Sigara fabrikasını ben kapatmadım

Sigara fabrikasını ben kapatmadım

TSO seçimleri sonrası konuşan Sami Ülkü, seçimlere gölge düşürmemek adına seçim sonrasını beklediğini belirterek, seçim sürecinde kendisi hakkında haksız karalamalar yaptığını iddia ettiği Dr. Ali Çelik’e cevap verdi. Ülkü; “Tokat sigara fabrikasını Sami Ülkü kapattırdı, gibi laflar çıkaranlar bunlar hakka, hukuka, vicdana sığar mı? Sigara fabrikasını ben kapatmadım. Fabrikayı benim kapattığımı söyleyenler, fabrikada hak, hukuk yiyerek millete sağlık raporu verenlerdir” dedi.

12 Nisan 2018 - 12:56

TSO Başkan Adayı Ülkü Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sami Ülkü, TSO seçimleri sonrası Tokat Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti. Ziyaretinde çok çarpıcı açıklamalar yapan Ülkü, seçimlere beyaz listeyle giren ve kazanan Dr. Ali Çelik’in seçim sürecinde kendisi hakkında eski sigara fabrikası arazisi ve Tokatspor üzerinden polemik oluşturduğunu iddia ederek iki konuya da açıklık getirdi.

TSO seçimlerine gölge düşürmemek adına bugüne kadar bu konulara cevap vermediğini söyleyen Sami Ülkü, çok konuşulacak açıklamalara imza attı. Öncelikle TSO seçimlerinde kendisini destekleyen desteklemeyen tüm TSO üyelerine ve basın mensuplarına teşekkür ederek sözlerine başlayan Sami Ülkü; “Yaklaşık olarak kırmızı liste olarak 286 oy aldık. Son haftaya girdiğimizde yaptığımız araştırmalarda bizim azda olsa önde olduğumuz gözükmekteydi. Ancak özellikle seçime beş gün kala belden altı olarak nitelendirdiğimiz seçim kampanyası yürütüldü. Bu anlamda Ahmet Arat ve ekibine bir şey söyleyemeyiz ama özellikle beyaz listedeki ekibin başında ki kişi ve yönetimdeki bazıları beden aşağı bir seçim kampanyası yürüttüler. Gönül isterdi ki bunların yerine Tokat’ta ki ticaretin sorunları konuşulsun çünkü belden aşağı indiğimizde bizimde elimizde çok önemli bilgiler vardı. Biz bir karar aldık kesinlikle seçim süreci boyunca böyle işlere girmemek üzere. Ahmet bey hep hatır üzerine oy talep etti. Herkesle olan diyalogunu ve akraba ilişkilerini kullandı. Saygı duyarız. Kazanan listedeki arkadaşlarda hem hatırla oy istediler, hatırlarının olmadığı noktada başka yollara girdiler. Konuyu farklı boyutlara getirerek guruplaşma yaptılar. Neticesinde kazandılar. Ama biz hep şunu savunduk TSO seçimleri aşiret seçimi gibi olmasın. Daha demokratik, medeni olması gerekirdi. Özellikle seçim sürecinde bel altı diye nitelendirdiğimiz konuda iki olaya cevap vermek durumundayım” dedi.

 

SİGARA FABRİKASI ARAZİSİNDE YAŞANAN SÜREÇ

Seçim süreci boyunca özellikle Ali Çelik’in kendisine yönelik  bel altı söylemlerinde bulunduğunu ve özellikle sigara fabrikası konusunda üzerlerine çok gelindiğini ifade eden Sami Ülkü, sigara fabrikası konusunu en başından bugüne kadar ki olan sürecini özetledi; TSO seçimlerine gölge düşürmeme adına seçimler sonrası konuştuğunu söyleyen Ülkü; “Tokat Sigara Fabrikasının arazisi konusu birinci konu. Burayla alakalı bizim üzerimize çok geldiler. Bu konuyu kısaca anlatacak olursak. Bildiğiniz üzere devletimiz 2007 yılında Tekeli özelleştirme kararı aldı. Bu karardan sonra 1 milyar 780 milyon dolara British American Tobacco’ya İngiliz şirketine blok olarak satıldı. Blok satışta Bitlis, Tokat, İzmir, Maltepe, Samsun, Malatya ve Adana tesisleri vardı. Yani 6 tane yeri blok olarak devletimiz sattı. Satarken devlet şartlı satış yaparak üretimin 5 yıl devam ettirmesi şartıyla sattı. Tobacca firması da tamam dedi. Ama 2008 yılı sonrası British American Tobacco firması bir karar aldı ve dedi ki ‘İzmir ve Samsun sigara fabrikalarının tesislerini faal durumda durduracağız, geri kalan tesislerimizi kapatıyoruz’. Hükümet olmaz dedi vekillerimiz panikledi biz 5 yıllık şart name yaptık dediler. Firma dedi ‘ki şart namede siz bize 5 sene burayı çalıştıracaksınız yani 5 sene Türkiye’de sigara üreteceksiniz diyorsunuz tamam bize bu şarta uyacağız ama Samsun ve İzmir’de yapacağız. Çünkü diğer tesisler bizim için uygun değil. Ulaşım zor liman yok’ dedi. Makineleri İzmir’e ve Samsun’a taşıdılar” ifadelerini kullandı.

