google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Şehri Engellilerimize göre dizayn edeceğiz

Şehri Engellilerimize göre dizayn edeceğiz

Seçim çalışmalarını sürdüren İYİ Parti Tokat Belediye Başkan Adayı Hüseyin Yarıcı, caddelerin, sokakların binaların engelli bireylerin rahat edebilecekleri şekilde dizayn edeceklerini söyledi. Çocukların, engellilerin ve dezavantajlı vatandaşların istek ve şikayetlerini dinleyen Hüseyin Yarıcı, insan odaklı bir belediyecilik sözü verdi.

26 Mart 2019 - 11:47


İYİ Parti Tokat Belediye Başkan Adayı Hüseyin Yarıcı, “Kanunlara konulan, mevzuat eklenen engellilere yönelik şehirlerimizin dizaynı konusunda azami hassasiyet göstermemiz gerekmektedir. Hem birey olarak, hem yönetici olarak bize düşen görev görmeyenlerin gören gözleri olmamızdır” dedi.

HALKA AÇIK TESİSLER
Engelleri aşmak için hiçbir mazeretin olmadığını, engelli insanlarımızın hayatlarını rahat bir şekilde idame ettirebilmeleri için caddelerin, sokaklar ve parkların yeniden elden geçireceklerini ifade eden Hüseyin Yarıcı, “Şehirlerimiz maalesef engellere göre yapılandırılmamaktadır. Tokat’ın bu konuda ciddi çalışmalara ihtiyacı bulunmaktadır. Engellilerin bağımsız ve insan onuruna uygun bir hayat sürebilmeleri için toplumun diğer üyeleriyle eşit şekilde fiziksel çevreye, ulaşıma, bilgi ve iletişim teknolojisi dahil bilgiye ve iletişime, halka açık diğer tesis ve hizmetlere erişimlerinin sağlanması gerekmektedir” şeklinde konuştu. Hüseyin Yarıcı açıklamasını şöyle sürdürdü:

ENGELLİLERE YÖNELİK ÇÖZÜMLER GELİŞTİRECEĞİZ
“Erişebilirlik, insan haklarının ayrımcılık kadar sorunlu, hatta ayrımcılığı da kapsayan alanlarından biri olarak son dönemlerde insan hakları beyannamelerinde ve uluslararası örgütlerin çalışmalarında haklı bir yer edinmiştir. Tüm engelli vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm üretmek ve bu vatandaşlarımızın tüm hizmetlerden eşit bir biçimde yararlanmasını sağlamak, onlara sahip çıkarak onların sorunlarına ortak olmak, hepimizin insanı ve vicdani görevidir. Yerel yöneticilere bu konuda büyük görevler düşmektedir. Engellilere yönelik olarak yapılan kanuni düzenlemeler bulunmaktadır. Bunları fiiliyata geçirme gibi bir mecburiyetimiz bulunmaktadır.”

ÇOCUK DOSTU SOKAKLAR
Ziyaretlerde çevreye yönelik projelerinden bahseden İYİ Parti Tokat Belediye Başkan Adayı Hüseyin Yarıcı, “Yayalar, engelliler ve tüm dezavantajlı toplum kesimlerine yönelik kentsel açık – kapalı mekân düzenlemeleri yapacağız. Kaldırımlar, yaya yolları, yaya bölgeleri, çocuk dostu sokaklar-açık mekanlar, engelliler, yaşlılar, hamileler, hastalar için kolaylaştırılmış açık veya kapalı yaşam alanları planlıyoruz” diyerek açıklamasını tamamladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Erbaa OSB'de 10 fabrikanın temeli atıldı
Erbaa OSB'de 10 fabrikanın temeli atıldı
Zile’de 3 köye uydu internet
Zile’de 3 köye uydu internet