google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
SİYANÜRLE ALTIN ARAMANIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”

SİYANÜRLE ALTIN ARAMANIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”

İYİ Parti Tokat İl Başkanı Ömer Sağol, Verusa Holding tarafından Erbaa’da çevre felaketine yol açacak altın çıkarma faaliyetlerinin üzerine gideceklerini belirterek, “Tam anlamıyla çevre katliamına sebep olacak siyanürle altın arama işine karşıyız. Tokat sadece bizim değil, evlatlarımızın da yurdudur. Bu yurdun yok edilmesine, tahrip edilmesine karşı hep birlikte hareket edeceğiz” dedi.

27 Kasım 2020 - 00:08

İYİ Parti Tokat İl Başkanı Ömer Sağol yaptığı açıklamada Erbaa’daki altın aramasıyla ilgili olarak İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Metin Ergun’un Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak cevaplandırması için soru önergesi verdiğini söyledi. Başkan Sağol soru önergesi içeriğinin şu şekilde olduğunu söyledi.

“Bahse konu holdingin bağlı şirketi, kamuoyuna duyurulan altın arama faaliyetleri için Bakanlığınıza ÇED raporu başvurusunda bulunmuş mudur? Eğer şirket ÇED için başvuruda bulunduysa, Bakanlığınızca ÇED olumlu raporu verilmiş midir?

Bakanlığınız tarafından söz konusu altın arama faaliyetleri ile ilgili olarak bölgedeki yerel yönetimlerden herhangi bir görüş alınmış mıdır? Eğer görüş alındıysa, yerel yönetimler bu konuda ne düşünmektedir?

Bakanlığınız, bölgede çok büyük risk ve tehditler yaratacak olan söz konusu altın arama faaliyetine izin verecek midir?”

İYİ Parti Tokat İl Başkanı Ömer Sağol, “Bir gram altın temin edebilmek için Erbaa’mızın yaylaları alt üst edilecek. Meralarımız tehlike altında kalacak. Yer altı sularımız büyük tehlike altında kalacak. Hayvancılık ve çiftçilik bitecek. Biz biliyoruz ki tarım ve hayvancılık bitmez tükenmez bilmeyen bir hazinedir. Yaylarımız turizm açısından, seyir açısından Tokat’ın en güzel değeridir. Tüm bu güzelliklerin ve zenginliklerin yok olmaması için Erbaa’da gerek siyanürle, gerekse çevre tahrip edilerek yapılacak altın arama işine karşıyız” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Necati
    1 ay önce
    Tokatlı tekel sigara fabrikasının kapatılması sonucunu doğuran süreçte yaptığı hatayı umarım bu konuda göstermez ve yaşadığı kentin doğasına sahip çıkar.Siyasi ve sivil toplum ayrımı gözetilmeden tüm hemşerilerimizin bu konuda duyarlı olmaları gerekir.Altınlar devlet adına bir KİT tarafından çıkarılmayacak. Özel şirketler bilmiyorum devlete pay veriyorlar mı belirli bir maden arama harcı bedeli karşılığında doğanın altını üstüne getirecekler.Bize sadece şirketin kazdığı a***larıda tahrip edilmiş doğa ve zehirlenmiş tarım a***ları kalacak.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KORKUTAN TANKER YANGINI
KORKUTAN TANKER YANGINI
CEVİZ DENİNCE AKLA TOKAT GELECEK
CEVİZ DENİNCE AKLA TOKAT GELECEK
google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0