>
SENEGAL BÜYÜKELÇİSİ TOGÜ’YÜ ZİYARET ETTİ

SENEGAL BÜYÜKELÇİSİ TOGÜ’YÜ ZİYARET ETTİ

Senegal Ankara Büyükelçisi Cheikh Gueye ve öğrencilerden sorumlu diplomat İbrahima Traore Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesini ziyaret ederek Taşlıçiftlik Yerleşkemizi gezdi. Akabinde Rektör Prof. Dr. Bünyamin Şahin’i makamında ziyaret eden Büyükelçi Gueye ziyaret sonrası Rektör Prof. Dr. Bünyamin Şahin ile birlikte Uluslararası Öğrenci Kayıt Ofisinin açılışına katıldı.

21 Eylül 2021 - 19:49

Açılış programında konuşan Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Kubilay Özyer, 3 yıl önce Rektör Prof Dr Bünyamin Şahin göreve başlarken uluslararası ilişiler ile ilgili kendilerine bir vizyon çizdiğini ve bu süreçte çizilen bu vizyon doğrultusunda çalıştıklarını ifade etti. Özyer konuşmasında öğrenci kayıt ofisi olarak düzenlenen ofisin uluslararası öğrencilerin tüm işlemleri doğrultusunda hizmet vereceğini söyledi. Özyer katkılarından dolayı Rektör Şahin’e teşekkürlerini ileterek konuşmasını sonlandırdı.

 

REKTÖR ŞAHİN: “DÜNYANIN EN UZAK YERİ 20 SAAT UZAKLIKTA”

Rektör Prof. Dr. Bünyamin Şahin yapmış olduğu konuşmada, “Eski çağlarda ulaşım zordu ama bugün dünyanın en uzak yeri en fazla 20 saat uzaklıkta. Biz üniversitede göreve başladığımızda Uluslararası İlişkiler Ofisi yok denecek kadar zayıf bir çalışma içerisindeydi. Bunu bir özeleştiri olarak söylüyorum. Birçok üniversitede durum bu şekildeydi. Uluslararası öğrenci sayımız da 150 civarındaydı. Lisansüstü seviyede öğrencimiz neredeyse yoktu. Diğer üniversiteler ile yeterince anlaşmamız yoktu. Biz çağın gerekleri ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın uluslararasılaşma politikası doğrultusunda, üniversitelerin buna ayak uydurması anlamında bütün ekibimizle birlikte büyük bir seferberliğe başladık. Bugün Mevlana, Erasmus, kurumlar arası anlaşma bağlamında yüzlerce üniversite ile anlaşmamız var. Ortak projelerimiz başladı. Toplam 150 olan uluslararası öğrenci sayımız bugün 3 bin 500 rakamlarını buldu. Tokat ilk defa bu kadar miktarda Afrikalı güzel insanla karşılaştı. Hem halkımız Afrikalıları çok sevdi hem de Afrikalılar halkımızı çok sevdi. Afrikalı öğrencilerimiz ile ilgili bir tane dahi olumsuz bir olay yaşanmadı. Biz Afrikalı öğrencilerimize eğitim vermeye ve tekrar ülkelerine göndermeye devam edeceğiz. Ülkelerimiz arasında kuvvetli köprüleri onlar aracılığıyla kuracağız inşallah. Uluslararası İlişkiler Ofisi bağlamında Türkiye’de model olan bir ofisi burada hayata geçirdik. Uluslararası ilişkiler ile ilgili her türlü şey bu ofis içerisinde çözümleniyor. Bu anlamda koordinatörümüz Prof. Dr. Kubilay Özyer’e ve çalışma arkadaşlarına çok teşekkür ederim. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

 

BÜYÜKELÇİ GUEYE: “GÜZEL HATIRALAR EDİNDİM”

Senegal Ankara Büyükelçisi Cheikh Gueye yapmış olduğu konuşmada, “Tokat’a ayak bastığımızdan beri bizi çok güzel ağırlayan Sayın Rektörüme ve çalışma arkadaşlarına çok teşekkür ederim. Uluslararası İlişkiler Ofisi önünde bulunuyoruz. Sembolik bir alan ama çok büyük bir öneme sahip” dedi. Büyükelçi konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü dış ilişkiler adımları attığını ve eğitimde de bunu görebildiklerini ifade ederek “Eğitim güçlü olmazsa diğer unsurlar da ayakta kalamaz. Erasmus, Mevlana programları bu eğitimin ne denli iyi olduğunun en büyük göstergesidir” dedi. Büyükelçi Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinin temizliğinin, insanların yaklaşımının, çevrenin güzel korunmasının dikkatini çektiğini belirterek detayları rahatlıkla görebildiğini ifade etti. Büyükelçi konuşmasında ziyareti esnasında çok güzel hatıralar edindiğini ve tekrar geleceğini söyleyerek “Uluslararası öğrencileri burada kabul etmek çok güzel köprüler atmanın yeni adımlarıdır. Özellikle Afrikalı öğrenciler anlamında çok önemli. Sayın Rektörümüze ve bu ofisi hayata geçiren ekibe teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

 

Konuşmalar sonrası Senegal Ankara Büyükelçisi Cheikh Gueye ve Rektör Prof. Dr. Bünyamin Şahin tarafından Uluslararası Öğrenci Kayıt Ofisinin açılışı gerçekleştirildi. Program sonrası Büyükelçi Senegal’li öğrenciler ile bir araya geldi.

2021/09/2021-09-21-19-51-15.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TOKAT’TA PROJELERİ HIZLANDIRACAĞIZ
TOKAT’TA PROJELERİ HIZLANDIRACAĞIZ
Patlayan lastik kaza yaptırdı: 4 yaralı
Patlayan lastik kaza yaptırdı: 4 yaralı