Sel ve dolu felaketi 5 köyü etkiledi

Sel ve dolu felaketi 5 köyü etkiledi

Tokat’ta 15.06.2019 tarihinde meydana gelen dolu ve sel afetinde Söngüt, Gülpınar, Güzeldere , Bağbaşı ve K.Bağlar köylerinin hasar gördüğü belirlendi.

20 Haziran 2019 - 10:57

Tokat’ta 15.06.2019 tarihinde meydana gelen dolu ve  sel afeti sebebiyle hasar meydana gelen Söngüt, Gülpınar, Güzeldere , Bağbaşı ve K.Bağlar köylerinde  dolu ve sel hasarı oluşmuştu. Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü  teknik ekipleri ekili ve dikili alanlarda  hasar tespit çalışmalarına başladı.  Yapılan çalışmalara İl Tarım ve Orman Müdür V. Ümit Ok, İl Müdür yardımcısı H.İbrahim Sever , şube müdürü Mehmet Demirkol’da eşlik ederek yapılan çalışmaları yakından incelediler.

      Yapılan ilk  incelemelerde Söngüt, Gülpınar, Güzeldere , Bağbaşı ve K.Bağlar köylerinde   yaklaşık olarak 500 dekarlık ekili ve dikili alanlarda hasar olduğu belirlendi. Dolu ve sel  zararının hububat, sebze, meyve bahçeleri,  bağ alanlarında olduğu,  Buğday, Domates, hıyar, mısır, fasülye, yonca, kabak, patlıcan, biber, karpuz, çilek,  elma, kiraz, şeftali, armut vb. ürünlerde % 50-90 arasında yaptığı  görüldü.  Ayrıca Söngüt köyünde sel sularının bazı ev ve bahçelerde taşkın yaparak 2 dekarlık Hıyar ve Domates ekili Serada  ve kullanılan malzemelerde ağır hasar meydana getirdiği tespit edildi. Tespit çalışmaları ekipler tarafından sürdürülüyor. 

 Tokat İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin de bir açıklama yaparak "Oluşan maddi zararlar teknik ekiplerce tesbit edilmektedir.  Sayın Valimiz ve Sayın Milletvekillerimizle temas halindeyiz ve girişimler devam etmektedir. Üreticilerimizin zararlarını telafi etmeye çalışacağız. Çiftçilerimize ve Üreticilerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Çok şükür can kaybı olmadan atlatılmıştır. Allah beterinden korusun. " dedi.

       

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x