ŞİRKETLEŞME TARİHİ BİR HATAYDI!

ŞİRKETLEŞME TARİHİ BİR HATAYDI!

Spor Müdürümüz Arif Sağdıç, Tokatspor taraftarlarından Dr. Mete Bayburtlu ile Tokatspor üzerine özel bir söyleşi yaptı.

22 Nisan 2020 - 11:27

Dr. Mete BAYBURTLU ile Tokatspor üzerine söyleştik. Röportajımızı gazetemizde 2 bölüm halinde yayınlayacağız. 1. BÖLÜM 

Soru ( Arif Sağdıç ) : Mete hocam siz aynı zamanda Tokatspor kongre üyesisiniz. Hem Tokatspor hem de içinden geçtiğimiz viral enfeksiyon süreci ile ilgili neler söyleyebilirsiniz. 
Cevap ( Dr. M.B.) : Öncelikle şahsınızda Tokat Haber Gazetesine teşekkür ediyorum. İçinden geçtiğimiz virüs pandemisi  hastalığı tüm spor dallarını etkilediği gibi, futbol  kulüplerini de çok zor bir hale soktu. İçinde bulunduğumuz sezonda futbolcu ve teknik heyetler alması gereken hak edişlerinin yarısını bile zor alacaklar. Alacakları için başvuracakları TFF ve FİFA, UEFA futbolcular yönünde değil muhtemelen kulüpler lehine karar verecek. Eğer kulüpler olmazsa futbol da olmayacaktır. 2020-2021 sezonunda ise mevcut transfer rakamları ve hakedişler yüzde elli ile altmış oranında düşecektir. Diğer taraftan pek çok spor ve futbol kulübünün kapanma tehlikesi ile yüz yüze kalacağını söyleyebiliriz. Öte yandan kanaatimce virüs pandemisinde ülkemiz, İspanya, İtalya ve Fransa kadar zor duruma düşmeyeceğini ön görüyorum. Sağlık Bakanlığımızın ve Sağlık personellerimizin üst düzey gayreti ile daha düşük yoğunlukla bu virüs belasını inşallah atlatacağız. 

Soru ( Arif Sağdıç) : Tokatspor son genel kurulunu 29 Haziran 2018 tarihinde yaparak şirketleşme kararı aldı ve takım 2 seneye varmadan amatöre düştü. Nerede hata yapıldı.
Cevap ( M. B) :  Maalesef şirketleşme kararı tarihi bir hata oldu. Olabilecek en kötü sonuç gerçekleşti. Bugünden sonra A.Ş yapısından şehrimize bir hayır gelmesini beklemek imkansızdır. Kurulan şirkette Tokatspor FK derneğinin hiçbir hissesi olmadığı gibi, dernek yönetim kurulu toplantıları yapılmamakta, karar defterinde nelerin yazıldığı kimse tarafından bilinmemektedir. Dernek yapısı ile ilgili olarak yapılması gereken iş ve işlemler yapılmamakta, bildiğimiz kadarıyla mali genel kurulda yapılmamıştır. Şu noktadan sonra yasal bazı yükümlülükler ihmal edildiği için yönetim kurulu ve dernek üyeleri hakkında sıkıntılı durumlar oluşabilir. Bu nedenle biz artık 1969 'da kurulan Tokatspor FK derneğinin fesih edilmesi gerektiğini ısrarla söylüyoruz. A.Ş yapısı kanserli bir hal almış olup, sökülüp atılması dışında bir yol kalmamıştır. 15 milyon TL 'Yİ aşan borçlardan bahsedilmektedir. Böyle bir yapının ıslah edilme imkanı kalmamıştır. 

Soru( Arif Sağdıç ):  Bir süreden bu yana bir grup futbol severle kamuoyu oluşturmaya çalışıyorsunuz. Çalışmalarınız ne durumda.
Cevap ( M.B) : Tamamen amatör bir ruhla bir kısım Tokatspor kongre üyesi ile istişarelerde bulunduk. Vardığımız sonuç şehrimizde yeni bir futbol yapılanmasının gerektiğidir. Ancak bu konuda belediyemizin katkıları olmadan başarı şansının olmadığını düşünüyoruz.  Tokat Belediyemizin bu konudaki katkısı 26 Haziran 1969'daki Tokatspor'u kuran kurucu iradenin, 2020 yılında tekrar tecelli etmesi anlamına gelecek , diğer taraftan Tokat'taki yaşayan insanların yeni futbol yapılanmasına aidiyet duygusunu sağlayacaktır. Bu konuda başta Sayın Belediye Başkanımız ve meclis üyelerimizin benzer kaygıları taşıdığını düşünüyoruz. 

