 Nisan ile 30 Nisan arasında bir tarih belirleyebileceğini öğrendik. Yani seçim tarihinin belirlenmesi için Tokat TSO Yönetim Kurulundan bir fikir talep ediliyor ve TSO tarafından bu tarihe karar veriliyor. Dediğim gibi seçilen bu tarih manidardır. Dört aday bir araya gelerek bu tarihin değişmesi için imza vermesi lazım. Biz bundan yaklaşık 20 gün önce Şeker Fabrikası ile ilgili bir telkinde bulunmuştuk. Mevcut TSO yönetiminin bu işe öncülük yapması gerektiğini söylemiştik. Sağ olsunlar bizi dikkate aldılar ve bu konu ile alakalı bir takım girişimlerde bulundular. Bunun için kendilerine teşekkür ediyoruz”

 “TSO ÜYELERİ OYLARININ KIYMETİNİ ANLADI”

Gerçekleştirmiş olduğu proje ve aday tanıtım toplantısına da değinen Ülkü, toplantıya katılan 500 kişinin TSO üyesi olduğuna belirterek TSO üyelerinin oylarının kıymetini anladığını söyledi. Ülkü,  “Proje tanıtım toplantımızda TSO üyesi arkadaşlarımızı aramızda gördük. Ben bu önemli toplantıya katılan ve katılamayan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Biz, bu toplantı ile insanlara seçim süreçlerinin artık böyle yürüdüğünü göstermiş olduk. TSO seçimleri bu şekilde olur. Bildiğiniz gibi bu seçim 10’uncu ayda yapılacaktı ama ertelendi. Emin olun seçim o tarihte yapılsaydı, oldu bittiye gelecekti ve hatırı kuvvetli olan seçimi kazanacaktı, seçim defteri kapanacaktı. Kimse ne olduğunu anlamayacaktı. Şimdi bizler bu sürece seviye kazandırıyoruz. Bizler, TSO üyelerine oylarının ne kadar kıymetli olduğunu ve verecekleri oylar ile Tokat’a yön verebileceklerini anlattık. Artık herkes her şeyin farkında” şeklinde konuştu.

“OSB’DE 3. KISMI GEREKLİ GÖRMÜYORUZ”

OSB’de 3. kısmı gerekli göremediğini ifade eden Sami Ülkü, “Tokat’ta 1’inci ve 2’nci kısım olmak üzere organize sanayi bölgemizde 2 tane alanımız var. Şu anda mevcut TSO yönetimi ve Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğümüzün çalışmaları ile 3’üncü kısım organize sanayinin açılması ön görülüyor. Tekrar belirtiyorum biz buna şiddetle karşıyız. Çünkü 1. ve 2. kısmın durumu ortada. Bu iki kısmın toplam alanı 4 buçuk milyon metrekare. Şu anda mevcut kapalı alanımız yaklaşık 220 bin metrekare. 4 buçuk milyon metrekare yerin, 1 milyon metrekaresi dağlık alan olsa geriye 3 milyon metrekarelik bir sahamız kalıyor. Bunun 1 buçuk milyon metrekarelik alanı kapatılabilir ve buralarda üretim yapılabilir. Bu alanlar aktif hale getirilebilir. 1 milyon metrekare kapalı alan yapma durumumuz varken 3’üncü kısma hiç gerek yok. Biz, OSB kuracaksak, sanayimizi geliştireceksek ihtisas OSB’ler kurmalıyız. Tarım ve hayvancılık alanında, maden ve mermer alanında ihtisas OSB’ler kurmalıyız. Seçildiğimiz takdirde üzerine titizlikle düşeceğimiz konu ihtisas OSB’lerdir. Bunları kurduğumuz vakit bizim lojistik üssümüz de olur, taşımacılığımız da gelişir, demiryolumuz da olur. Ayrıca istihdamda da bir problemimiz kalmaz. İhtisas OSB projelerimizde bizim hedeflediğimiz istihdam rakamız 25-30 bin kişi arasında. Bu bağlamda, tarım ve hayvancılık ile alakalı OSB’yi Artova bölgesine kurmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Ülkü, konuşmasında ayrıca 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü de kutladı. Kadınların iş dünyasındaki önemine vurgu yapan Ülkü; “Kırmızı grup olarak TSO seçimlerinde bizim hassas bir şekilde üzerinde durduğumuz konu, kadınların iş hayatındaki yeri ve önemidir. Bu farkındalıkla yönetim kurulumuzun veya meclis üyesi adaylarımızın 3 tanesinin de kadın olduğunun altını çizmek istiyorum. Bu vesile ile 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü de kutluyorum” diye konuştu.

Ahmet Sami Ülkü, Öte yandan TSO eski Başkanlarından Orhan Sarıtaşlı’nın 3. ölüm yıl dönümü olması münasebetiyle de Sarıtaşlı ailesine tekrar başsağlığı diledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Üniversiteli öğrenciler doyasıya eğlendi
Üniversiteli öğrenciler doyasıya eğlendi
3 SEHiT
3 SEHiT