“O DÖNEMİN BELEDİYESİ ARAZİNİN YÜZDE 50’SİNİ İSTEDİ”

Araziye kendilerinin 9 adet fabrika yapmayı planladıklarını ancak dönemin Belediye Başkanı Adnan Çiçek’in kendilerine OSB’de yer verip sigara fabrikası arazisini şehre kazandırma fikrini sunduğunu belirten Ülkü; “İmarla alakalı tüm çalışmalar yapıldı. , Ankara’dan şehir plancısı geldi toplantı yaptık. Fuar alanı yeri, okul yeri, avm yeri falan tespit edildi. Sonra belediyeyle olan pazarlığımızda belediye bizden buranın %50’sini talep etti. bizde %40’ını verebileceğimizi teklif ettik. Anlaşamadık ve bu olay askıya alındı” dedi. Ülkü Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sami Ülkü sözlerine şöyle devam etti;“2008 yılında sonrası British American Tobacco arazilerini satışa çıkardı. Bu arada o dönemin milletvekilleri kapı kapı dolaşıp arazilere alıcı aradı. Biz İngiliz firmasından bu arsaya 2 yıl sonra aldık ve arsamızı millileştirdik. Bu firmadan bu araziyi alın diye firmanın muhatap alacağımız kimsesi yok sadece gayri menkul firması var. 1 bucuk yıl burası satılıkta kaldı. Bizim haberimiz bile yoktu. 2010 yılında bize teklif edildi sigara fabrikanın arazisini satın alır mısınız? Arazinin durumunu sorduk arazi 0.6 sanayi imarlı bir arazi dediler. Üstünde de 60 bin metrekare kapalı alan var. Tamam dedik gittik ticari olarak British American Tobacco’dan biz burasını konsorsiyum olarak 3 firma satın aldık. Sonrasında burayla alakalı neler yapabiliriz diye dönemin belediye başkanı ve milletvekilleriyle fikir alış verişi yaptık. Dönemin belediye Başkanı Adnan Çiçek bey eğer yanlışım varsa lütfen düzeltsin, biz başkanım burada 9 tane tesis kurmak istiyoruz dedik. bunlar turşu fabrikası, cips fabrikası, kurutma tesisi gibi fabrikalardı. Başkan ‘Allah hayırlı etsin ben bir Tokatlı olarak sizin bu işin içerisinde olmanıza çok sevindim. Ama siz böyle bir tesis kurmak istiyorsanız OSB’ye gelin ben size istediğiniz kadar yer vereyim. Burası zaten şehir alanı dahiline girmiş, şehir planlaması yapılmış gelin burada bir şehir planlaması yapalım’ dedi. Otogar, fuar alanı, avm gibi bir konsept oluşturalım diye bize fikir sundu. Biz dedik ki başkanım burası 0.6 sanayi imarlı, oda dedi ki; ‘siz bunun karşılığında belediyeye bir şeyler vereceksiniz ki meclisimizi ikna edelim ondan sonra kol kola bu projeyi geçirelim’. Baktığımızda Başkan bey haklı zaten bu açmak istediğimiz fabrikalar için mevcut arazide alt yapı yok atıkla alakalı kuru ürün fabrikalar olabilir OSB daha uygun. O dönem imar komisyonuyla oturduk, Ankara’dan şehir plancısı geldi toplantı yaptık. Fuar alanı yeri, okul yeri, avm yeri falan tespit edildi. Sonra belediyeyle olan pazarlığımızda belediye bizden buranın %50’sini talep etti. bizde %40’ını verebileceğimizi teklif ettik. Anlaşamadık ve bu olay askıya alındı”

 

“SÖYLENENLER NE HAKKA, NE DE VİCDANA SIĞMIYOR”

Söylenenlerin vicdana sığmadığını söyleyen Ülkü; “Biz orayı 20 milyon dolara almıştık, biz o parayı İstanbul’a yatırsaydık şuan en az 10 kat değer katardı, bu şekilde de gündemde olamazdık. Tokat’ta bir STK seçimine soyunduğumuzda kimseye de malzeme olmazdık. Ama memleket sevdamız bizi sürükledi. Süreç sonrası mevcut belediye gitti yeni bir belediye başkanımız geldi. Biz kendisiyle oturduk, başkanımız bize, ‘araziyi belediyemize kazandırmak satın almak istiyoruz’ dedi. Tamam dedik memleketimiz için önemliyse varız dedik. Biz 35 milyon dolar istedik, belediyemiz 20 milyon dolar teklif etti. Bizde bu rakamın olamayacağını söyledik ve rakamı 30 milyon dolara çektik. Bir diğer teklifimiz ise yine %40’ını belediyemize verelimdi. Belediyemizde bu şartların şuan olamayacağını söyledi bizde saygı duyarız dedik. Bu konuşmalar bundan bir bucuk sene önceydi. Konuda böyle kaldı teklif hala belediyemizde. Yani sigara fabrikası arazisinin durumu bu. Bunun üzerinden Tokat sigara fabrikasını Sami Ülkü kapattırdı, yıktı, orada çalışanları çıkardı gibi laflar çıkaranlar bunlar hakka, hukuka, vicdana sığar mı? Sigara fabrikasını ben kapatmadım. Fabrikayı benim kapattığımı söyleyenler,  fabrikada hak, hukuk yiyerek millete sağlık raporu verenlerdir. Kendi durumlarının ne olduğunu bilenler benim üstüme saldırdılar” şeklinde konuştu.

Haber: Sırrı Sürer

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TOPÇAMSPOR’A TAZE KAN
TOPÇAMSPOR’A TAZE KAN
Korkunç cinayette son sözü: Pişmanım
Korkunç cinayette son sözü: Pişmanım