Selçuklu mimarisi çivisiz cami

Selçuklu mimarisi çivisiz cami

Erbaa ilçesine bağlı Akça köyünde 1082 yılında çivi kullanılmadan ahşap ve kesme taştan inşa edilen Selçuklu mimarisi Silahtar Ömer Paşa Cami, mimari açıdan önemli bir eser olarak değerlendiriliyor

02 Temmuz 2019 - 12:38 - Güncelleme: 02 Temmuz 2019 - 12:41

Tokat’ın Erbaa ilçesine bağlı Akça köyünde 1082 yılında çivi kullanılmadan ahşap ve kesme taştan inşa edilen Selçuklu mimarisi Silahtar Ömer Paşa Camisini ziyaret eden Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, köy muhtarı Fatih Demirdağ’dan bilgiler aldı.

Çini ve boya süslemelerine, ahşap kemerle süslü kapıya, çıtalara, boya süslü tavanda altıgenlere ve göbekte kesişen şekillere sahip olan Silahtar Ömer Paşa Camisinde incelemelerde bulunan Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’ın tarihi ve kültürü ile kadim bir şehir olduğunu belirtti.

2007 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilerek tekrar ibadete açılan Silahtar Ömer Paşa Camisinin önemli bir eser olduğunu vurgulayan Vali Dr. Ozan Balcı, camide kullanılan tarihi mimarinin Tokat ve Erbaa için çok kıymetli olduğuna dikkat çekerek Silahtar Ömer Paşa Camisinin görülmeye değer çok kıymetli bir eser olduğunu vurguladı.

Ziyarette Vali Dr. Ozan Balcı’ya Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl eşlik etti.

2019/07/2019-07-02-12-41-22.jpg
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x