Soru ( Arif Sağdıç) : Yeni bir takımla neyi kastediyorsunuz? 
Cevap ( M.B ) : Demin söylediğim gibi A.Ş yapısından herhangi bir ümidimiz kalmadı. Kanaatimizce il amatör veya bölgesel amatör ligden bir takımla , uzunburundaki tesislerin tahsisi ile ve belediyemizin de içinde bulunduğu yeni bir futbol yapılanması ile yeni Tokatspor FK oluşturulabilir. Bu konuda ilçelerimizin de bizlere gerekli gayreti ve desteği vereceğine inanmak istiyoruz. Şehrimizde bulunan 500 kadar amatör futbolcu ve teknik heyetlerimizi den oluşacak altyapı ağırlıklı ve amatör ruh taşıyan yeni bir takım kurulmalıdır. Bu konuda 2020 yi iyi değerlendirmek durumundayız.

Soru ( Arif Sağdıç): Tamamen yeni bir yapılanma mı dediniz.
Cevap (M.B) : Aynen öyle diyorum. Şehrimizde “ Ev danasından öküz olmaz” diye kullandığımız bir deyim var. Ancak biz bu sözün aksine , gerek A.Ş bünyesindeki ve gerekse diğer amatör takımlarımızdaki futbolcu kardeşlerimizle altyapı ağırlıklı , teknik heyetin şehrimizdeki kardeşlerimizin oluşturduğu yeni bir yapılanmanın gerektiğini düşünüyoruz. Hali hazırda şehrimizde 500 kadar amatör futbolcu kardeşimiz mevcuttur. Bunlarla bölgesel amatör ligde belirli bir çizgiyi yakalayabiliriz. Bu konuda şehrimizin de harekete geçerek , bu işe soyunan futbol severleri ortada bırakmaması , maddi manevi desteklerini esirgememesi gerekir. Hep söylediğim gibi mesele ayak topu meselesi değildir . Futbol hem dünyada hem de ülkemizde o şehri temsil eden önemli tanıtım unsurlarından birisidir. Şehrimizde futbola sadık  en az 1500-2000 civarında futbol severinde , futbol özlemlerini giderecek yeni bir Tokat futbol yapılanması için 2020 yılı önemlidir. Virüs pandemisi nedeni ile tahmin ettiğimizden daha düşük bir maliyet ve zamanda şehrimizi layık olduğu seviyedeki futbol temsiline ulaştırmak hepimizin görevi olmalıdır.  

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Oliver
  2 ay önce
  ...Yeri gelmisken tekrar etmekde yarar var/Guzel TOHATda bilinen eski bir soz vardir.Mesele 50.yillik cinar TOKATSPORUMUZ olunca, \"...Hatanin neresinden donulurse,kar oradan baslar\" derler. Ayrica yanlis hesap Bagdat\'dan geri donermis!..Unutmadan hatirlatalim,bugun EARTH DAY! Herkese mutlu \"Tabiat-Ana\" gunu diliyoruz. Enjoy it :))))
 • Oliver
  2 ay önce
  ...Meshur Amerikali Halk ozani, John PRINE 73 yasinda vefat etti. Cok taninan,bariscil/anti-Vietnam era muzigi, meshur toplumcul/halkci sarkilari vardir. Bunlardan birisinde sozu, Tokatspor\'a ve gecmisine benzemesi nedeni bir arajman yaparsak \"...old trees grow stronger \"!/ der tercumesi; yasli cinar/eski agaclar, koklerin daha saglam/temelli olmasi nedeni, daha kuvvetli/dinc buyur,kok salar demistir. Bu vesile TOKATSPORUMUZa yeni emellerinde basarilar dileriz. Parola / Evde kal,Mesafeli dur ve Maske giymeyi asla ihmal etme! Saglicakla kaliniz :))))))))
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x