Şeker’in özelleşme kararı 18 yıl önce alındı

Şeker'in özelleşme kararı 18 yıl önce alındı

AK Parti Tokat İl Başkanlığı, Şubat Ayı İl Danışma Meclisi toplantısını gerçekleştirdi. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşma yapan, AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi kararının 2018 yılında alınan bir karar olmadığını, 18 yıl önce alınmış bir karar olduğunu söyledi.

05 Mart 2018 - 10:28 - Güncelleme: 05 Mart 2018 - 10:32

AK Parti Tokat İl Başkanlığı 2018 Şubat ayı il danışma meclisi toplantısı dün Atatürk kültür sarayında gerçekleşti. Toplantıya  İl Koordinatörü Recep Yıldırım'ın yanı sıra İl Başkanı Metin Polat,Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, milletvekilleri, Zeyid Aslan, Prof. Dr. Celil Göçer, Yusuf Beyazıt, Prof Dr. Coşkun Çakır, İl Genel Meclis Başkanı Adem Dizer, Merkez İlçe başkanı Ahmet Öztürk, Kadın Kolları İl Başkanı  Havva Sabuncuoğlu,  Gençlik Kolları İl Başkanı Mesut Aktürk, AK Parti İlçe Başkanları, İlçe ve Belde Belediye Başkanları ve yüzlerce partili katıldı. Toplantının basına açık olan bölümünde konuşma yapan AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi kararının 2018 yılında alınan bir karar olmadığını, 18 yıl önce alınmış bir karar olduğunu söyledi.  Türkiye'de şeker fabrikalarının yüzde 40'ının özel sektör tarafından işletildiğini kaydeden Aslan, "Yüzde 60'ı da devlet tarafından işletiliyor. Turhal Şeker Fabrikası özelleştirme satış kararı alındı bir anda ortalık alevlendi? 2009 yılında şeker fabrikası satılmıştı, hatırlarsanız. Danıştay daha sonra bu satış kararını iptal etti bazı mevzuat eksiklikleri sebebi ile. 2011 yılında tekrar satışa çıktı, satış bitti. Blok satış, toplu satış doğru değil. Şeker fabrikalarının satışında onların çalışabilmesi ve üretime devam edebilmesi için satışın tekli satış olması daha doğru olur dedik.  Turhal, verimli bir fabrika iyi üretim yapan bir fabrika, bu fabrikayı tekli satışa çıkarılsa Tokat'ta talip olur alır işte oraya geldik. Bu bir satış değil bu bir özelleştirme. Ne hikmetse Tokat'ta, bakın 14 tane fabrika var 13 tane ilde bu süreç yürüyor Tokat'tan başka hiçbir yerde böyle bir konuşma yok. Şunu söyleyebiliriz, biz bir özelleştirme deneyimi yaşadık daha önce sigara fabrikası dolayısıyla. Tekelin özelleştirilme süreci dolayısıyla bir deneyim yaşadık, bu deneyim sonunda özelleştirmeden sonra sigara fabrikası kapandı. Bunda da aynı akıbetle karşılaşabilir diye bir endişeden yola çıkarak ama birilerinin üretmeye çalıştığı kapatma algısına biz de dâhil olup, kapanma üzerinden konuşuyoruz, satılma ve özelleştirme üzerinde konuşmuyoruz. Tekel özelleşmesi ile şeker fabrikasının özeleşmesi arasında büyük farklar var. Tekelde blok satış var, tekel komple satıldı, 7-8 tane sigara fabrikası hepsi beraber satıldı. Alıcı firma bir müddet çalıştırdıktan sonra burayı verimsiz gördü Samsun'daki fabrikaya kaydırdı. Şeker fabrikalarının satışında geçmişte yaşanan bu aksaklıkları bertaraf edilecek her türlü tedbir alındı" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • sorun
    2 hafta önce
    sayenizde Tokat dürümcü telefoncu çiğköfteci doldu başka iş kolu yok fabrikalar teeek tek kapandı kendi yağıyla kavruluyosa neden kapatırsınız anlamış değilim sizdende fazla yük değil Türkiyeye bence akparti Tokattaki misyonunu doldurdu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Üniversiteli öğrenciler doyasıya eğlendi
Üniversiteli öğrenciler doyasıya eğlendi
3 SEHiT
3 SEHiT