>
SEVİMLİ DOSTLAR KİMLİKLENDİRİLİYOR

SEVİMLİ DOSTLAR KİMLİKLENDİRİLİYOR

Kedi, köpek ve gelinciklerin kayıt altına alınma işlemleri için Tokat genelinde Tüm Serbest Veteriner Hekimler yetkilendirildi. Yeni doğan ev hayvanına, doğum tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde, mikroçip takılarak pasaport düzenlenecek, ev hayvanlarına yapılan aşılar ve sahip değişikliği gibi bilgileri en geç 15 gün içinde kaydedilecek

07 Eylül 2021 - 20:24

26 Şubat 2018 Pazartesi tarihli ve 30344 sayılı resmi gazetede kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınmasına dair yönetmelik yayımlanmıştı.  Bu kapsamda Tarım ve Orman Tokat İl Müdürlüğü, Tokat Veteriner Hekimler Odası ile Protokol imzaladı. Protokolle kedi, köpek ve gelinciklerin kayıt altına alınma işlemleri için Tokat genelinde Tüm Serbest Veteriner Hekimler yetkilendirildi.

Tarım ve Orman Tokat İl Müdürü Orhan Şahin, “Küçük dostlarımızın kimliklendirilmesi,  kayıt altına alınması kanuni bir mecburiyet olmuştur. Bu sayede onların da birer canlı olduğu tescillenecek, insanların keyfi olarak terk etmeleri engellenecek, geçmişte yapılan aşı kayıtlarına ulaşılacak,  hem dostlarımızın hem de diğer insanların mağduriyet yaşamasının önüne geçilecektir” dedi. 

 

KÖPEK SAHİPLERİ İÇİN SÜRE 31 ARALIK 2021’DE DOLUYOR

Orhan Şahin, “Yönetmelik gereği, tüm köpek sahiplerinin 1/1/2021 tarihinden itibaren en geç bir yıl içinde bağlı bulundukları Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlüklerine başvurmaları ve her yaştaki köpeklerinin kimliklendirme-kayıt işlemlerini yaptırmakla yükümlüdür. Tüm kedi ve gelincik sahiplerinin 1/1/2022 tarihinden itibaren en geç bir yıl içinde  bağlı bulundukları Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlüklerine başvurmaları ve her yaştaki kedi ve gelinciklerinin kimliklendirme-kayıt işlemlerini yaptırmakla yükümlüdür. Bu bağlamda "Köpek sahiplerinin 31 Aralık 2021 tarihine kadar köpeklerini kimliklendirmesi zorunlu olup, cezai yaptırıma uğramamak için bu tarihe kadar bağlı oldukları Tarım ve Orman İl/ İlçe  müdürlükleri veya serbest veteriner hekimlere başvurmaları gerekmektedir” diye konuştu.

 

YENİ DOĞAN EV HAYVANINA 3 AY İÇİNDE MİKROÇİP TAKILACAK

Ayrıca yeni doğan ev hayvanına, doğum tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde, mikroçip takılarak ve pasaport düzenlenerek, ev hayvanlarına yapılan aşılar ve sahip değişikliği gibi bilgileri en geç 15 gün içinde kaydettirmesi gerektiği belirtildi. Hayvan barınaklarından hayvan sahiplenmek isteyenler, hayvanın sağlık karnesiyle birlikte  sahiplendirme tarihinden itibaren en geç 60 gün içinde il veya ilçe müdürlüklerimize başvurmaları gerekiyor. Sahipli hayvanın ölümü ya da kaybolması halinde en geç 60 gün içinde sahibi tarafından  durumu il veya ilçe müdürlüğüne bildirecektir. Terk edilmiş hayvanı bulan kişiler, bu hayvanları sahiplenmek isterse başvurularını il/ilçe müdürlüklerine yapabilecekler. Kimliklendirme ve sahiplendirme işlemleri sayesinde kaybolan veya terkedilen hayvanların mikroçip bilgileri ile kime ait olduğu ve geçmiş aşı kayıtlarına ulaşılacaktır.

 

İDARİ PARA CEZASI UYGULANACAK

Bu Yönetmelik kapsamında ev hayvanlarını kimliklendirmeyen ve kayıt altına aldırmayan, sahip değişikliklerini, kayıp ve ölüm halini bildirmeyen ev hayvanı sahipleri ile ev hayvanlarının kimliklendirilmesinde kullanılması gereken malzemeleri kullanmayanlara ve kayıtlarında tahrifat yapanlara 5996 sayılı Kanunun 36. ncı maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi hükmü gereğince idari ceza uygulanacak.

HABER: Mihriban KOÇAKER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x