Şiddet mağduru kadına Güven Odası

Şiddet mağduru kadına Güven Odası

Tokat Valiliği koordinesinde Tokat İl Emniyet Müdürlüğü tarafından uygulanan Huzur Güven Tokat Projesi kapsamında şiddet gören kadınlar artık Polis Merkez Amirliklerinde Güven Odası’na alınacak. Burada eğitimli personel tarafından ifadesi alınacak olan mağdur kadınların kendisini ev ortamında hissetmesi sağlanacak

14 Mayıs 2019 - 13:38

Tokat Valiliği koordinesinde Tokat İl Emniyet Müdürlüğü tarafından uygulanan Huzur Güven Tokat Projesi kapsamında Güvendesin Projesi hayata geçirildi. Türkiye’de ilk kez Tokat İl Emniyet Müdürlüğü tarafından uygulanmaya başlanan çalışmada Gaziosmanpaşa Polis Karakolunda Güven Odası oluşturuldu. Şiddet gören kadın ve varsa çocuğu karakola başvurduğunda bu Güven Odasına alınarak kendini ev ortamında huzurlu ve güvende hissetmesi sağlanacak. Proje kapsamında özel eğitim alan kadın polisler tarafından ifadesi alınacak.

6284 Sayılı Kanun kapsamında, Tokat İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görevli 40 bayan polis memuruna; "Mağdurlarla Görüşme Teknikleri, Polisin Rolü Görevi ve Sorumlulukları ile İfade Alma Teknikleri" konusunda eğitim verildi. Güven Odası projesinde, söz konusu eğitime tabi tutulan bayan polis memurları görev alacak.

UYGULAMA TÜRKİYE’DE İLK KEZ TOKAT’TA YAPILIYOR

Şiddete uğrayan kadınların tamamen kendini ev ortamında hissedeceği bir uygulamayı hayata geçirdiklerini, ayrıca çocuklar için de oyun alanı oluşturulduğunu belirten Tokat İl Milli Eğitim Müdürü Göksel Topaloğlu,  “Şiddete uğrayan kadınlar çaresizlik içerisinde korkmuş şekilde Polis Merkez Amirliklerine geliyorlar. Müracaatları esnasında çoğu zaman çocuklarını da yanlarında getiriyorlar. Polis Merkezlerine gelen alkollü, kavga yapan diğer şahıslarla birlikte aynı ortamı paylaşmak zorunda kalıyorlar. Zaten karşılaştığı şiddet yüzünden incinmiş, sarsıntıya uğramış kadınlarımızda, son çare olarak devletin kapısı olarak değerlendirdiği, bir umut sorununun çözümlenmesini istediği, derdine derman aradığı Polis Merkezlerinde bu şahıslarla aynı ortamı paylaşmak zorunda kalmaları tamamen şiddete uğramış kadınlarımızı yaralıyor, onların güvenlik algısını zayıflatıyor, yılgınlığa ve umutsuzluğa düşürüyor. Bir devletin vatandaşına vereceği en büyük hizmet güvendir. Bununla birlikte devlet kuvvetlidir. Güçsüzlerin gücüdür. Korur ve güven verir. Ona sahip çıkar. Şiddete uğramış kadın ve çocuklarımızın sığınacağı en güvenli limandır. “Güvendesin (Polis Merkez Amirliklerinde Güven Odalarının Oluşturulması) Projesi” ile şiddete uğramış kadın ve çocuklarımızın pozitif ayrımcılık uygulamaları doğrultusunda Polis Merkezine gelen diğer şahıslardan ayrı tutulacağı, işlemlerinin aile içi ve kadına karşı şiddet konularında gerekli eğitimi almış bayan polis memurlar tarafından kısa süre içerisinde gerçekleştirileceği, devletin gücünün hissettirileceği, ikinci bir mağduriyet yaşamayacağı, Polis Merkezlerinde bulunduğu süre içerisinde kendilerini güven içerisinde bulacakları alanların (güven odaları) oluşturulması amaçlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda İlimizde Gazi Osman Paşa Polis Merkez Amirliğinde Güven Odası oluşturulmuştur.”

VALİ BALCI: AMACIMIZ VATANDAŞ ODAKLI HİZMET

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı ise “Millet, devletimizin gerçek sahibi. Kamu hizmetlerinde birinci kuralımız vatandaş odaklı hizmet. Hangi kurumda olursa olsun vatandaş önceliğimiz. Bunların içerisinde de kadınlarımız ve çocuklarımız daha öncelikli. Onların psikolojilerinin korunması, kendilerinin korunması daha iyi ortamlarda kamu hizmeti verilmesi önceliğimiz. Bu konuda da Emniyet Müdürümüz güzel bir oda dizayn etti. Çeşitli sebeplerle karakolda olan vatandaşlarımız oluyor. Kadınların, çocukların moralinin daha çok bozulmaması için ev ortamında oda hazırlamışlar. Gayet güzel olmuş. Emeği geçen arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Amacımız şu ki; kadınlarımız çocuklarımız buraya mağdur ya da fail olarak gelmemeleri. Ama hayatın içerisinde bir sürü olay oluyor. Buraya geldiklerinde bir nebze de olsun onların psikolojilerini korumak önemli” diye konuştu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HAVALİMANI NE ZAMAN AÇILACAK
HAVALİMANI NE ZAMAN AÇILACAK
HUBYAR TEKKESİ TARTIŞMASINA VALİDEN SON NOKTA
HUBYAR TEKKESİ TARTIŞMASINA VALİDEN SON NOKTA